Dávate si do nového roka predsavzatia? Obvykle nimi cielime na tvorbu svojej lepšej verzie – vzdelávanie sa, sebazdokonaľovanie, zdravší život… Čo tak zahrnúť do predsavzatí i najbližších? Neznamená to, že zabudneme na seba, len svoju pozornosť rozdelíme na viac ľudí. Dobrými nápadmi možno rodičov, súrodencov či kamarátov motivovať aj k aktivitám, ktoré im zlepšia a možno i zachránia život. Zaraďte zdravie medzi hlavné priority pre seba i svojich blízkych.
Väčšina z nás neobľubuje návštevy lekárov a mnohí sa ich v tomto období boja vyhľadávať aj vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu. Masážne salóny, wellnesscentrá či fitnescentrá sú podchvíľou zatvorené a mnohí z nás si nedokážu nájsť miesto, kde by mohli na chvíľu vypnúť či poriadne sa zregenerovať. Štyri steny v každej izbe vlastného domova na to nestačia, keďže musia slúžiť aj ako pracovne, študovne, každodenné vývarovne. Alebo sú jednoducho synonymom totálnej izolácie a osamelosti. Ak je toto aj váš prípad či vašich blízkych, vedzte, že liečbu zdravotných ťažkostí, prevenciu, relax a regeneráciu možno riešiť aj inak. Príkladom sú poukážky na najrôznejšie procedúry, darčekové poukážky či dokonca možnosti online spojení a konzultácií – presne to, čo sa už neraz osvedčilo a čo výborne funguje v rôznych iných oblastiach.
Dostať termín do pár dní, objednať sa na konkrétny čas, ktorý je skutočne dodržaný, a získať adekvátnu starostlivosť s prístupom, ktorým vás „sucho“ neodbijú ani pri zdanlivo obyčajných symptómoch, to znie neraz ako utópia. Ale ruku na srdce, nechcelo by sa vám absolvovať vyšetrenia či procedúry oveľa viac, keď viete, že to takto skutočne prebehne?
Do nového roka s novým prístupom
Aj keď na nás vyskakuje odvšadiaľ, nezabúdajme, že ľudské zdravie netrápi len koronavírus. Začnime tento rok tým, že svoje, možno aj dlhodobé problémy skutočne pôjdeme riešiť. Rozhodnime sa, že budeme zdraví, a postrčme aj svojich blízkych, aby k svojmu životu neboli ľahostajní, a to v žiadnej zdravotnej oblasti.
„Preventívka“ = nevyhnutný základ
Dôležitosť tzv. preventívok sa neprízvukuje len tak pre nič, za nič. Preventívna prehliadka dokáže včas odhaliť napríklad cukrovku, poruchu srdcového rytmu, vysoký krvný tlak, poruchu funkcie pečene, obličiek či štítnej žľazy, ale i rakovinu hrubého čreva. Napriek tomu, že môže ísť o záchranu života, počet preventívnych prehliadok v minulom roku citeľne klesol, čo pravdepodobne súvisí s epidemickou situáciou. Pri preventívnych prehliadkach dospelých ide podľa Národného centra zdravotníckych informácií o medziročný pokles až o 18,2 percenta. Je to alarmujúce číslo. Vytvára čosi ako sivú zónu v oblasti zdravia. Zostávať v nej znamená riskovať a nechávať možným zdravotným problémom voľný priebeh. Na vyšetrenie si potrebujete vyhradiť len 30 minút – viac vášho času si štandardná preventívna prehliadka nevyžaduje.
Ak už pociťujete konkrétne symptómy, nespoliehajte sa na to, že odznejú samy. Nenechajte sa pohltiť strachom z možnej diagnózy, ktorý je jedným z najčastejších dôvodov, prečo pacient nevyhľadá lekársku pomoc. Objednajte sa k odborníkovi a radšej buďte milo prekvapení, ak nejde o nič vážne. Najdlhšie čakacie lehoty majú na Slovensku už štandardne neurológovia a interní lekári. Nekonečné vyčkávanie v čakárňach ľuďom v produktívnom veku komplikuje pracovný život a vedie ich k rozhodnutiu odkladať aj dôležité vyšetrenia u týchto lekárov. Pre starších ľudí v dôchodkovom veku to zasa znamená zbytočne dlhé zotrvávanie v bolestiach a stavoch, ktoré im znemožňujú vykonávať aj obvyklé každodenné činnosti. Objednajte seba či svojich blízkych na presný termín. Uľahčíte si život a zdravie nestratíte zo zreteľa.
Náš tip:
Formou poukážok, darčekových poukážok či balíčkov zdravotných procedúr môžete získať rýchly prístup na vyšetrenie tetanického syndrómu, potravinových intolerancií, ale i na komplexnú regeneračnú či preventívnu terapiu.
Pre radosť z pohybu
Ľudia, ktorí trpia chronickými bolesťami, vedia, aký skvelý pocit nastane, keď odznejú. Lieky však zďaleka nie sú jedinou možnosťou. Ak vidíte, že vášho blízkeho trápi každodenná bolesť chrbta alebo má iný dlhodobý problém s pohybovým aparátom, je po úraze alebo bojuje s postcovidovým syndrómom, vezmite ho k fyzioterapeutovi alebo mu darujte poukaz na masáž a ukážte mu, že to ide aj bez bolesti. Pravidelné masáže pomáhajú proti migrénam, odstraňujú telesné i duševné blokády, stres a bolesti rôzneho druhu.
Náš tip:
Veľmi vhodným cvičením pre ľudí, ktorí trpia bolesťami chrbtice, ale aj pre tých, ktorí im chcú predísť, je SM systém. Cvičenie v sebe spája rehabilitačnú liečbu s prevenciou, regeneráciou a kondičným tréningom a po osvojení si základov s fyzioterapeutom ho môžete pokojne cvičiť aj doma. Navyše SM systém pochádza z našich končín – vytvoril ho český lekár MUDr. Richard Smíšek.
Nech duša nie je v úzadí
Nedávny výskum Ligy za duševné zdravie priniesol informácie o tom, že duševnými problémami trpí každý štvrtý až piaty Slovák. Čísla aj v dôsledku pandémie stále narastajú, a preto sa v súvislosti s mentálnym zdravím asi nikdy nebilo na poplach tak ako dnes.
Myseľ ovplyvňuje aj fyzické zdravie, takže áno, duša si zaslúži rovnakú, ak nie väčšiu pozornosť ako telo. Ak vás či vašich blízkych neláka klasická psychoterapia, čo tak skúsiť niečo nové, zážitkové, s presahom do umenia? Arteterapia uvoľňuje, zmierňuje stres a pomáha nahliadnuť do vlastného vnútra trochu inak.
Ak nemáte konkrétny problém alebo je vaším cieľom predovšetkým vyhnúť sa zdravotným ťažkostiam, alebo len hľadáte hodnotný darček pre svojho blízkeho, nakuknite do balíčkov zdravotných procedúr. Okrem obľúbenej zážitkovej arteterapie v nich nájdete terapiu kyslíkom, vysokodávkovým vitamínom C alebo aj celotelovú relaxačnú masáž. Či už je prioritou prevencia, alebo regenerácia, odborníci dali dokopy viacero osvedčených procedúr. Ide o pekný darček pre blízkeho, ale aj pre seba, ktorý napovie, že vám na obdarovanom záleží.
Vedeli ste?
Konzultáciu s lekárom či fyzioterapeutom môžete absolvovať aj online. Dohodnite si videohovor a vykročte na cestu za zdravím z pohodlia domova.
Prevezmite zodpovednosť
Pandémia je tu s nami už takmer dva roky. Nedovoľte jej, aby bola navyše aj príčinou zanedbávania všetkých ostatných zdravotných ochorení a ťažkostí. Veď viete, ako to je – vždy sa nájde niečo, čo nás zastaví, čo nám nedovolí riešiť naše potreby. Včera to bolo choré dieťa, dnes je to pandémia a zajtra môže ísť o nakopenú robotu. Za zdravie si zodpovedáme my sami. Nájdime si čas na relax a ťažkosti riešme skôr, ako nás doženú k operácii či celoživotnej liečbe.
Vziať do vlastných rúk zodpovednosť za zdravie je to najlepšie prianie a tip do nového roka, aké môžete sebe a druhým dať. A ktovie, možno niekoho motivujete už len tým, že mu prepošlete tento článok. Držíme palce.