...

Očkovanie proti chrípke, kedy je vhodný čas sa zaočkovať?

Chrípka predstavuje infekčné ochorenie vyvolané rýchlo sa šíriacim premenlivým vírusom. Častokrát ju berieme ako banálne ochorenie, no môže spôsobiť aj také komplikácie, ktoré si môžu vyžiadať hospitalizáciu. V porovnaní napríklad s klasickým prechladnutím je nástup chrípky náhly. Ak nedôjde k závažným komplikáciám, príznaky zväčša vymiznú po 3 – 5 dňoch. Úplné uzdravenie organizmu však nastáva zväčša po 2 – 4 týždňoch od objavenia sa prvých príznakov. Medzi najčastejšie komplikácie, ktoré si môžu vyžiadať hospitalizáciu sú: zápal stredného ucha zápal priedušiek, či zápal pľúc.

Chrípková sezóna trvá zvyčajne od októbra do apríla nasledujúceho kalendárneho roka. Protilátky, ktoré zabezpečia ochranu pred chrípkou, sa vytvárajú v priebehu 14 dní po zaočkovaní. Očkovanie proti chrípke sa teda odporúča v priebehu mesiaca októbra a november. Tak by mal byť organizmus chránený počas trvania celej chrípkovej sezóny. Chrípková sezóna môže mať aj druhú vlnu počas jarných mesiacov, a preto sa neodporúča očkovať skôr ako 4 mesiace pred hlavným vrcholom chrípky. Účinnosť vakcíny totiž klesá o 6 – 11 % každý mesiac, preto by sa mohlo stať, že na chrípku ochoriete na jar. V nevyhnutných prípadoch je možné očkovanie vykonať aj v neskorších mesiacoch. Očkovanie by ste tiež mali odložiť v prípade, ak ste prechladnutí.

Odborníci odporúčajú zaočkovať sa najneskôr do konca novembra, najmä kvôli tomu, aby ochranný účinok vydržal počas celej chrípkovej sezóny.

Stále najúčinnejšou ochranou proti chrípke predstavuje očkovanie. To Bráni jej ťažkému priebehu a chráni organizmus pred jej možnými negatívnymi dopadmi, ako môže byť aj smrť zapríčinená závažnými komplikáciami chrípkového ochorenia.

Kto by sa mal dať zaočkovať proti chrípke?

Medzi rizikové osoby, ktoré by sa mali proti chrípke zaočkovať patria:

  • zdravotnícki a sociálni pracovníci,
  • osoby staršie ako 59 rokov,
  • ľudia s oslabenou imunitou a osoby s chronickým ochorením (srdcovo-cievnym, pľúcnym či metabolickým)
  • zamestnanci škôl, škôlok, obchodov, služieb, pracovníci v doprave a pod.

Ani mladí a  zdraví ľudia by však nemali zabúdať na očkovanie proti chrípke. Síce býva u týchto ľudí priebeh chrípky relatívne mierny, prevencia pred šírením chrípky má v spoločnosti nezanedbateľný význam. Títo ľudia tak môžu pomôcť k tomu, aby nedošlo ku komunitnému šíreniu chrípky a ochránia tak aj svojich blízkych a priateľov.

Prečo sa očkovať proti chrípke?

Chrípka je vo všeobecnosti braná ako menej závažné ochorenie, no pre rizikové skupiny môže mať veľmi nepríjemný dopad. Môže totiž vyvolať rôzne komplikácie napríklad, že jej priebeh bude dlhší ako  5 dní a môže si vyžiadať hospitalizáciu. Očkovanie proti vírusom chrípky zabezpečuje ochranu s účinnosťou na 70 – 90 % (podľa Úradu verejného zdravotníctva SR). Okrem seba, chránite pred chrípkou aj osoby, ktoré by sa od vás následne mohli nakaziť.

Vzhľadom na to, že chrípkové vírusy sa neustále geneticky menia a účinnosť vakcíny každým mesiacom o pár percent klesá, je potrebné sa dať zaočkovať každý rok. Imunita získaná po predchádzajúcej infekcii alebo očkovaní v minulom roku už nie je dostatočne silná proti chrípkovým vírusom, ktoré sa v priebehu roka zmenili. Z toho dôvodu pred začatím každej chrípkovej sezóny dôjde k modifikácii vakcíny, ktorá tak zabezpečí jej lepšiu ochranu. Vakcíny sa upravia tak, aby obsahovali časti tých vírusov, ktoré sa v priebehu minulej sezóny šírili v populácii najčastejšie. Keďže sa chrípkové vírusy menia veľmi rýchlo, je možné, že k tomu dôjde už v priebehu jednej sezóny, a tak môžete ochorieť viackrát za sebou aj napriek očkovaniu.

V prípade, že vakcína neobsahuje časti vírusu, ktorým sa nakazíte, môže u vás vírus prepuknúť. Existujú však štúdie dokazujúce, že aj vtedy dokáže vakcína zmierniť príznaky chrípky asi o 20 %. Najmä pri rizikových skupinách obyvateľstva má takáto ochrana veľký význam.

Čo sa deje v ľudskom tele po očkovaní?

Na povrchu vírusov sa nachádzajú špecifické štruktúry, tzv. antigény, ktoré náš imunitný systém po prvom kontakte rozpoznáva, a vytvára si proti nim protilátky. Samotná vakcína obsahuje výrazne oslabené vírusy, prípadne mŕtve vírusy, ktoré nesú špecifické antigény. Ľudský imunitný systém sa po očkovaní naučí, ako bojovať s vírusom rýchlejšie a efektívnejšie.

Aj napriek tomu, že dnes máme vysokoúčinné vakcíny proti chrípke, nie sú úplne dokonalé. U niektorých osôb sa ani po očkovaní nemusí vytvoriť dostatočné množstvo protilátok na ochranu pred chrípkou. Každý jedinec je iný, a preto nie je možné predpovedať, na koľko percent  bude vakcína u danej osoby účinná.

Môžu sa proti chrípke očkovať deti a tehotné ženy?

Ženy, ktoré plánujú otehotnieť, by mali absolvovať všetky očkovania, ktoré pomôžu ochrániť ich aj ich dieťa. Medzi tieto očkovania patrí aj očkovanie proti chrípke. Očkovanie proti chrípke je pre tehotné, ale aj dojčiace ženy veľmi dôležité a hlavne je bezpečné. Chrípka by u tehotnej ženy mohla vyvolať rôzne komplikácie, ktoré by mohli viesť k smrti matky, ako aj nenarodeného dieťaťa. Zaočkovaná dojčiaca žena tiež znižuje riziko prenosu vírusu chrípky na svoje dieťa.

Je potrebné si uvedomiť, že vakcína pozostáva z antigénov najčastejšie sa vyskytujúcich vírusov v populácii, a teda neobsahuje všetky antigény. Môže sa tak stať, že sa nakazíte aj napriek vytvoreniu dostatočného množstva protilátok. Dôvodom je to, že sa môžete nakaziť nie tak často vyskytujúcim sa vírusom chrípky, proti ktorému vakcína neponúka ochranu.

Medzi nevýhody očkovania patria nežiaduce účinky, ktoré ale väčšinou nie sú závažné. Ojedinele sa môže vyskytnúť anafylaktický šok (silná alergická reakcia), a preto je potrebné 15 minút po podaní vakcíny počkať v  v čakárni. V prípade alergickej reakcie sa podanie vakcíny počas nasledujúcej chrípkovej sezóny neodporúča.

Vzhľadom na veľmi vysokú bezpečnosť vakcín proti chrípke a ich účinnosť spojenú s prevenciou ochorenia, benefity očkovania vysoko prevyšujú jeho riziká.

Tip na záver: Ako sa pred chrípkou chrániť ?

V prevencii chrípky platí dodržiavanie všeobecných zásad zdravého životného štýlu, ku ktorým patrí:

  • pobyt na čerstvom vzduchu, a teda prechádzky v prírode spojené s otužovaním,
  • vyvážená strava bohatá na ovocie a zeleninu,
  • pravidelné vetranie miestností, v ktorých sa dlhodobo zdržiava väčšie množstvo ľudí,
  • dostatočný príjem tekutín (hlavne čistá alebo minerálna voda),
  • adekvátne teplé oblečenie na jeseň a zimu,
  • dostatok spánku a kvalitného odpočinku.

Počas obdobia vyššieho výskytu chrípky (od októbra do apríla) by sme mali obmedziť kontakt s cudzími osobami a vyhýbať  sa preplneným miestam.  Dbať treba aj na dostatočnú osobnú hygienu zahŕňajúcu pravidelné umývanie rúk. Netreba zabúdať ani na dostatočný a pravidelný príjem vitamínov CD, minerálov zinku a selénu, prípadne užívaním omega-3 mastných kyselín.

O očkovanie treba požiadať svojho všeobecného lekára, resp. pediatra, ktorý vakcínu predpíše. V prípade tehotných žien ju môže predpísať aj gynekológ. Očkovanie proti chrípke na chrípkové obdobie 2022/2023 je v prípade poistencov v plnej výške hradené poisťovňou.

Návrat hore