Letné obdobie je tu a s ním aj rôzne obľúbené outdoorové aktivity ako korčuľovanie a bicyklovanie. Tieto aktivity však bez správnych chráničov môžu so sebou priniesť okrem radosti, aj nepríjemné situácie ako úrazy či zlomeniny. Zlomenina si vo všeobecnosti vyžaduje skoré lekárske ošetrenie a niekoľko týždňovú fixáciu v sádre alebo ortéze. Po sňatí sádry sa však liečba poúrazového stavu nekončí. Správna rehabilitácia je preto v prípade zlomeniny zápästia mimoriadne dôležitá pre zamedzenie vzniku estetických aj funkčných porúch. V prípade, že sa rehabilitácia zanedbá, môže dôjsť k opätovnej deformite, skráteniu šliach či obmedzenej pohyblivosti zápästia.
O zlomenom zápästí hovoríme ako o stave, počas ktorého dôjde k zlomenine vretennej či lakťovej kosti, príp. oboch kostí, a to v blízkosti epifýzy (konca kosti smerujúcej k zápästiu). Je to bolestivý úraz vyžadujúci si rýchlu lekársku starostlivosť. V niektorých prípadoch je nutné naprávanie (repozícia) zlomeniny. Naprávanie je bolestivým zákrokom, pri ktorom je zvyčajne nevyhnutné použiť anestéziu. Niekedy sa naprávanie kosti robí chirurgicky a vo vážnejších prípadoch sa na fixáciu kosti použijú aj drôty či skrutky. Následne sa zlomenina fixuje pomocou dlahy alebo sádry a lieči sa rôzne dlhý čas, zvyčajne 4-8 týždňov. Lekár pacienta poučí, ako sa má starať o zlomeninu a pacient potom chodí na pravidelnú kontrolu, kde súčasťou liečby bývajú aj opakované röntgenové vyšetrenia. Tie ukážu, či sa zlomenina hojí správne.
Magnetoterapia pomôže aj cez sádru
V dobe imobilizácie zlomeniny zápästia sa odporúča pravidelne aplikovať fyzikálnu terapiu- najčastejšie magnetoterapiu, ktorá urýchľuje hojenie, zmierňuje bolesť, má protizápalový účinok a podporuje vstrebávanie opuchov. Magnetoterapia je najstaršou formou fyzikálnej terapie, verila v ňu Kleopatra a opieral sa o ňu aj sám Hippokrates. Pulzné magnetické pole pozitívne ovplyvňuje biochemické a biofyzikálne reakcie v bunkách aj medzi bunkami živého organizmu, zlepšuje priechodnosť bunkových membrán, ktoré sú vplyvom ochorenia narušené. Výsledkom tohto procesu je skutočnosť, že bunky sú vo zvýšenej miere zásobované kyslíkom a ďalšími účinnými látkami a zlepší sa proces látkovej výmeny.
Rehabilitácia po sňatí sádry
Pomocou rehabilitačných cvičení sa zlomené miesto postupne opäť rozhýbe. Čas trvania rehabilitácie je rôzny, závisí od konkrétneho pacienta a vážnosti zlomeniny. Je ale vždy dôležité dodržiavať rady lekára, aby sa pacient vyhol komplikáciám pri hojení zlomeniny. Zlomené zápästie počas liečby treba šetriť a vyhýbať sa rizikovým aktivitám. Pacientom odporúčame po každom úraze navštíviť svojho lekára. Ten vyhodnotí stav a mieru poškodenia, určí liečbu, spôsob a načasovanie správnej rehabilitácie, aby sa predišlo nesprávnemu zhojeniu kostí a obmedzeniu funkcie zápästia a ruky. Po odňatí fixácie (sádry) je vhodné aplikovať ďalšie metódy rehabilitácie ako napríklad manuálnu lymfodrenáž, lymfotaping, aktívne asistované pohyby, ergoterapiu, stabilizačné cviky a podobne. Zápästný kĺb býva prirodzene po sňatí sádry stuhnutý a málo ohybný.Poctivým cvičením s fyzioterapeutom a cvičením v domácom prostredí sa však môžeme ľahko priblížiť k stavu pred zlomeninou do pár týždňov.
Nepokazte si leto úrazmi
Počas obdobia školských prázdnin a dovolenkovej sezóny sa naše nemocnice plnia nie len dospelými, ale aj detskými pacientmi, pričom každý druhý má nejaké typické „prázdninové“ zranenie”. Počas leta sú to práve zlomeniny, pričom na prvom mieste bývajú zlomeniny predlaktia. Najčastejšou príčinou sú pády z bicykla, zo skejtbordov, kolobežiek a z korčúľ alebo ide o pády pri iných športoch ako je napríklad jazda na koni.
Ako sa preventívne starať o svoje kosti ?
• Používajte ochranné prvky ako chrániče na končatiny, vhodné oblečenie a pomôcky pri športoch.
• V lete si dávajte pozor na pády z korčúl, z kolobežiek a z bicykla, neskáčte z veľkej výšky do vody, kde by ste sa mohli zraniť.
• Aj v letnom období sa hýbte – voľte adekvátny pohyb a cvičenie.
• Počas celého roka nezanezbajte pravidelný prísun vápnika a vitamínu D.