...

Rehabilitácia

Kedy je vhodné využiť rehabilitáciu?

Rehabilitácia a fyzioterapia je v našom centre založená na individuálnom prístupe, viac ako 28.ročnej tradícii a odborne erudovaných pracovníkoch.

Oblasť rehabilitácie a fyzioterapie zahŕňa komplexný prístup ku liečbe zdravotného problému pacienta z rôznych odborných hľadísk. Našich klientov sa snažíme nie len zbaviť bolestí a akútnych problémov, ale poskytnúť im pomoc v procese zmeny, ktorá je často potrebná na to, aby sa zdravotné problémy opäť neobjavili a neopakovali. Naši fyzioterapeuti dbajú na celkovú zdravotnú kondíciu a psychické nastavenie klienta i na jeho časové možnosti, preto je možné zostaviť kvalitný a individuálny rehabilitačný plán.

Fyzioterapeuti sú neustále vzdelávaní vo svojom odbore a v našom centre sú v intenzívnom kontakte s ošetrujúcimi lekármi, sú tak plne pripravení odborne a efektívne pomôcť každému pacientovi.

Zostavili sme pre vás za pomoci odborníkov E-Book na stiahnutie s radami a odporúčaniami ako na bolesti chrbta.

Vieme vám pomôcť s nasledovnými zdravotnými problémami:

Čo obsahuje rehabilitácia v SZC Hippokrates:

Mäkké techniky: Ide o súhru hmatov a techník, ktoré fyzioterapeut používa na odstránenie problému s pohybovým aparátom. Mäkké techniky sa vykonávajú tlakom, ktorý reflexne pôsobí na príslušné body. Sval reaguje postupným uvoľňovaním smerom od krčnej chrbtice dole ku kostrči. V rámci mäkkých techník sa venujeme najprv povrchovým častiam (koža a podkožie) a potom hlbšie uloženým štruktúram (svaly a fascie).

Mobilizačné techniky: Mobilizačné techniky sú jemné opakujúce sa pohyby v kĺbe (tam, kam až nás kĺby pustia). V okolí zablokovaného kĺbu či segmentu sa menia aj mäkké tkanivá, býva zhoršený krvný aj lymfatický obeh, slúžia na obnovu pohyblivosti kĺbov pri danej funkčnej poruche. Pomocou mobilizačných techník sa odstraňujú funkčné blokády pohybového aparátu vzniknuté z rôznych príčin.

Škola zdravého chrbta: Obsahuje názorné ukážky a nácviky pohybov pre správne vykonávanie bežných denných činností ako napríklad správne sedenie či vstávanie z postele, ako správne vykonávať  pracovné stereotypy a mnoho iných.

Pilatesove cvičenia: Tento systém vyvinul Joseph Hubert Pilates, na základe svojich skúseností postupne vyvinul vlastnú cvičebnú metódu, v ktorej skombinoval západný a východný cvičebný systém. Cviky aktivizujú hlboký (stabilizačný) svalový systém, čím odstraňujú svalovú nerovnováhu, zmierňujú bolesti chrbtice a kĺbov a kladú dôraz na správne držanie tela.  Pilates metóda koordinuje dýchanie s pohybmi, zlepšuje rovnováhu a flexibilitu, spevňuje oslabené a zároveň naťahuje skrátené svaly, zlepšuje kondíciu, ukľudňuje myseľ a tým samozrejme zmierňuje stres. V našom centre ponúkame aj permanentky na individuálny Pilates za výhodné ceny.

Pilates Reformer: Prístroj Pilates Reformer je v podstate „pojazdná sedačka“, ktorá je umiestnená v kovovej konštrukcii a umožňuje nám vykonávať cviky v rozličných polohách (napr. v sede, v ľahu, v stoji). Tento univerzálny stroj sa podieľa na rozvoji sily, pružnosti, rovnováhy celého tela a posilňuje hlboký stabilizačný systém. Pravidelné cvičenie na stroji Reformer odstraňuje svalovú nerovnováhu (skrátené a oslabené svaly) a zlepšuje celkové držanie tela. Cvičenie na reformeri ponúka široké možnosti v rámci individuálneho prístupu k špecifickým potrebám klienta, efektivitu v cvičení a tým aj napredovanie v dosahovaní cieľov. Je vhodný pre začiatočníkov aj pokročilých klientov. Reformer v sebe kombinuje systém pružín, kladiek, popruhov a pohyblivej podložky.Pružiny a kladky vytvárajú odpor, a tak svalová hmota produkuje kontrakciu excentrickú ako aj koncentrickú, ktorá je dôležitým stimulátorom na správnu funkčnosť svalu. Vnútorne svaly, nazývané stabilizátory, pracujú pomocou stroja izometricky, čo napomáha k lepšej stabilite a rovnováhe tela. Pružiny stroja sa vždy prispôsobujú úrovni zdatnosti klienta a konkrétnej časti tela, na ktorej sa pracuje. Cvičenie prebieha vždy pod dohľadom skúsenej fyzioterapeutky.

SM systém: Predstavuje systematické cvičenia zamerané na pohybový aparát človeka, predovšetkým chrbticu. Spája rehabilitačnú liečbu s prevenciou, regeneráciou a kondičným tréningom v jednotnom metodickom postupe. Autorom je bývalý športovec a renomovaný český lekár MUDr. Richard Smíšek. SM Systém je určený pre každého- pre deti od 5 rokov, dospelých i starších ľudí, ktorí majú záujem o zdravý telesný vývoj, prevenciu proti vzniku bolestí chrbta, prípadne trpia problémami s chrbticou. SM Systém ma obrovskú výhodu v tom, že ho môžeme praktizovať doma i počas dovolenky. Ako základnú cvičebnú pomôcku na vykonávanie týchto cvičení sa používa špeciálne elastické lano, ktoré je možné zakúpiť si v našej klinike.

Dornova metóda: Ide o manuálnu metód, kde základným princípom a zmyslom je návrat stavcov a kĺbov do ich pôvodného resp. ideálneho stavu. Je to dynamický systém postavený na aktívnoom participovaní klienta, namä za pomoci dýchových rehabilitácie. Dornova metóda koriguje najmä bolesti chrbta, hlavy a bolesti kĺbov. Aplikuje sa predovšetkým na vysunuté stavce, blokácie chrbtice, napravuje vybočenie chrbtice (skoliózu), boľavé ramená a lakte, kolená, bolesti bedier, napravuje rozdielnu dĺžku dolných končatín, narovnávanie chrbta (tzv, guľatý chrbát), odstávajúce lopatkya pod.

Metódy postkovidovej rehabilitácie: Postcovidový rehabilitačný program je určený pre pacientov, trpiacich následkami respiračných ochorení a funkčných zlyhaní vnútorných orgánov, zvlášť pre pacientov s prekonaným ochorením COVID-19 stredne ťažkého priebehu. Postkovidová rehabilitácia zahŕňa respiračnú a pohybovú terapiu a takisto edukáciu pacientov s postkovidovým syndrómom, ktorú vykonáva fyzioterapeut.

Rebox terapia: Vykonáva sa pomocou elektroterapeutického prístroja, ktorý takmer okamžite pôsobí analgeticky (znižuje bolestivosť), zvyšuje mikrocirkuláciu krvi a lymfy a uvoľňuje svaly. Poukžíva sa pri bolestiach chrbta a kĺbov, bolestiach väzov, pri distorzii kĺbov, lieči poúrazové stavy, pomáha pri liečbe bolestí hlavy a migrén, tenisový lakeť, pomáha pri zápaloch šliach a kĺbov a podobne.

Elektroliečba: Je jednou z metód fyzikálnej terapie, využíva účinky predovšetkým elektrickej energie, ktorá zabezpečuje viaceré účinky na zdravotný stav pacienta, na oslabenom mieste. Medzi primárne účinky patrí analgetický účinok, účinok znižujúci bolesť, zlepšenie celkovej cirkulácie krvi a tlmí zápalové stavy.

Liečba ultrazvukom: Liečba pomocou ultrazvuku je jednou z  fyzikálnych procedúr, je aj jedným z druhov termoliečby, liečby, ktorá ku svojmu účinku využíva teplo. Práve vďaka teplu dokáže terapia ultrazvukom uvoľňovať veľmi bolestivé stavy, druhy chronickej i akútnej bolesti. Terapia ultrazvukom ma blahodarné účinky medzi ktoré bez výnimky patrí uvoľňovanie stuhnutého svalstva vďaka mikromasáži, ktorá je taktiež účinkom ultrazvuku

Kinesiotaping: Tejp sa nalepuje pacientovi ťahom na daný sval. Tejp pôsobí na podkožie a vyvoláva reflexnú reakciu nervových zakončení, lymfatických kapilár a ciev, kinesiotape funguje na neurofyziologickom princípe, kedy v podkoží vznikajú vzruchy prenášané do mozgu. Tejpovanie pomáha znižovať napätie v svale, znižuje bolestivosť preťaženého či roztrhnutého svalu.

Magnetoterapia: Pulzné magnetické pole pozitívne ovplyvňuje biochemické a biofyzikálne reakcie v bunkách aj medzi bunkami živého organizmu, zlepšuje priechodnosť bunkových membrán, ktoré sú vplyvom ochorenia narušené. Výsledkom tohto procesu je skutočnosť, že bunky sú vo zvýšenej miere zásobované kyslíkom a ďalšími účinnými látkami a zlepší sa proces látkovej výmeny. Ovplyvňovanie živých buniek zaznamená centrálny nervový systém, ktorý prostredníctvom imunitného systému začne samoliečebné procesy v organizme. Magnetoterapia formou prístroja UltiCare LT-99 je teda doplnková metóda k obvyklým liečebným postupom.. Prístroj UltiCare LT-99 vytvára špecifické pulzné magnetické pole, ktoré má na človeka priame liečbu podporujúce účinky a tým pozitívne ovplyvňuje psychickú aj fyzickú pohodu pacienta. Prístroj využíva metódu generovania pulzujúceho elektromagnetikého poľa NTS chránenú europský patentom.

Postarajú sa o vás

Fyzioterapeut

Návrat hore