...

Pozor na prudké výkyvy teplôt – obrna tvárového nervu môže znetvoriť tvár

Osviežujúci prúd studeného vzduchu z prievanu či klimatizácie, ktorému v horúčave mnohí s radosťou nastavujeme líca, môže spôsobiť obrnu tvárového nervu alebo bolesť piateho hlavového nervu. Pozor, vyžadujú si urgentnú neurologickú pomoc.

Večer vám nič nie je a ráno sa nedokážete usmiať, napiť z pohára ani žmurknúť na partnerku. Obrna tvárového nervu nebolí, treba ju však riešiť okamžite. Neznesie odklad ani o jeden deň. Naopak, zápal trojklaného nervu pocítite hneď. Kruté záchvaty bolesti polovice tváre, ktoré pripomínajú šľahanie bičom, vás úplne ochromia, ale tiež prinútia ihneď hľadať pomoc lekára. Problémom je, že mnohí neraz neklopú na správne dvere.

Z ničoho nič meravá tvár

„Mal som dlhšie rokovanie s klientom. Chladný vzduch z klimatizácie v jeho kancelárii fúkal rovno na mňa. Vtedy mi to neprekážalo, lebo vonku bolo mimoriadne horúco,“ spomína architekt Michal na nepríjemnú príhodu spred roka.

Na druhý deň ráno si sadol k raňajkám a nevedel sa napiť: „Bol som ešte ospalý, nevnímal som, že mi z ľavého kútika úst čaj hneď vyteká. Až po chvíli som si uvedomil, že sa nedokážem usmiať, pokrčiť čelo ani žmurknúť okom. Manželka poznamenala, že ľavú časť tváre mám akosi čudne pokrivenú a meravú. Nástojila, aby som išiel k lekárovi.“

Bez bolesti, ale s následkami?

Hoci Michala nič nebolelo, nechal sa presvedčiť: „Nasadol som do auta a išiel do nemocnice. Lekár ma vyšetril a stroho skonštatoval, že u nich chvíľu zostanem. Bol som prekvapený. Veď to nič nie je, vravel som si. Neurológ ma však uzemnil. Vraj mám Bellovu obrnu, teda periférnu obrnu tvárového nervu. Vraj existujú prípady, kedy sa napriek liečbe stav nezlepší. To ma vystrašilo. Zároveň som si spomenul, že rovnaké ochorenie prekonal aj otec, ktorému ostali na tvári trvalé následky.“

Michal dostával infúzie s kortikoidmi a užíval vitamíny. Postihnutú časť tváre mu nahrievali biolampou. Keďže ľavým okom nemohol žmurkať a prestali sa mu v ňom tvoriť slzy, musel si doň kvapkať kvapky na zvlhčenie. „Najväčšie problémy mi spôsobovalo pitie z pohára, darilo sa mi to len so slamkou. Dôležitou súčasťou liečby však bola rehabilitácia. Najprv som absolvoval tvárové masáže a neskôr, keď sa mi svaly ako-tak uvoľnili, som začal s pomocou fyzioterapeutky cvičiť.“

Klimatizácia je tabu

Liečebný proces trval niekoľko týždňov. „Hoci som aj doma denne cvičil, stav sa mi zlepšoval dosť pomaly. Trvalo asi tri mesiace, kým som mal opäť svoju tvár.“ Vlastne, dodnes nie je úplne fit: „Ľavý ústny kútik mi zostal trochu ovisnutý, no vnímam to len ja. Cudzí ľudia to pri pohľade na mňa nezbadajú.“

Od nepríjemnej udalosti si architekt dáva na klimatizáciu, prievan i klasický chlad zimných mesiacov veľký pozor: „Ateliér mám v dome a ten klimatizáciou nechladíme. V aute si ju pustím len vo veľkých horúčavách a nastavím ju maximálne o päť stupňov nižšie, ako je vonkajšia teplota. Obchodným centrám a iným klimatizovaným priestorom sa v lete vyhýbam a ak to inak nejde, snažím sa v nich zdržiavať čo najkratšie. V zime poctivo nosím čiapku a šál. Nechcem, aby sa mi ochorenie vrátilo.“

Obrna tvárového nervu

„Periférna obrna tvárového nervu, odborne paréza nervus facialis alebo Bellova obrna, nebolí,“ potvrdzuje neurologička MUDr. Ivana Kreheľová. A dodáva, že rozpoznať sa dá najmä podľa toho, že nie ste schopní ovládať svaly polovice tváre: „Zasiahnutá je totiž polovica tvárových svalov vrátane očného viečka.“

Na príčine je opuch a útlak tvárového nervu, ktorý vychádza z mozgového kmeňa a vedie úzkym kanálikom spánkovej kosti. Pacient zvyčajne nevie pohybovať dotknutou časťou úst, poklesne mu kútik, nemôže žmurkať ani zavrieť oko, zvraštiť čelo. Príznaky prichádzajú náhle. Žiaľ, presný dôvod vzniku sa častokrát nezistí. Môžu ju mať na svedomí aj infekčné ochorenia, ako borelióza, zápal mozgových blán a hlavových nervov, mononukleóza či opakovaný herpes, tiež autoimunitné ochorenia, úrazy a nádory. Často ju spúšťa stres, oslabená imunita alebo dlhší pobyt na studenom vzduchu, v prievane či v klimatizovanom priestore.

Iným typom je centrálna obrna tvárového nervu. Najčastejšou príčinou tu býva mozgová mŕtvica, ale tiež nádor či úraz hlavy. „Pri centrálnej obrne je postihnutá časť tváre od oka nadol. Pacient môže oko zatvárať, takže mu nehrozí vysychanie a poškodenie očnej rohovky,“ vysvetľuje MUDr. I. Kreheľová.

Vedeli ste?

K základným prejavom jednostrannej obrny tvárového nervu patrí:

  • neschopnosť usmiať sa, zavrieť ústa, zapískať, napiť sa,
  • nemožnosť zvraštiť čelo a zdvihnúť obočie,
  • neschopnosť zavrieť očné viečko a zažmurkať, pre zníženú tvorbu sĺz hrozí poškodenie očnej rohovky,
  • vyhladená ryha medzi nosom a hornou perou,
  • niekedy je prítomná porucha sluchu, bolesť ucha a ušnice, porucha chuti.

Včasná diagnóza

Nie všetky príčiny obrny tvárového nervu sa dajú liečiť. Dôležité je zabrániť trvalému poškodeniu nervových vlákien, čo je možné len vtedy, ak lekár určí diagnózu včas a správne. Diagnostika patrí najmä do rúk neurológa, ale podieľa sa na nej aj otorinolaryngológ, ktorý vylúči akútny alebo chronický zápal stredného ucha. Očný lekár zase rieši možné poškodenie oka v súvislosti s vysychaním očnej rohovky.

Základom liečby periférnej obrny tvárového nervu býva včasné nasadenie kortikoidov – liekov potláčajúcich zápal a opuch. Ďalej sa podľa príčiny môžu nasadiť antibiotiká či antivirotiká, teda lieky proti baktériám a vírusom. Regeneráciu a obnovu funkcií poškodeného nervu podporuje liečba vysokými dávkami B vitamínov. Proti vysychaniu oka slúžia zvlhčovacie roztoky a masti. V ťažších prípadoch sa indikuje chirurgický zákrok.

Nevynechajte rehabilitáciu

Dôležitou súčasťou liečby je včasná rehabilitácia pod dohľadom rehabilitačného lekára alebo fyzioterapeuta. Pri obrne tvárových nervov ju nemožno vynechať. Patrí k nej stimulácia oslabených svalov, uvoľnenie skrátených tkanív, liečebné a regeneračné masáže, aplikácia tepla, niekedy aj laserového ošetrenia, elektroliečba.

Pri liečbe musíte byť trpezliví – môže trvať týždne až mesiace, v závislosti od stupňa a typu poškodenia tvárového nervu i od ochoty pacienta spolupracovať s fyzioterapeutom a aktívne každodenne cvičiť. Niekedy ostávajú následky do konca života. Prejavujú sa trvalou asymetriou tváre alebo nedostatočnou či neprirodzenou mimikou.

Náš tip:

K stimulácii poškodeného tvárového nervu a k správnemu fungovaniu svalov na tvári môže prispieť aj tvárová gymnastika. O jej využití sa poraďte s rehabilitačným lekárom alebo s fyzioterapeutom.

Ako po elektrickom šoku

Ak vám polovicou tváre náhle prejde neznesiteľná, prudko vystreľujúca bolesť pripomínajúca zásah elektrickým prúdom či šľahnutie bičom, zrejme máte podráždený trojklaný nerv. K tejto bolesti sa môže pridať extrémne intenzívna bolesť zubov, sánky, hlavy či uší. Mimoriadne silné záchvaty prichádzajú kedykoľvek. Niekedy sa opakujú v krátkych intervaloch, inokedy sa ohlásia až po niekoľkých mesiacoch.

Zápal trojklaného nervu, trigeminálna neuralgia, postihuje piaty hlavový nerv. Ten zabezpečuje citlivosť ústnej a nosovej dutiny a pohyblivosť niektorých svalov tváre, napríklad žuvacích. Delí sa na tri vetvy. Prvá vetva prechádza očnicou a zodpovedá za citlivosť v oblasti čela a oka. Druhá smeruje cez hornú čeľusť a inervuje líce a vrchnú peru. Tretia ide cez dolnú čeľusť a má na starosti inerváciu sánky a spodnej pery, ako aj motoriku žuvacích svalov.

„Tlak cievy vnútri hlavy na kmeň trojklaného nervu môže spôsobiť, že sa ochranná vrstva trojklaného nervu naruší. Dôsledkom je abnormálny prenos vzruchov citlivosti a bolesti do mozgu a centrálnej nervovej sústavy,“ opisuje súvislosť neurologička I. Kreheľová.

Studený nápoj, klimatizácia či dotyk na tvári

Neuralgia, bolesť nervu, sa hlási najmä v staršom veku a viac u žien. Podráždenie vyvoláva studený vietor, prievan, klimatizácia, konzumácia zmrzliny či ľadového nápoja, čistenie zubov, hltanie a žuvanie stravy, ale aj úplne nepatrné podnety, ako je dotyk prsta na tvári pri holení či nanášaní mejkapu. Môže ho spustiť skleróza multiplex alebo iné autoimunitné ochorenie, úrazy a operácie tváre, zápaly, nádory, herpes a pásový opar. Často sa príčina nezistí. Preventívne odporúčania neexistujú. Vo všeobecnosti by ste sa mali chrániť pred prievanom, chladom, klimatizáciou, extrémnou fyzickou záťažou a infekciami.

Ak vás táto neznesiteľná bolesť zasiahne, pravdepodobne okamžite pobežíte – v závislosti od toho, v ktorej oblasti ju najviac cítite – k zubnému lekárovi, otorinolaryngológovi či očnému lekárovi. Tí vás po diagnostikovaní problému pošlú k neurológovi. Bolesť trojklaného nervu sa lieči liekmi proti epilepsii. Tieto silné lieky môžu vyvolať aj nežiaduci útlm. V niektorých prípadoch prichádza do úvahy blokáda nervu či neurochirurgická operácia. Doplnkovými metódami liečby môžu byť: pulzná terapia či magnetoterapia, nahrievanie biolampou, liečba ultrazvukom, užívanie vitamínov skupiny B, aplikácia kapsaicínovej masti.

Vedeli ste?

Zápal trojklaného nervu sprevádzajú typické prejavy:

  • Náhla, ostrá, extrémne silná až neznesiteľná bolesť pripomínajúca zásah elektrickým prúdom či bičom v oblasti čela, oka, sánky, uší alebo zubov – najmä stoličiek.
  • Záchvaty sú krátke, môžu nasledovať rýchlo po sebe, ale niekedy sa zopakujú až po mesiacoch.
  • Krutá bolesť pri prehĺtaní či prežúvaní môže mať za následok výrazný úbytok hmotnosti a dehydratáciu.
  • Ochorenie sa často mýli s prudkou a náhlou bolesťou zubov, uší či hlavy.
Návrat hore