Určite ste už počuli, že na nervy je okrem magnézia dobrý aj B-komplex. Viete však, prečo sú vitamíny skupiny B nevyhnutné pre správne fungovanie nervového systému? Ako sa prejavuje ich nedostatok a kedy by ste mali dbať na ich zvýšený prísun?
Do skupiny vitamínov B patrí osem samostatných vitamínov. Hovorí sa im aj „osem statočných“. Sú totiž nevyhnutné pri premene živín na energiu. Majú dôležitý vplyv na funkciu a chod celej nervovej sústavy i na bunkový metabolizmus. Podporujú zdravie buniek, tvorbu červených krviniek, dobré trávenie i zrak. Obzvlášť dôležité sú pre tehotné a dojčiace ženy, ľudí nad 50 rokov, športovcov, ľudí so sklonom k anémii, ľudí, ktorí sú často alebo dlhodobo vystavení fyzickej i psychickej záťaži, pacientov trpiacich Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou. Pozor na ich nedostatok by si mali dávať aj vegetariáni a vegáni.
Vitamíny skupiny B sa rozpúšťajú vo vode. Obzvlášť preto ich treba pravidelne dopĺňať, a to najmä prostredníctvom pestrej stravy. Nachádzajú sa v mliečnych výrobkoch, kuracom a červenom mäse, vo vnútornostiach, v rybách a mušliach, špenáte, repe, avokáde, zemiakoch, celozrnných produktoch, vo fazuli, v orechoch, citrusoch, banánoch, sójových výrobkoch či droždí. Ich vstrebávanie však môžu znížiť lieky regulujúce žalúdočnú kyselinu alebo aj hormonálna antikoncepcia.
Rýchlejšia liečba a regenerácia nervov
Aj vy ste si všimli, aký veľký dôraz kladú na dostatok béčok v strave neurológovia? Viete prečo? Vitamíny skupiny B urýchľujú hojenie poškodených nervov (aj keď ide vždy o dlhodobý proces) a výborne fungujú ako podpora analgetík – liekov na tíšenie bolesti. Pomáhajú totiž uvoľňovať kŕče, čím napríklad pri problémoch s chrbticou znižujú tlak na platničku. Zabezpečujú lepšie prekrvenie, a teda vyživovanie nervu. Takto zásobené, aj keď už poškodené nervy sú silnejšie, odolnejšie voči ďalšiemu poškodeniu a bolestiam.
Paradoxom je, že o dôležitosti vitamínov skupiny B v rámci liečby neurologických ochorení a problémov bežný laik zvyčajne nevie. „Často mávam problémy s chrbticou. Raz sa bolesti vystupňovali tak, že som musela ísť k lekárovi, ktorý mi pichol injekciu. Bolesti prešli, avšak ostala zmeravená polovica stehna a sedacieho svalu. Keď to ani po týždni neprechádzalo, išla som k lekárovi opäť. Na liečbu injekciou zasiahnutého nervu som dostala vitamíny skupiny B, čo ma prekvapilo. Až keď som si o nich začala hľadať viac informácií, zistila som, aké sú pri regenerácii nervových vlákien potrebné. K úplnému návratu citlivosti v daných častiach tela došlo až po roku,“ podelila sa o svoju skúsenosť Tatiana.
Najdôležitejšie trio – B12, B1 a B6
Jedným z najznámejších vitamínov skupiny B je vitamín B12 (kobalamín). Stará sa o správne fungovanie mozgu a nervových buniek, hrá dôležitú úlohu pri ochrane nervov centrálnej nervovej sústavy a periférnych nervov, zaisťuje rýchly a účinný prenos nervových impulzov. Keďže „opravuje“ neuróny a chráni ich zdravie, používa sa aj na regeneráciu nervov, napríklad po mŕtvici. Spolu s kyselinou listovou (tiež vitamínom skupiny B) a vitamínom B6 je nevyhnutný pri vývoji mozgu plodu, ale aj počas prvých rokov života bábätka.
Vedeli ste?
Nedostatkom vitamínu B12 trpia najmä starší ľudia, čo sa prejavuje neurologickými a psychickými problémami, ako sú neuropatia (narušený prenos nervových signálov medzi miechou a rôznymi časťami tela), poruchy chôdze, slabosť, senzorické poruchy. Zo psychických problémov ide o bludy, halucinácie, depresiu, zhoršenú pamäť či demenciu. Nedostatok vitamínu B12 môže viesť aj k atrofii mozgu, teda k jeho zmenšeniu.
Vitamín B1 (tiamín) pomáha dodávať energiu nervovým bunkám, vďaka svojmu antioxidačnému účinku ich ochraňuje a pomáha predchádzať predčasnému starnutiu. Navodzuje pocit vyrovnanosti, zlepšuje psychickú výkonnosť a bojuje proti nervozite. Jeho nedostatkom trpia zvyčajne alkoholici či diabetici a prejavuje sa zmätenosťou, zhoršenou pamäťou, stratou zmyslu pre vibrácie a polohu, občas dokonca paralýzou.
Pyridoxín, teda vitamín B6, ochraňuje nervy a zohráva dôležitú úlohu pri syntéze neurotransmiterov, ako dopamínu, ktorý ovplyvňuje náladu, produktivitu či schopnosť sústrediť sa. Je nevyhnutný pre správny vývoj mozgu a pomáha aj zmierniť nevoľnosť v ranom štádiu tehotenstva. Jeho nedostatok sa môže prejaviť vznikom záchvatov, depresií, predčasným starnutím neurónov či syndrómom karpálneho tunela. „Vitamín B6 sa používa aj pri liečbe pyridoxin-dependentnej epilepsie, pri ktorej epileptické záchvaty nereagujú na bežné antikonvulzíva, teda lieky proti kŕčom. Niekedy sa odporúča aj pri iných formách epilepsie, avšak skôr ako súčasť prevencie jeho nedostatku pri podávaní bežných antikonvulzív,“ hovorí neurologička MUDr. Mária Petrincová.
Pre správny vývoj aj duševnú pohodu
Ak ste niekedy užívali B-komplex a všimli ste si, že váš moč je po ňom až krikľavožltý, môže za to farbivo riboflavín, čiže vitamín B2. Ten je nevyhnutný pre správny rast plodu a pomáha predchádzať preeklampsii, vážnemu ochoreniu, ktoré môže nastať počas tehotenstva. Podieľa sa aj na udržiavaní dobrého zraku.
Pri tvorbe DNA a vývoji buniek stojí vitamín B3 (niacín). Ide o dôležitý antioxidant potrebný na správne fungovanie mozgu. Jeho nedostatok je, tak ako pri väčšine vitamínov skupiny B, v bežnej populácii zriedkavý, ohrozenejšími skupinami sú pacienti s HIV, podvýživou, anorexiou či so zlyhávaním pečene. Vitamín B3 sa používa pri liečbe niektorých typov schizofrénie.
Vitamíny B7 (biotín) a B9 (kyselina listová) sú taktiež nevyhnutné pre správny rast embrya, rast buniek a tvorbu DNA. Biotín prispieva k zdraviu nervovej sústavy, očí, vlasov a pokožky. Pozor však na príliš vysoké množstvá, ktoré môžu plodu škodiť. Kyselina listová má nezastupiteľnú úlohu v tehotenstve, keď pomáha predchádzať vzniku neurologických a vývinových defektov plodu.
Ak chcete poraziť únavu, stres či ťažkosti s učením sa, pomôže vám vitamín B5, nazývaný aj kyselina pantoténová. Jeho nedostatok sa môže prejaviť nízkou hladinou cukru, bolesťami hlavy, nevoľnosťou či kožnými problémami.
Komplex vitamínov B vo všeobecnosti prispieva k udržaniu lepšieho duševného zdravia a zvládaniu emočného vypätia.
Vedeli ste?
Okrem zabezpečovania správnej funkcie nervového systému či premeny živín na energiu sú vitamíny skupiny B pri pravidelnom užívaní pomocníkom na odpudenie komárov a kliešťov.