...

Tetánia a stravovanie, ako by mal vyzerať váš jedálniček?

Bolestivé kŕče v lýtkach, pocity tŕpnutia, mravčenie, pocit tlaku na hrudníku, búšenie srdca, sucho v ústach, problémy so spánkom, úzkostné stavy, bolesti chrbta a hlavy, tráviace ťažkosti…Áno, všetky menované príznaky sa týkajú tetanického syndrómu. Síce nejde o chorobu v priamom slova zmysle, avšak nepríjemný súbor spomenutých prejavov dokáže ľuďom s tetániou život veľmi sťažiť. Základom liečby tetánie nie je iba vhodne nastavená liečba, ale aj životný štýl, ktorý by mal zahŕňať vhodné nastavenie jedálnička. Ktoré jedlá radšej vynechať a ktoré potraviny vedia pri liečbe tetánie pomôcť? Základom správne nastaveného jedálnička je konzumácia jedla bez stresu v pokojnom prostredí. Dostatok času na jedenie a dobre vyskladaný jedálniček z potravín s obsahom horčíka, vápnika a vitamínov C a D, dokáže efektívne pomôcť pri manažmente zvládania tetánie.

Najdôležitejšie minerály: horčík a vápnik

Medzi hlavné príčiny tetánie patrí nedostatok horčíka a vápnika, preto dopĺňanie týchto minerálov hrá kľúčovú úlohu pri liečbe tetánie. Okrem doplnkov stravy sa odporúča piť minerálne vody bohaté na horčík a vápnik. Zdrojom oboch minerálov sú potraviny ako napríklad mrkva, červená repa, cibuľa, zemiaky, fazuľa, ovsené vločky, kakao, otruby, orechy, morské plody. Dobrým zdrojom vápnika sú mliečne výrobky, ryby a listová zelenina ako brokolica, kapusta a špenát. Zo sladkostí si bez problémov doprajte kvalitnú horkú čokoládu, ktorá obsahuje horčík, vysoký obsah mangánu, meď, železo, draslík a fosfor. Pri tetánii je však nevyhnutné dopĺňať magnézium aj pomocou výživových doplnkov, medzi najefektívnejšie druhy magnézia s dobrou vstrebateľnosťou patrí magnézium citrát, magnézium glycinát či chlorid horečnatý.

Nevyhnutné vitamíny B,C,D

Tetánia je pre organizmus človeka veľmi vyčerpávajúca, tetanické záchvaty sú často nie len nepríjemné a bolestivé, ale dokážu telo veľmi unaviť, a to nie len psychicky, ale fyzicky. Preto je pravidelné dopĺňanie vitamínov skupiny B, C a D pre telo tetanika nevyhnutné. Vitamín C je najviac obsiahnutý v potravinách ako je kyslá kapusta, citrusy, kiwi, ríbezle, paprika a iné. Pokiaľ sa však nachádzame v dlhodobom strese, alebo je zvýšená náchylnosť na infekčné ochorenia, je dobré zvážiť infúzne podanie vysokodávkového vitamínu C, ktoré dokáže telu poskytnúť rýchle doplnenie tohoto tak prepotrebného vitamínu. Vitamíny skupiny B môžeme nájsť v potravinách ako mlieko, syry, vajcia, pečeň, mäso, ryby, morské plody, zemiaky a iné. Vitamín D je jeden z najdôležitejších vitamínov pre správne fungovanie, nie len imunitného systému. Jeho výnimočnosť spočíva v tom, že ho dokážeme prijímať zo slnka. Ak je totiž naša pokožka vystavená priamemu slnečnému žiareniu, naše telo si dokáže tento vitamín vytvoriť samé. Bohužiaľ, keďže veľa z nás trávi množstvo času v uzavretých priestoroch a zároveň nežijeme v krajine, kde je slnka dostatok po celý rok, musíme si ho dpĺňať pomocou stravy a výživových doplnkov. Najlepšími prírodnými zdrojmi ,,déčka“ sú tuniak, huby, vaječné žĺtky, losos či morské plody.

Vyhnite sa stresu pri jedení, kofeínu i sladkostiam

Stres ovplyvňuje naše telo aj pri činnostiach ako je jedenie. Keď sme v strese, naše telo produkuje stresový hormón kortizol, ktorý je spojený s podvedomou bojovou alebo únikovou reakciou oragnizmu. Tento hormón zvyšuje chuť do jedla a túžbu po vysoko kalorických, sladkých alebo nezdravých potravinách. So stresom úzko súvisia aj gastrointestinálne problémy,  žalúdočná nervozita, zápcha, hnačka, syndróm dráždivého čreva, pálenie záhy alebo gastritída. Doprajte si preto dostatok času a pokoja na každé jedlo, ktoré počas dňa konzumujete. Ak nechcete svoj organizmus zbytočne dráždiť vyhnite sa kofeínovým nápojom a sladkostiam. Konzumácia cukru totiž zvyšuje vyplavovanie magnézia z organizmu. Ďalšiemu neduhu, ktorému je dobré sa vyhnúť je fajčenie. Nikotín aktívne poškodzuje a zoslabuje imunitný systém, preto telo fajčiara môže horšie reagovať na rôzne typy infekcií a zhoršuje sa aj jeho schopnosť regenerácie. Taktiež na základe nových dôkazov môže u človeka vyvolať chronický zápal a vyvolať reumatoidnú artritídu, ktorá sa prejavuje opuchom a bolesťami kĺbov. 

Tetánia si vyžaduje komplexnú liečbu

Neurologička MUDr. Terézia Macková z neurologickej kliniky Hippokrates zdôrazňuje, že liečba tetánie patrí do rúk odborníkov. Okrem dodržiavania životosprávy, správneho nastavenia výživových doplnkov a pravidelných kontrol u neurológa je veľmi podstatná aj psychoterapeutická podporná liečba. Mojim pacientom vždy zdôrazňujem, že nie je dobré spoliehať sa len na farmakoterapiu, treba vždy pátrať po príčine, ktorá spustila celý tetanický záchvat. Mnohokrát sa príčina tetanických prejavov odhalí až po niekoľkých terapeutických sedeniach, krátkodobá psychodynamická psychoterapia môže mať svoj účinný efekt na začiatku liečby, ale nutná je dlhodobá podpora nefarmakologickým prístupom, ako je napr. kolorterapia, Bemer terapia, relaxačná fyzioterapeutická myofasciálna masáž (mäkké techniky), posilňovanie kondície pohybového apratátu.  Veľmi odporúčam dbať na dostatočný spánok, racionálne stravovanie, vyhýbať sa nikotínu, tvrdému alkoholu, minimalizovať konzumáciu cukrov vrátanie sladených nápojov. 

Príklad vhodného jedálnička

Raňajky: 4 PL ovsených vločiek (40 g) zalejte horúcou vodou a nechajte postáť. Pridajte pol vaničky odtučneného jemného tvarohu (125 g), pol šálky bobulového ovocia (70 g) a 1 PL (15 g) chia semienok podľa chuti.

Desiata: Banán alebo proteínová tyčinka

Obed: Dva menšie kopčeky dusenej ryže (120 g), kurací steak (alebo minútky) – v surovom stave 120 g – cca veľkosť otvorenej dlane pripravte na lyžičke olivového oleja (5 ml). Podávajte s naberačkou (100 g) grilovanej zeleninovej zmesi– cukina, mrkva, šampióny.

Olovrant: 1 tenší krajec kváskového chleba (50 g) potrite tenkou vrstvou lučiny (15 g), podávajte s vajíčkom uvareným namäkko a 1ks veľkou paradajkou.

Večera: Šálku špaldových celozrnných cestovín (80 g v surovom stave) zmiešajte s konzervou tuniaka vo vlastnej šťave, na vrch nastrúhajte syr (10 g) a podávajte.

Nezabúdajte dodržiavať dostatočný pitný režim aspoň 2l čistej alebo minerálnej vody denne.

Návrat hore