Ponúka ho nejeden ifluencer, ako si však pre seba vybrať vhodný kolagén?

Mnohí ľudia si na ňom v poslednom období postavili svoje podnikanie a dostupný je vo viacerých formách. Kolagén môžeme prijímať ako doplnok výživy v podobe tobolky, prášku, želé, ale aplikovať sa dá aj injekčne. Ide o dôležity proteín, ktorý tvorí 25 – 30 % všetkých proteínov v tele cicavcov, jeho užívanie je prospešné najmä pri pohybových problémoch.

Ľudské telo by sa bez kolagénu doslova rozpadlo. Väčšina z nás si ho spája najmä s pokožkou, jej pružným a mladistvým vzhľadom, no v skutočnosti má kolagén aj ďalšie dôležité funkcie. Tri proteínové reťazce sú stočené do jednej špirály, ktorá je pružnejšia a odolnejšia než oceľ. Práve preto držia orgány na svojom mieste a svaly sú spojené s kosťami. Význam kolagénu v ľudskom organizme je nenahraditeľný.

S pribúdajúcim vekom však množstvo kolagénu v našom tele klesá, ide o prirodzený jav starnutia organizmu. Najviditeľnejšie sa jeho úbytok prejavuje na pokožke, tá stráca pružnosť, elasticitu a začína prehrávať boj so zemskou príťažlivosťou. Nedostatok kolagénu však zhoršuje aj schopnosť pohybu. „Typické sú bolesti chrbtice a kĺbov. Doba hojenia rán po úrazoch sa môže neprimerane predĺžiť, s čím je spojený dlhší čas rekonvalescencie, v niektorých prípadoch aj neprimerane dlhej práceneschopnosti. Kolagén sa však osvedčil nielen v estetickej medicíne, ale aj pri riešení neurologických problémov. Vynikajúce výsledky dosahuje u pacientov, ktorých trápia vysunuté platničky, artróza, svalový spazmus a podobne. Jeho podávanie sa osvedčilo aj pri migrénach,“ prezrádza MUDr. Terézia Macková zo Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates.

Kolagén pre zdravé kĺby

Tvorba kolagénu síce v našom tele prebieha počas celého života, no jeho množstvo sa už po 25. veku života znižuje a prirodzené zásoby nestačia dopytu, hlavne ak sa u nás vyskytujú pohybové problémy alebo problémy s pokožkou. Preto je potrebné dopĺňať kolagén vhodnou formou výživových doplnkov, ako sme uviedli v úvode, možností je viacero. Dôležité je však zaujímať sa o konkrétny typ kolagénu a tiež o to, či k jeho tvorbe prispievajú peptidy, o ktoré by mali byť kvalitné doplnky výživy obohatené. Evidujeme takmer 30 rozdielnych druhov kolagénov, a preto je dôležité pýtať sa, aký typ sa vo výživových doplkoch a v akom množstve nachádza. Tým najrozšírenejším je typ I., ktorý je uložený v pokožke, šľachách, kostiach a zuboch. Druhý typ sa nachádza najmä v našich chrupavkách.

Práve tieto dva typy sú pre telo, najmä vo vyššom veku, veľmi dôležité. „V našom zdravotníckom centre ponúkame klientom niekoľko možností, ako svojmu telu dodať tak veľmi potrebný kolagén. Jednou z nich  je kĺbová výživa Hippokrates Hippocolagen, ide o komplexnú kĺbovú výživu, obohatenú o akáciovú vlákninu, vitamín D, vitamín C, piperínom, či extraktom z kurkumy pravej s prírodnými protizápalovými účinkami. Tento výživový doplnok v podobe kapsúl pomáha zlepšovať funkčnosť kĺbov, zmierňuje bolesť a navyše nemusíte pri ňom riešiť otázku príchute, pretože má formu kapsúl, ktoré sa dajú veľmi jednoducho užívať.”

Ďalšou možnosťou sú kolagénové injekcie GUNA MD. Určené sú najmä pacientom, ktorých trápia akútne či chronické problémy pohybového aparátu. Veľkou výhodou je, že sú vhodné aj pre tehotné a dojčiace ženy, ktoré majú problémy s bolesťami chrbta,“ pokračuje neurologička MUDr. Macková.

Ak užívate kolagén, zvýšte príjem vitamínu C

Pomôcť nášmu telu pri tvorbe kolagénu je možné aj zvýšeným príjmom vitamínu C. Ten si však naše telo nedokáže tvoriť samé, a preto je dôležité dodávať mu ho formou stravy či výživových doplnkov.

Ak je však náš organizmus dlhodobo vystavený stresu, či trpíme alergiami alebo oslabenou imunitou, je vhodné zvážiť jeho príjem cez infúziu, tzv. intravenózne. Okrem iného má protizápalové účinky a znižuje hladinu histamínu v krvi až o 40%. Infúznu terapiu vysokodávkovým vitamínom C je možné podať pri rôznych indikáciach, napr. ak máte problémy s častými infekciami, pásovým oparom, či trpíte pohybovým ochorením .

„Ľudia by nemali prihliadať len na cenu výživového doplnku či podľahnúť šikovnému marketingu. Treba si uvedomiť, že tak ako aj pri vitamíne C, ktorý je podávaný ústnou formou, naše telo využije iba určité vstrebateľné množstvo, platí to aj pri kolagénovom produkte. Preto je dôležité dbať na výber kvalitného kolagénu, pokiaľ máme problémy s trávením a získavaním výživy zo stravy, dopĺňať si enormné dávky kolagénu denne je úplne zbytočné, nakoľko náš organizmus aj pri dobrej kondícii, je schopný vstrebať iba určité množstvo kolagénu denne, bežná odporúčaná dávka je zhruba 3000 mg kolagénu denne. Viac by vaše telo ani nevyužilo a navyše ho prijímame aj prirodzene v strave napríklad z konzumácie vajíčok, rýb, mäsa a podobne.“ dodáva na záver MUDr. Terézia Macková zo Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates.

Návrat hore