...

Bolesť hlavy? Čo signalizuje miesto bolesti?

Hlava môže bolieť z únavy alebo pre nedostatočný prísun tekutín. Dôvodom môžu byť aj neurologické, ortopedické, psychiatrické, internistické či endokrinné príčiny. Niektoré sa dajú spoznať aj podľa miesta bolesti. Čo môže signalizovať bolesť za okom, na zátylku alebo v oblasti čela?

Bolesti hlavy sú v najlepšom prípade iba nepríjemné, otravné a únavné. V tom horšom – ak sú časté, úporné alebo dlhotrvajúce – naháňajú obavy o celkové zdravie. Aj vás zaujíma, prečo sa vyskytujú vždy v určitej oblasti hlavy a čím to môže byť? Pozrite si prehľad 14 najčastejšie vyhľadávaných typov bolesti hlavy podľa miesta, z ktorého sa hlásia. Prehľadný sprievodca vám pomôže pochopiť mechanizmus ich vzniku a ozrejmí, kedy je nutné neodkladať vyšetrenie a pomoc lekára.

„S bolesťou hlavy sa počas života stretne väčšina populácie. Ak sú však bolesti časté, vyžadujú si užívanie voľnopredajných liekov proti bolesti, obmedzujú v bežnom živote alebo ak sa objaví neobvyklá či veľmi intenzívna bolesť hlavy, ktorá je prípadne sprevádzaná aj ďalšími príznakmi, je ozaj na mieste vyhľadať odborníka,“ nabáda aj neurologička MUDr. Mária Petrincová s tým, že v spolupráci s lekárom máte šancu odhaliť príčinu ťažkostí a nastaviť správny liečebný postup.

V nasledujúcom prehľade upozorňujeme aj na stavy, pri ktorých je vyhľadanie lekárskej pomoci nutné, dokonca urgentné.

1. Bolesť po obvode hlavy

S veľkou pravdepodobnosťou ide o tlakové alebo tenzné bolesti, ktoré patria medzi najrozšírenejšie. Charakterizuje ich pocit tlaku na hlave, ktorý pôsobí akoby zvonku. Zvyčajne trvajú jeden deň a cítiť ich môžete v celej hlave, obzvlášť však v oblasti spánkov a po obvode, pričom bolesť sa neraz šíri až na záhlavie. Týmito bolesťami pravidelne trpí najväčšia časť populácie, prvýkrát sa obvykle prejavia už pred tridsiatkou.

Príčiny:

Všetky tieto faktory môžu zvyšovať napätie svalov. Ak k nemu dochádza príliš často, môže v mozgu aktivovať centrá bolesti.

2. Bolesti na zátylku

Môžu byť signálom problémov s krčnou chrbticou. Tiež sa radia k najčastejším bolestiam hlavy. Pramenia síce z krčnej oblasti, no často vyžarujú do záhlavia, spánkov, temena a čelovej oblasti.

Prečo?

K najčastejším príčinám patrí náhly a prudký pohyb hlavy, preťaženie krčnej chrbtice, lokálne pôsobenie chladu na krčnú oblasť alebo nevhodná poloha hlavy a krku pri spánku. Tieto ťažkosti majú často za následok obmedzenú pohyblivosť chrbtice, stuhnutie svalov okolo krčnej chrbtice a môže ich sprevádzať aj celková slabosť, malátnosť, závraty či dokonca vracanie.

3. V oblasti čela a záhlavia

Ak bolesti predchádzala výrazná fyzická aktivita alebo sexuálny styk, zrejme ide o bolesť, ktorú vyprovokovala práve väčšia námaha, napríklad posilňovanie, beh, ale i orgazmus.

Prečo?

Predpokladá sa, že tieto činnosti zvyšujú prekrvenie hlavy, čo môže viesť k pulzujúcim bolestiam na oboch stranách. Zvyčajne ustúpia v priebehu niekoľkých minút alebo hodín po užití bežných analgetík.

Pozor!

Ak sa tieto bolesti opakujú alebo neustupujú, vyhľadajte odborníka. V niektorých prípadoch môžu byť príznakom závažnejších problémov, aj krvácania do mozgu.

4. Náhla a silná bolesť hlavy v čelovej a spánkovej oblasti

Môže signalizovať glaukóm, čiže zelený zákal. Tieto bolesti zvykne sprevádzať aj tlak za okom a zhoršené videnie. Tento stav sa označuje aj ako glaukómový záchvat.

Prečo?

Najväčším rizikovým faktorom tohto ochorenia je zvýšený vnútroočný tlak, ktorý vedie k poškodeniu zrakového nervu a k postupným zmenám v periférnom videní. Všetky tieto chorobné procesy by sa bez správnej a včasnej liečby mohli skončiť až úplnou slepotou. Ak teda nechcete prísť o zrak, nezanedbávajte – hlavne po štyridsiatke – pravidelné prehliadky a meranie vnútroočného tlaku u očného lekára. Glaukóm sa síce nedá ani dnes úplne vyliečiť, no na trhu existuje široké spektrum liekov vo forme očných kvapiek a taktiež operačné možnosti laserové aj chirurgické, ktoré vám pri včasnej diagnostike môžu ochorenie zastabilizovať tak, aby ste ani po rokoch nemali ťažkosti s videním.

5. Okolo oka na jednej strane

Ak ste muž, zrejme vás v tomto prípade trápi cluster headache. Táto diagnóza je totiž skôr mužskou doménou.

Čo to je?

Táto bolesť hlavy je lokalizovaná na jednej strane okolo oka. Sprevádza ju aj slzenie, začervenanie očných spojiviek, upchatie nosa, opuch či začervenanie tváre. Bolesť sa zvyčajne objaví náhle, bez akéhokoľvek varovania a je extrémne silná, podobná bolesti trojklaného nervu. Chorého núti doslova nervózne chodiť po miestnosti. Tento záchvat je nebezpečný aj z iného dôvodu. Je taký bolestivý, že niektorí ním postihnutí premýšľajú dokonca o samovražde. Cluster headache trvá 15 minút až 3 hodiny, pričom bolesti sa môžu opakovať aj niekoľkokrát denne počas niekoľkých týždňov.

Prečo?

Ide o sezónne ochorenie, najčastejšie sa prejaví na jar a jeseň. Jeho skutočná príčina je nejasná, častejšie sa však vyskytuje u fajčiarov.

Vedeli ste?

Cluster headache sa označuje aj ako Hortonov syndróm. Postihuje približne pol percenta populácie a zvyčajne sa objavuje v strednom veku. Bolesť je bodová, presne zacielená na jedno miesto a koncentruje sa v jednej polovici hlavy, konkrétne v oblasti oka, očnice aj na spánkoch. Rozvíja sa hlavne v nočných hodinách a výrazne narúša spánok. Bolesť je dlhodobejšia, prebieha buď v opakovaných záchvatoch, ktoré môžu trvať pár minút až hodiny, alebo sa vyskytuje aj v súvislých viactýždenných úsekoch. Dokáže sa vytratiť na celé roky a potom sa znova ohlásiť. Na liečbu sa používajú zväčša lieky proti migréne, kortikoidy a čerstvý kyslík.

6. Jedna strana hlavy

Pravdepodobne máte migrénu. Ide o veľmi silnú, neraz až ukrutnú jednostrannú bolesť, ktorá vás môže vyradiť z bežného života. Záchvatu môžu predchádzať špecifické príznaky, akými sú zmeny nálad, únava, spavosť, porucha koncentrácie, zvýšená dráždivosť, niekedy zvýšená chuť na nejaké jedlo. Na túto fázu sa môže naviazať aura. Najčastejšie je zraková, vtedy môžete vnímať skreslené videnie s mihotajúcimi sa svetlami, ale môže mať aj podobu poruchy reči, obrny končatín na jednej strane alebo pocitu mravčenia v tejto oblasti alebo okolo úst.

Aura trvá maximálne 60 minút, priemerne 30 minút. Po aure alebo aj bez nej sa prejaví bolesť hlavy, ku ktorej sa často pridáva pocit na vracanie alebo aj samotné vracanie, bolesti jedného oka alebo oblasti nosohltana. Záchvat zvykne trvať 4 až 72 hodín, v extrémnych prípadoch sa natiahne aj na týždeň.

Prečo?

Presná príčina tejto diagnózy je doposiaľ neznáma, známy však už je mechanizmus vzniku bolesti. Predpokladá sa, že migrenóznu bolesť hlavy spúšťa aktivácia tzv. generátora migrény v mozgovom kmeni, najčastejšie podráždením určitých nervových zakončení v stene ciev mozgu a mozgových obalov. Dôsledkom je rozšírenie ciev a rozvoj sterilného zápalu s vylučovaním látok, ktoré sú zodpovedné za bolesť.

Častým provokatérom migrény sú zmeny hladín ženských hormónov, hormonálna antikoncepcia, niektoré druhy jedál, alkohol či vyššia hladina histamínu. Migrénu vie odštartovať i priveľa stresu, málo oddychu a spánku. Tiež zmena počasia spojená so zmenou atmosférického tlaku. Provokatérom môžu byť aj niektoré lieky, napríklad nitroglycerín na srdce.

7. Bolesť v oblasti čela a tváre

Obvykle signalizuje problémy prinosových dutín, ktoré sa nachádzajú v kostiach ohraničujúcich nosovú dutinu. Najväčšia z nich je párová dutina v čeľusti, pričom ďalšie párové prinosové dutiny sú v čelovej kosti, v tele klinovej kosti a v čuchovej kosti.

Ako sa prejavuje?

Často ide o silnú pulzujúcu bolesť v oblasti čela a tvárovej časti hlavy. Môžete pri nej pociťovať aj silný tlak okolo očí, v lícach a na čele. Typické je, že tieto ťažkosti sa pri pohybe alebo predklone často ešte zhoršia.

Prečo?

Tento typ bolesti hlavy spôsobuje zápal prinosových dutín. Spúšťačmi bývajú aj alergie, senná alebo bežná nádcha.

8. Bolesť v oblasti očí alebo za nimi

Ak vás takto bolí hlava a navyše sa vám z času na čas spustí krv z nosa, je možné, že trpíte vysokým krvným tlakom, čiže hypertenziou. Tento typ bolesti sa navyše často spája i s hučaním alebo pískaním v ušiach.

Ako to vyzerá?

Hypertenzná bolesť hlavy sa zvyčajne objaví na oboch stranách hlavy a akákoľvek aktivita ju obvykle len zhorší. Často je pulzujúca a môžu ju sprevádzať aj zmeny videnia, bolesti na hrudníku alebo dýchavičnosť.

Prečo?

Hypertenzia, ako sa inak vysoký krvný tlak označuje, nemá zhubný vplyv iba na srdcovo-cievny systém a obličky, ale zapríčiňuje aj stiahnutie veľkých a drobných ciev v celom tele vrátane sietnice oka. Následkom býva obmedzený prietok krvi, teda aj prísun kyslíka a živín do oka. To všetko sa môže podpísať pod degeneratívne zmeny v očiach, zhoršenie zraku a následné bolesti hlavy.

9. Bolesť a točenie hlavy

Ak pri tejto bolesti zároveň pociťujete závraty, únavu a často máte studené končatiny, zrejme máte nízky tlak, čiže hypotenziu. Na rozdiel od vysokého tlaku neškodí srdcu, cievam a obličkám.

Prečo?

Ak sa objaví náhle, radšej sa dajte vyšetriť. Nízky tlak môže byť následkom nepružných ciev, straty telesných tekutín pri krvácaní, popálení alebo dehydratácie organizmu. Ďalším dôvodom bývajú aj nesprávne zvolené lieky na vysoký tlak, rýchly rast, ktorému sa telo nestihlo dostatočne prispôsobiť, slabá fyzická kondícia, endokrinné ochorenia, nedostatok vitamínov či ochorenie mozgu a miechy.

10. Bolesť hlavy vystreľujúca do ucha

Môže byť príznakom problému s pohybovým aparátom, konkrétne s krčnou chrbticou. Dôvodom môže byť stuhnutosť krku, sedavý spôsob života, zablokovaný nerv či nesprávna poloha napríklad pri práci alebo spánku.

11. Bolesť hlavy za uchom

Zvykne sprevádzať zápal stredného ucha. Toto ochorenie dominuje v skupine predškolákov a zvyknú mu predchádzať ochorenia dýchacích ciest, pretože nosohltan je spojený so stredoušnou trubicou, ktorej priemer je väčší počas detského veku. Zápal môže mať vírusový alebo bakteriálny pôvod. Symptómami sú okrem bolesti hlavy za uchom aj zvýšená teplota, opuch ucha či jeho hnisanie, čo môže v neskoršom štádiu prerásť až do zápalu vnútorného ucha. Ten už môže mať aj negatívny vplyv na sluch a vestibulárny systém, ktorý zabezpečuje rovnováhu ľudského tela.

Vedeli ste?

Veľmi nebezpečná môže byť bolesť hlavy, ktorá sa spája s neschopnosťou skloniť hlavu k hrudníku. Ak máte vyššie teploty a zároveň vás vyrušujú svetlá, zvuky, pociťujete nevoľnosť alebo vraciate, môžu to byť tzv. meningeálne príznaky. Čo treba robiť? Nečakajte ani minútu a snažte sa čo najrýchlejšie dostať k lekárovi alebo na urgentné oddelenie. Tieto ťažkosti zvyknú sprevádzať aj nebezpečný zápal mozgových blán, ktorý si vyžaduje okamžitú liečbu.

12. Bolesť hlavy, na ktorú nezaberajú analgetiká

Objaví sa takpovediac z ničoho nič? Zhoršuje sa a nestlmia ju ani bežné lieky proti bolesti? Takéto ťažkosti môžu naznačovať aj nádorové ochorenie mozgu.

Aké sú signály?

V počiatočnom štádiu rastu sa nádor nemusí prejavovať vôbec alebo sa ohlási iba miernymi bolesťami hlavy. V pokročilom štádiu sa už rozvíja mozgový opuch, ktorý sa ohlási intenzívnymi bolesťami hlavy, nevoľnosťou, vracaním. Častým príznakom sú psychické zmeny. Mení sa povaha, býva prítomná zmätenosť, spomalenosť, zabúdanie a poruchy sústredenia. Ďalšie príznaky sa už odvíjajú od toho, ktorú časť mozgu nádor poškodzuje. Môže sa objaviť porucha reči i zraku, zhoršia sa poznávacie schopnosti, schopnosť čítať či počítať. O prítomnosti nádoru v mozgu neraz svedčí aj mravčenie alebo ochrnutie niektorej časti tela, zhoršenie chôdze či epileptické záchvaty.

13. Náhla a prudká bolesť v čele alebo záhlaví

Môže ísť o symptóm životu nebezpečného subarachnoidálneho krvácania. Ide o vnútrolebečné krvácanie do likvorových ciest medzi arachnoideu, čo je tenká priesvitná blana pokrývajúca mozog, a tzv. pia mater. Ide o mozgovú blanu priliehajúcu tesne k mozgu.

Príznaky

Prvým symptómom býva najčastejšie prudká bolesť hlavy, ktorú 80 % pacientov opisuje ako najhoršiu bolesť hlavy, akú kedy zažili. Vzniká náhle a veľmi rýchlo, v priebehu niekoľkých sekúnd až minút, dosahuje maximálnu intenzitu. Toto krvácanie zvyčajne sprevádza meningeálny syndróm. Prejavuje sa meravosťou a bolesťou na šiji v dôsledku stuhnutosti šijových a chrbtových svalov, precitlivenosťou na svetlo a hluk. V ťažších prípadoch býva prítomná aj porucha vedomia. K častým príznakom tohto veľmi vážneho problému patrí aj nevoľnosť a vracanie, no to na rozdiel od migrény neprináša úľavu a bolesti väčšinou zhoršuje.

Čo robiť?

Ak máte u svojho blízkeho podozrenie na tento typ problémov, musíte ho okamžite dostať do nemocnice.

Prečo?

Subarachnoidálny priestor je za normálnych okolností vyplnený tekutinou, ktorá sa nazýva mozgovomiechový mok. Prechádzajú ním krvné cievy, ktorých hlavnou úlohou je vyživovanie mozgu. Na nich sa však môže vytvoriť vydutina. Ak praskne, zvykne sa rozvinúť práve tento typ krvácania. Krvácanie sa zvyčajne spustí po zvýšenej fyzickej námahe, ale často je následkom úrazov hlavy alebo vrodených ochorení ciev. Niekedy sa však príčina prasknutia aneuryzmy neobjasní.

14. Bolesť hlavy týždeň pred menštruáciou

Ide o jeden z prejavov predmenštruačného syndrómu (PMS), ktorý sa rozvíja dôsledkom hormonálnych zmien.

Čo to je?

Je to súbor symptómov, ktoré ženy pociťujú jeden, niekedy aj dva týždne pred začiatkom menštruácie. Okrem bolesti hlavy sa môže objaviť aj plynatosť, poruchy spánku, depresia, napätie, úzkosť, náladovosť a nezáujem o pohlavný život. Príčiny PMS nie sú jasné, ale dôležitú úlohu pri jeho rozvoji zohrávajú zmeny hormonálnych hladín v priebehu menštruačného cyklu. Tieto nepríjemné prejavy môžete zmierniť užívaním horčíka, vápnika a vitamínu B6.

Náš tip na záver:

Bolesť hlavy je niekedy neškodná. Dá sa povedať, že vo väčšine prípadov. Signalizuje len toľko, že to trochu preháňate s prácou, málo spíte alebo ste to prehnali s vínom. Boľavá hlava však je aj varovným signálom, upozornením na nesprávne životné stereotypy, zlé pohybové vzorce, nedostatok pohybu, stres… Bolesti hlavy si za každých okolností všímajte, no hlavne ich neignorujte. Ak sa pravidelne opakujú alebo dokonca zhoršujú, vyhľadajte odborníka – neurológa, ktorý vás vyšetrí.

Návrat hore