...

Dlhé večery a v spálni nič?

Vytráca sa vám intimita z partnerského života? Zabúdate, aký elektrizujúci dokáže byť dotyk? Stratili ste vášeň? Chuť? Nefunguje všetko tak, ako má? Alebo nič z toho, len dosiahnuť orgazmus je ťažšie ako kedysi? To, čo vyzerá ako nízky sexuálny apetít, môže vážne poznamenať aj najlepší vzťah. Prv než si začnete deliť život na tvoj a môj, nehanbite sa poradiť s lekárom.

Za nezhodami v spálni sa môže skrývať kadečo – od obyčajnej partnerskej nudy cez stres a vypätie v práci, fyzické ochorenia, psychické problémy až po známy syndróm vyhorenia. Viac ako kedykoľvek predtým sme zavretí doma a odkázaní na virtuálny svet namiesto skutočného. Online sa učíme, pracujeme, cvičíme, debatujeme s priateľmi… Budeme sa online aj milovať?

Začnite sa rozprávať

Stereotyp väčšinu z nás ubíja. V ľudskej prirodzenosti máme zakódované, že vášeň a jednotvárnosť sa neznášajú. Aj preto problémy s partnerskou rutinou, so sexuálnym vyhorením či s citovým odcudzením pociťuje tak veľa dvojíc a v každom veku. Viete, čo najčastejšie prezrádzajú sexuológovia a psychológovia zo skúseností vo svojich odboroch? Väčšinu erotických prianí by nám ten druhý splnil – keby o nich vedel. Samozrejme, v prípade, ak mu/jej na nás záleží. Skúsili ste niekedy svojej láske aspoň naznačiť, čo vás rozpáli a privedie k orgazmu?

Obzvlášť na Slovensku sme v tomto ohľade dosť prudérni. Čo-to prezradíme, keď hrozí rozchod či rozvod a sme nútení ísť do sexuologickej či psychologickej poradne. Ak sa bojíte partnerovho či partnerkinho odmietnutia alebo výsmechu, aj tu majú odborníci dobrú správu: takéto obavy sú zväčša bezdôvodné.

Ani Dano (50) svoju manželku nikdy nepodviedol, no ich sex začal byť po rokoch nudný. „Zmenil sa na také povinné jazdy. Mám rád rýchlovky, vzrušujú ma predstavy, napríklad sexu v divadelnej lóži, aj sexi bielizeň a rôzne pomôcky. Moja Ela je stále príťažlivá, a keď chce, dokáže byť neskutočne zmyselná. Raz som jej konečne povedal o svojich erotických fantáziách. Najviac ma zaskočilo, že ju to vôbec nezaskočilo. Naopak, prezradila mi, po čom túži ona.“

Päťdesiat odtieňov sivej

Začervenali ste sa už len pri čítaní Danových slov? Aj on mal spočiatku komplexy. No pochopil, že o intimite a túžbach sa treba rozprávať. Odkedy začali s manželkou o sexe otvorenejšie diskutovať, veľa sa v ich vzťahu zlepšilo. „Nebojíme sa erotickej bielizne. Ona sa nebojí pózovať v nej pred zrkadlom. Už sa nám podarilo vymeniť manželskú posteľ za lúku, samozrejme, aj za kuchynský stôl. Zisťujeme, že vzrušujúcich miest je nespočetne veľa. Na výročie svadby som objednal pobyt na romantickom zámku. Milovali sme sa ako v prvých rokoch nášho vzťahu.“

Paradoxom totiž je, že o pohlavnom styku a pohlavnom živote vieme teoreticky takmer všetko. Neexistuje pár, dvojica, ktorá si neželá, aby im to v posteli klapalo. Tušíme však, čo si pod dobrým sexom a nádhernou erotikou predstavuje ten, s ktorým sa delíme o svoj život, ktorého milujeme a v posteli máme bližšie ako na dosah ruky? Dajte si záväzok, prekonajte zábrany a spýtajte sa na to. Dlhé zimné večery sú na to ako stvorené.

Rutina, stres aj vážne ochorenia

Dlhodobo trvajúca nechuť alebo nemožnosť mať pohlavný styk však môžu mať aj vážnejšie príčiny. „Zníženie pohlavnej túžby sprevádza duševné poruchy, akými sú rôzne neurózy, nedostatok spánku, stres či nadmerná pracovná vyťaženosť. Sexuálne dysfunkcie môžu byť aj príznakom alebo dôsledkom fyzického či psychického ochorenia. Mužov najčastejšie trápia poruchy erekcie a ejakulácie, u žien je to strata libida, teda sexuálnej túžby, neschopnosť dosiahnuť orgazmus a bolesť pri pohlavnom styku,“ vymenúva neurologička MUDr. Mária Petrincová. Ako sa s nimi vyrovnať?

Mužská nočná mora

Impotencia. Odborne erektilná dysfunkcia. Pojem, ktorý každého muža vystraší. Reálna skúsenosť s ňou zaskočila aj Marcela (45). „Partnerka si myslela, že mám inú. Lenže ja som sa sexu vyhýbal, lebo som jej v správnej chvíli nevedel byť fyzicky ‚k dispozícii‘. Vyhováral som sa na únavu, na prepracovanosť. Po siedmich mesiacoch som už na tom bol psychicky dosť biedne. Nečakane som stretol známeho, všeobecného lekára, a ani neviem ako, posťažoval som sa mu. Pritom pred kamarátmi by som o tom ani nemukol. Tento lekár ma neskôr vyšetril a nasmeroval a ukázalo sa, že v mojom prípade išlo skutočne len o dôsledok pracovnej vyčerpanosti.“

Erektilnou dysfunkciu trpí čoraz viac mužov v produktívnom veku. Marcel dostal lieky na zlepšenie erekcie. „Ale k nim aj odporúčanie zredukovať naše obľúbené posedenia s kamarátmi a dobrým pivom a vymeniť ich za pravidelné športovanie. Zmenil som životný štýl a snažím sa tieto rady dodržiavať. Pre istotu mám tablety pri sebe, ale už ich nepotrebujem.“

Sex ako v mladosti?

5 inšpiratívnych tipov pre pánov:

  • Skoncujte s posedávaním pred televízorom či počítačom a s čakaním na partnerkinu výdatnú večeru a k nej pohár piva. Nespoliehajte sa ani na voľnopredajné podporné rastlinné prípravky. Športujte a zmeňte jedálny lístok. Fajčenie negatívne ovplyvňuje prietok krvi v cievach penisu. Alkohol v malom množstve síce povzbudí vašu túžbu, ale ak to preženiete, má úplne opačný efekt.
  • Ak trpíte chronickým ochorením, majte ho pod kontrolou. Ak je to potrebné, prekonzultujte s ošetrujúcim lekárom lieky, ktoré užívate – niektoré môžu pôsobiť na erekciu negatívne.
  • Nepodceňujte depresie či úzkostné stavy.
  • O svojich sexuálnych problémoch povedzte včas svojmu lekárovi. Ak nedôverujete všeobecnému, obráťte sa na špecialistu. Diagnostika erektilnej dysfunkcie nie je bolestivá. Liečba modrou či inou pilulkou je vhodná aj pre mužov vo vyššom veku, ale musí ju odporučiť odborník.
  • Lieky spôsobujú, že v penise sa výrazne zvýši prietok krvi. Pozor, účinkujú, len ak sa sexuálne vzrušíte. Pohlavný styk si treba dopredu naplánovať.

Ohrozuje čoraz mladších mužov

Poruchy potencie, odborne mužské sexuálne dysfunkcie, nesúvisia so samotným starnutím, ako si mnohí myslia, ale s chorobami, ktoré ho sprevádzajú. Znepokojujúce je, že pribúdajú u mladých mužov. Na príčine je najmä vysoká stresová záťaž a nesprávna životospráva. Najčastejšou mužskou poruchou je práve erektilná dysfunkcia. Lekári o nej uvažujú, až keď trvá dlhodobo. Jednorazové situačné zlyhania alebo prechodné poruchy stoporenia penisu nepredstavujú vážny problém a nevyžadujú si terapiu.

Typický muž, ktorý má ťažkosti s erekciou, má asi 54 rokov, začínajú sa uňho prejavovať náznaky niektorého z častých civilizačných ochorení, akými sú cukrovka alebo vysoký krvný tlak, dlhodobo užíva minimálne jeden liek a sex nemal už najmenej pol roka. Ak sa na vás vzťahuje podobná charakteristika, čo najskôr vyhľadajte všeobecného lekára a následne špecialistu, ku ktorému vás odošle. Nezľaknite sa, ak to nebude iba urológ alebo sexuológ. Za erektilnou dysfunkciou môžu byť aj poruchy periférnych nervov alebo poškodenia iných oblastí nervového systému a tiež psychika. Znamená to, že v snahe o odkrytie príčiny ťažkostí môže byť vhodné absolvovať i neurologické vyšetrenie. Vhodné môžu byť aj terapeutické sedenia, rovnako návšteva internistu.

Uprednostnite lieky, ktoré navrhne lekár

Podľa niektorých štatistík muži na Slovensku čakajú a trpia tri až päť rokov, kým sa odhodlajú so svojím chúlostivým intímnym problémom zdôveriť lekárovi. Aj to obvykle až vtedy, keď ich prinúti partnerka. Chyba však býva aj na strane všeobecných lekárov – málo z nich sa aktívne pýta svojich pacientov na poruchy erekcie.

Na obhajobu lekárov treba zároveň pripomenúť chronický problém ľudí v produktívnom veku, obzvlášť mužov, ktorým je vynechávanie preventívnych prehliadok. Nerobte to. Starajte sa o svoje zdravie.

Vedeli ste?

Samostatnou kapitolou sú zábrany. V prípade, že ošetrujúcim lekárom muža je žena, zábrany prudko stúpajú. Miernou výnimkou sú podľa odborníkov mladí muži – na rozdiel od päťdesiatnikov a starších. Keďže chcú viesť zdravý sexuálny život a mať rodinu, aktívnejšie si vyhľadávajú informácie na internete a následne aj reálne konajú.

Prvý stupeň poruchy sa obvykle dá liečiť jednoducho – tabletkami na podporu erekcie. Nespoliehajte sa však na voľnopredajné produkty, ktoré môžu mať pochybný pôvod a chýbajú im vedecké a laboratórne štúdie. Porucha potencie však môže byť aj predzvesťou vážneho ochorenia. Až štyridsať mesiacov dopredu môže signalizovať srdcovo-cievne ochorenie, napríklad infarkt, ale tiež cukrovku, rakovinu prostaty, nádor na mozgu a ďalšie ochorenia. Vážne bývajú aj psychické následky – muži so slabou, krátkou alebo žiadnou erekciou často strácajú sebadôveru a úzkostlivo sa pozorujú, čím sa prehlbuje ich strach zo zlyhania a potom skutočne znovu zlyhávajú.

Receptúra pre pánov

Problémom so sexom môžete predchádzať. Základné ingrediencie účinnej receptúry sú: fajčiť 0 cigariet denne, byť telesne aktívny 30 minút denne, mať hladinu cholesterolu v krvi 5 a menej, udržať si hodnoty krvného tlaku 120 a 80.

A čo ženy? Obvykle sa snažia prispôsobiť

Eva (42) ľúbi manžela bez ohľadu na počet rokov, ktoré tvoria pár. Problém je inde. „Spočiatku bolo naše milovanie úžasné, časté, vášnivé. Postupne to začalo mierne vyprchávať, no s nástupom pandémie sa všetko pokazilo. Deti sa väčšinu času učia online, ja tiež pracujem z domu, k tomu každodenné varenie a starostlivosť o domácnosť. Musela som obmedziť svoje stretnutia s kamarátkami aj cvičenie vo fitku. Ubíja ma to. Čoraz častejšie sa mi stáva, že na milostné akcie absolútne nemám chuť, len to ‚nejako prežijem‘. Peter sa upokojí a snáď mu nenapadne ohliadať sa po bokovkách. Faktom je, že po akte je ku mne vždy milší a ústretovejší. Na sebe však objektívne vnímam, že sa nevzruším tak rýchlo ako kedysi. Pomáha mi lubrikačný gél a vyhovuje mi dlhšia predohra. No najradšej by som predohrou začala aj skončila…“

Keď sa Eva konečne odhodlala a zdôverila sa manželovi so svojimi pocitmi, bol veľmi prekvapený. „Možno sa ho to aj trochu dotklo. Začali sme sa však konečne rozprávať o intímnych veciach. Odvtedy sa snaží viac vyhovieť mojim želaniam. Nie všetky erotické fantázie si vieme a chceme vzájomne splniť, ale sme voči sebe ústretovejší.“

Keď chýba chuť na milovanie

Erotický život ženy, to je láska a vášeň. A čo sex zo zdvorilosti, slušnosti, z hlbokej partnerskej ohľaduplnosti a náklonnosti? Aj ten k nemu patrí, dokonca veľmi často. Veľa žien má sex, ale nie chuť naň. A to je problém. Alebo sa nevedia vzrušiť či nedosiahnu vyvrcholenie. Ibaže o tom mlčia. To je ďalší komplex problémov. Ženy sa radšej uchýlia k milosrdnej lži, aby nerozbili vzťah s partnerom, na ktorom im záleží. Niektorým to neprekáža, iné sú so svojím sexuálnym životom nespokojné alebo majú pocit zlyhania.

Najčastejšou ženskou sexuálnou poruchou je strata libida, teda chuti milovať sa. Ďalšími sú porucha vzrušenia, orgazmu, uspokojenia a vaginizmus. Príčiny môžu byť psychické a telesné. Z tých duševných ide najmä o depresie a stres, z telesných medzi najčastejšie patria hormonálne. Mladšie ženy strácajú chuť na sex pri užívaní antikoncepcie či po pôrode, staršie v klimaktériu alebo pri ochorení štítnej žľazy.

Ďalšou príčinou sú rôzne gynekologické ochorenia, cukrovka, neurologické ochorenia a migréna. Libido ovplyvňujú aj lieky, napríklad na vysoký krvný tlak a antidepresíva. Existuje aj selektívna porucha libida – žena ju voči jednému mužovi má, voči inému nie. Dôležitým faktorom je suchosť slizníc v pošve, ktorá spôsobuje, že sex je pre ženu nepríjemný, až bolestivý.

Ružová pilulka nefunguje

Na rozdiel od mužskej poruchy erekcie, ktorá sa do istého štádia dá liečiť viacerými typmi farmakologickej liečby vrátane známej modrej pilulky, na ženské sexuálne poruchy zatiaľ nefungujú nijaké lieky. Pokusy farmaceutických firiem vyvinúť tzv. ružovú pilulku zatiaľ stroskotávajú. Ženská sexualita je totiž oveľa zložitejšia ako mužská, málokedy funguje bez účasti hlavy. Nad tým všetkým ešte vládne subjektívna spokojnosť ženy so svojím sexuálnym životom, dokonca s vlastným telom.

Vedeli ste?

„So stratou libida môžu súvisieť aj všetky chronické somatické ochorenia spojené s bolesťou, úzkosťou či s depresívnym syndrómom,“ upozorňuje MUDr. Mária Petrincová. Jedným z dvoch hlavných príznakov depresie je anhedónia, neschopnosť vychutnávať si duševné aj fyzické pôžitky. Chýba pocit uspokojenia z príjemných každodenností, okrem iného zo sexu. Súvisí s nedostatkom dopamínu, noradrenalínu a niektorých ďalších neurotransmiterov, teda látok, ktoré prenášajú impulzy v mozgu.

Súvisia aj s neurologickými ochoreniami

Viaceré problémy v partnerskej a sexuálnej oblasti si vyžadujú aspoň základné neurologické vyšetrenia. Sexuálne dysfunkcie, najmä neschopnosť dosiahnuť erekciu či predčasná ejakulácia, sa môžu spájať s neurologickými ochoreniami, napríklad s periférnymi neuropatiami, s ochoreniami miechy a mozgu či so sklerózou multiplex.

„Periférne neuropatie vznikajú pri cukrovke, pri poškodení nervov alkoholom alebo nedostatkom vitamínov, pri ochoreniach štítnej žľazy. Ochorenia miechy zahŕňajú traumatické poškodenia, poruchy prekrvenia miechy, kompresívne myelopatie pri ochoreniach platničiek a ďalšie ochorenia. K ochoreniam mozgu patria cievne mozgové príhody, nádory, traumatické poškodenia najmä v oblasti čelového a spánkového laloka, Parkinsonova choroba, Alzheimerova demencia či multisystémová atrofia. So sklerózou multiplex súvisí u žien najmä zníženie libida, ťažkosti s dosiahnutím orgazmu, bolesti pri pohlavnom styku, u mužov erektilná dysfunkcia a poruchy ejakulácie,“ objasňuje MUDr. Mária Petrincová.

Nijaký lekár ani žiadny terapeut nemôžu predpísať tabletku, ktorá zachráni vzťah, ak je nefunkčný. Neexistuje pilulka, ktorá zmení kohokoľvek na úžasného milenca. Vo vzťahu sú dôležité aj iné veci: o intímnom prežívaní sa s partnerkou otvorene rozprávajte. Chuť a frekvencia sú veľmi individuálne, závisia od potrieb a možností konkrétnej dvojice. V zrelšom veku to už nemusí byť len o orgazme a búrlivých výkonoch. Ak ste málokedy sami dvaja, využívajte šance, keď sú deti z domu, stereotyp premeňte na dôvernú blízkosť alebo experimentujte, buďte zvedaví a prijímajte nové podnety.

O čom neviete alebo nehovoríte, ale mali by ste?

5 inšpiratívnych tipov pre dámy:

  • Aj stereotypný, menej vášnivý sex je pre vzťah lepší ako žiadny. Milujte sa aspoň raz do týždňa a sex si pokojne naplánujte.
  • Nehanbite sa zdôveriť partnerovi so svojimi erotickými predstavami. Naznačte mu, čo vás privádza k rozkoši. Inšpiráciou môže byť spoločne sledovaný erotický film alebo pikantná esemeska.
  • Ženský orgazmus je komplikovanejší ako mužský, okrem vaginálneho existuje aj klitorisový. Nie každá žena a nie vždy dosiahne vyvrcholenie pri klasickom pohlavnom styku. Ubezpečte partnera, že erotické hračky nie sú pre neho konkurenciou, len cestou na dosiahnutie rozkoše.
  • Na zvlhčenie pošvy pomáhajú lubrikačné gély a masáž. Afrodiziaká sú skôr placebo, investícia do erotických pomôcok či sexi bielizne sa vypláca viac.
  • Posteľ rýchlo omrzí. Hľadajte nové miesta a scenáre k milostným hrám. Niektorým dámam vyhovuje romantická atmosféra, iným trocha adrenalínu.

Návrat hore