...

Internista MUDr. Abaffy: Ťažké priebehy infekcie herpesom majú hlavne ľudia s oslabenou imunitou

Nepoteší nikoho. Mnohí z nás herpes, nazývaný aj opar, považujú najmä za estetický problém. V skutočnosti však ide o nebezpečné vírusové ochorenie, ktoré neradno podceňovať. Nepríjemné prejavy sa môžu objaviť na koži aj v oblasti pásu, raritou nie je ani herpes v intímnych partiách. Opatrní by mali byť najmä rodičia novorodeniatok. Ako herpesu predchádzať a ako ho čo najefektívnejšie vyliečiť, nám v rozhovore prezradí MUDr. Vladislav Abaffy, internista z medicínskeho centra Hippokrates.

Pán doktor, dnes už vieme, že herpes je vyvolaný vírusom. Môžete nám priblížiť, o aký vírus ide?

Toto ochorenie spôsobuje vírus Herpes simplex virus. Patrí do skupiny herpetických vírusov. Delí sa na 2 podtypy: HSV-1 a HSV-2. Vírus HSV-1 spôsobuje prevažne infekcie na tvári – afty na slizniciach, perách a okolitej koži, prenáša sa kontaktom s postihnutou kožou chorého človeka alebo používaním rovnakých vecí – príbor, pohár a pod. Vírus HSV-2 spôsobuje infekciu pohlavných orgánov. Môžeme sa ním nakaziť po kontakte s človekom, ktorý má aktívnu infekciu týmto vírusom. Tu hovoríme o sexuálne prenosnej infekcii.

Je pravda, že ho má vo svojom tele každý z nás a vírus len čaká na vhodné podmienky, aby mohol prerásť do ochorenia? Alebo ide o mýtus?

Rôzne prieskumy ukazujú, že až 70% ľudí sa už stretlo a prekonalo infekciu vírusom HSV-1. Približne 15% ľudí prekonalo infekciu vírusom HSV-2. Môžeme teda konštatovať, že sa s danými vírusmi stretli (a prekonali nimi vyvolané ochorenia) až dvaja z troch ľudí. Po prekonaní infekcie ostávajú v tele protilátky, ktoré môžeme nájsť pri sérologickom vyšetrení (nešpecifikujú však podtyp vírusu). Samotný vírus po prekonaní ochorenia pretrváva v nervových bunkách v neaktívnom stave. Môže sa takzvane reaktivovať, napríklad pri inom vírusovom alebo bakteriálnom ochorení, stresovej záťaži, pri oslabení imunitného systému a pod.   

 

Aké sú príznaky ochorenia?

Infekcia vírusom HSV-1 má skôr ľahký priebeh, u veľkej časti populácie prebehne do piatich rokov veku, spravidla bezpríznakovo. Ak sa aj vyskytnú príznaky, ide najmä o mierne zvýšenie teploty, únavu, bolesti svalov a kĺbov. Ale môžu byť aj ťažké priebehy infekcií, hlavne u ľudí s oslabenou imunitou, s HIV ochorením alebo u novorodencov, ktorí sa nakazia pri pôrode. Infekcia HSV-2 je viazaná na sexuálny styk, prvotná infekcia týmto podtypom sa preto viaže na sexuálny život.

Čo umožňuje vírusu množiť sa?

Ako každému inému vírusu, tak i v tomto prípade sú to vhodné podmienky. Pri kontakte sa dostane na kožu a na sliznice, na ktorých stačí malá ranka. Následne vírus putuje do hlbšej vrstvy, kde napadne bunku kože alebo sliznice a využije ich DNA na svoje rozmnoženie. To sa prejaví najskôr miernym opuchom v mieste napadnutia, následne dôjde k začervenaniu postihnutého miesta. Nastupuje bolesť, tvorba pľuzgierikov, ktoré postupne prasknú a pokryjú sa krustou. Celý proces trvá asi 10-12 dní. Za infekčného sa považuje človek, u ktorého sú tieto prejavy na koži alebo sliznici viditeľné.

Prečo je herpes nebezpečný?

Ohrození sú najmä ťažko chorí ľudia a jedinci s oslabenou imunitou. Ochorenie znášajú horšie aj novorodenci, u ktorých ešte nie je dostatočne vyvinutý imunitný systém. V týchto prípadoch môže herpes vírus spôsobiť zápaly slizníc a kože (gingivitídu, ekzém), u bábätiek môže prejsť do zápalu mozgových blán a ťažkej novorodeneckej sepsy (HSV-2 typ). Vírus však spôsobuje aj zápal očných spojiviek, zápaly pohlavných orgánov. Rizikom je tiež herpetická encefalitída so psychiatrickými a neurologickými prejavmi (najčastejšie sú to záchvaty), meningeálne príznaky. Rád by som spomenul aj Bellovu obrnu.

Tip od nás

Ak vás trápia opakované infekcie herpes vírusmi, nechajte si spraviť komplexné vyšetrenie u praktického lekára, imunológa alebo internistu, ktorý dokáže správne nastaviť liečbu a odporučiť vhodné výživové doplnky či potraviny na podporu imunity. Pokiaľ máte herpes, vyhýbajte sa fyzickej námahe, športovaniu a nadmernému psychickej záťaži.
Vhodnou doplnkovou liečbou pri opakovaných infekciách je Infúzna terapia vysokodávkovým vitamínom C.

    Ako ho efektívne liečiť?

    Pri ľahkom priebehu a dobre fungujúcej imunite nie je potrebná liečba, väčšina ľudí ani nevie, kedy toto ochorenie prekonala. Liečba je potrebná u jedincov s oslabenou imunitou (z rôznych príčin), u novorodencov a pri prechode do ťažkej formy ochorenia s ďalšími komplikáciami. V liečbe sa používajú lokálne prípravky vo forme krémov alebo mastí, pri oslabenej imunite sa podávajú protivírusové lieky.   

    Existuje prevencia, ak áno, aká?

    Najlepšou prevenciou je vyhýbať sa kontaktu s nakazenou osobou a tiež s predmetmi, s ktorými bola v kontakte. Odporúčam dbať o zvýšené hygienické návyky, dávať si pozor aj na uteráky, špongiu na umývanie riadu a podobne. Vhodné je dopriať si kvalitný spánok a vyhýbať sa stresu.

    Čo najlepšie podporuje imunitu?

    Ako u všetkých ochorení predovšetkým zdravý spôsob života, pestrá strava, pravidelný pohyb, otužovanie, pri výskyte sezónnych ochorení doplnenie vitamínov. Vhodná je aj infúzna terapia vysokodávkovým vitamínom C.

    Mnoho ľudí s herpesom žije aktívnym životným štýlom, dokonca sa nevyhýbajú ani zvýšenej fyzickej aktivite. Robia dobre?

    Určite to nie je správne. Aktívny život je tiež určitým stupňom stresu, pri športe ide hlavne o fyzický stres. Imunitnému systému treba umožniť, aby sa vysporiadal s infekciou a dostal vírus pod kontrolu. Dôležité je vnímať jeho signály: ak je zvýšená teplota, začal pracovať a zápasiť s vírusom. Ak to nerešpektujeme, príde únava – imunitný systém dáva na vedomie že ON potrebuje viac energie, aby zastavil infekciu. Pokiaľ ani to nerešpektujeme, príde bolesť svalov a kĺbov. To sa už snaží imunitný systém za každú cenu znehybniť nás, aby všetku získanú energiu mohol použiť na obranu pred ochorením. Takže treba počúvať, čo nám naše telo hovorí a pomáhať mu. Nie ho ešte viac zaťažiť. Mimochodom, práce o poklese imunity bezprostredne po fyzickom výkone u zdravých ľudí, boli publikované už pred 30 rokmi. Tento pokles trvá 1,5 až 2 hodiny po výkone, ako to asi prebieha u človeka s ľahko zvýšenou teplotou, ktorý ide trénovať aby prekonal únavu?

    Aké zásady by sme mali dodržiavať po prekonaní ochorenia?

    Nie sú určené špeciálne zásady, ako som už spomínal, vírus ostáva v bunkách a dokáže sa aktivovať pri oslabení našej imunity z akejkoľvek príčiny. Opätovné stretnutie s infekciou prebieha ľahšou formou a rýchlejšie sa infekcie zbavíme, pretože náš imunitný systém už pozná vírus a má k dispozícii protilátky, takže obrana je rýchlejšia a účinnejšia.

    Návrat hore