...

Herpes môže driemať v každom z nás, často ho zobudí únava a vyčerpanie

Mnohí ho považujú hlavne za estetický problém, no v skutočnosti ide o nepríjemné a veľmi rozšírené vírusové ochorenie, preto treba k herpesu pristupovať najmä so zodpovednosťou, je totiž infekčný. Najlepšou prevenciou je dostatok spánku, relaxu a sústrediť by sme sa mali aj na plnohodnotný oddych a dostatočný príjem správnej výživy.

Jeho výskyt je celkovo v populácii vysoký, zväčša je bolestivý, nepekný a rozhodne ho netreba podceňovať. Herpes, známy aj oko opar, je dôsledkom vírusu varicella-zoster. Tento vírus je zradný najmä pre svoju schopnosť driemať v našom organizme. Čaká na vhodnú príležitosť a je doslova ,,zlodejom zdravia”. Akonáhle mu vytvoríme podmienky na jeho realizáciu, dá o sebe vedieť, ide o tzv. latentný typ vírusu.

Obľubuje, keď je jeho nositeľ v zhone, strese, nemá čas na oddych a je celkovo vyčerpaný. Jeho prejavy možno badať aj v prípade, ak sa človek nedostane do kontaktu s druhou – infekčnou osobou. Medzi tie najohrozenejšie osoby patria ľudia, ktorí majú fyzicky i psychicky náročnú profesiu, ale aj jedinci užívajúci lieky na potlačenie imunity, onkologickí pacienti, ľudia s oslabeným imunitným systémom, deti a tiež seniori. Akonáhle sa opar objaví, mali by ste si dopriať pokoj a dbať o zvýšenú hygienu.

Čo pomáha v boji proti herpesu?

Najlepšou prevenciou, ako možno herpesom predchádzať a nedovoliť im prebudiť sa, dopriať svojej imunite najmä v zime všetko, čo potrebuje. V období zvýšených vírusových ochorení je vhodné podstúpiť napríklad infúznu terapiu vysokodávkovým vitamínom C. Odporúča sa tiež zvýšiť príjem vitamínov skupiny B, zinok, selén. K rýchlejšej regenerácii pomáha aj pravidelný a kvalitný spánok po dobu aspoň osem hodín.

Pery, intímne partie aj ďalšie miesta na tele

Keďže ide o vírusové ochorenie, je potrebné zamedziť priamemu kontaktu s inými osobami- neobímať sa, nepoužívať tie isté uteráky a pod.Tiež by ste mali používať svoj vlastný riad, príbor a vo zvýšenej miere dbať aj o hygienické pomôcky v kúpeľni či na toalete. Semeniskom nákazy herpesu sa môžu stať aj rúže, balzamy na pery, špongie, kefky, kozmetické štetce a iné.

Opar sa najčastejšie vyskytuje na perách, no raritou nebýva ani jeho výskyt v dutine ústnej a pri pásovom opare je nutná v niektorých prípadoch dokonca i hospitalizácia. Veľmi dôležité je zamedziť akémukoľvek ďalšiemu šíreniu vírusov, v prípade, ak sa na prejavy ochorenia zareaguje včas, dĺžka liečby trvá v priemere 5-7 dní. Ak sa herpes prejaví na perách, čím skôr je vhodné podstúpiť príslušnú liečbu, v lekárni dú dostupné antivirotické mastičky a krémy, ktoré sú bez predpisu. Nebezpečný je tiež genitálny opar, prenášajúci sa pohlavným stykom. Genitálny opar spôsobuje mutácia vírusu. Je vysokonákazlivý, jeho prenosu nemusí zabrániť ani používanie kondómu. Postihnuté miesto najskôr páli, môže sa objaviť začervenanie a neskôr menšie vredy. V tomto prípade je určite nevyhnutné konzultovať svoj zdravotný stav s lekárom, nastupuje medikamentózna liečba antivirotikami. Liečenie genitálneho oparu trvá dlhšie, aj vzhľadom na intimitu daných partií.

Ovčie kiahne a pásový opar

Varicella zoster vírus, nazývaný tiež ľudský herpes vírus 3 prechádza po prekonaných ovčích kiahňach pozdĺž nervových vlákien do blízkosti miechy, kde môže nepozorovane prebývať a čakať na reaktivitu aj celé roky.

Reaktivácia vírusov, ktoré v tele ostali, vedie k pásovému oparu, ktorý sa vyskytne v oblasti, kde sú postihnuté nervy. V podstate ide o druhý výskyt ovčích kiahní, avšak typická vyrážka sa vyskytne iba lokálne. Naopak ovčie kiahne napádajú celé telo. Pri pásovom opare ide o reaktiváciu už existujúceho vírusu v tele a nie o novú infekciu vírusom. Takýto jav nastáva bežn, ak je imunita organizmu oslabená. Pásový opar sa môže vyskytnúť aj na tvári, ak vírusy pretrvali v mozgových nervoch. Najčastejšie býva napadnutý nerv trigeminus, vtedy sú postihnuté oči, nos, čelo a ochlpená koža hlavy. Po zahojení vyrážok často ostávajú niektoré oblasti pokožky so zvýšeným pigmentom alebo oblasti bez pigmentu, t.j. koža jmôže byť buď viac hnedá alebo takmer biela. Neliečená infekcia bez komplikácií prebieha 1 až 2 týždne, a ako taká sa hojí bez jazvy. Liečbou sa priebeh ochorenia skracuje na niekoľko dní. Nekomplikované priebehy ochorenia zvládnete samostatne.

Pozor, ak máte herpes opakovane

Liečba opakovaných a častých infekcií však do rúk odborníkov, konkrétne neurológa, imunológa a kožného lekára.V prípade, že nemáte zníženú imunitu, a herpes nepostihuje oko a ucho, liečba antivirotikami nie je potrebná. Liečba a tlmenie silných bolestí však patira do rúk lekára.

Návrat hore