...

Klimatizácia môže byť dobrý sluha, ale zlý pán

Ešte donedávna sme ju doma až tak nepotrebovali, dnes sa však stáva samozrejmosťou, a to nielen v autách, na pracoviskách, ale aj v našich domovoch. Obdobie horúcich letných dní je tu a spolu s ním aj sezóna zapnutých klimatizácií. Pozor si však treba dávať na jej správne nastavenie, výskumy totiž naznačujú, že v miestnostiach s nízkou teplotou dochádza k letargii, k ochoreniam dýchacích ciest a trpieť môže aj chrbát.

O ohni sa hovorievalo, že je dobrým sluhom, ale zlým pánom, dnes to možno aplikovať aj na klimatizáciu. Má nám pomáhať lepšie prekonať neznesiteľné teplo, no zároveň sa stáva aj dôvodom pre zvady či hádky na pracovisku. Nehovoriac o jej vplyve na naše zdravieživotné prostredie. Ak je správne nastavená, pravidelne servisovaná, čistená a rozdiel medzi vonkajšou teplotou a klimatizovaným prostredím nie je vyšší ako sedem stupňov Celzia, je skutočne ,,dobrým sluhom“. Za všetko môže vzduch, ktorý z klimatizácie smeruje k nášmu telu. Nielenže dopadá na našu pokožku, ale zároveň cirkuluje v miestnosti a my ho vdychujeme. „Klimatizačné jednotky vzduch vysušujú. Môže za to samotný systém a proces chladenia. V konečnom dôsledku to má za následok aj nižšiu potrebu príjmu tekutín. To vedie k dehydratácii, čo je problém sám o sebe. Dochádza tak k bolestiam hlavy, zhoršuje sa schopnosť koncentrácie a raritou nie sú ani pocity podráždenosti či únavy,“ upozorňuje neurologička MUDr. Mária Petrincová zo SZC Hippokrates.

Pozor na rôzne ochorenia spôsobené klimatizáciou

Ľudia pravidelne pracujúci alebo pohybujúci sa v klimatizovaných priestoroch či autách majú preukázateľne vyššie riziko vzniku respiračných ochorení. „To riziko je v tomto prípade 2,5 násobne vyššie. Ide najmä o ochorenia horných dýchacích ciest a hrdla. Podráždenie slizníc v kombinácii so suchým klimatizovaným vzduchom môže navyše viesť k vysychaniu slizníc. Sliznica pôsobí ako ochranná vrstva, ktorá je schopná zadržať vírusy a baktérie, porušenie tejto bariéry potom vedie k vyššej náchylnosti a rozvoju infekcií,“ pokračuje lekárka. Výnimočné nie sú ani očné ochorenia, nástup alergií a astmy.V dôsledku pôsobenia chladného vzduchu môže dôjsť aj k bolestiam a ochoreniam chrbta, keďže svaly, šľachy a väzy chrbtice sú v neustálom napätí. Najohrozenejšou je krčná a drieková oblasť. Prečo je tomu tak? „Krčná chrbtica je v porovnaní s hrudnou pružnejšia, nesie hmotnosť celej hlavy, podobné zaťaženie pôsobí aj na driekovú. Pôsobenie chladného vzduchu môže už existujúce problémy, ktoré sú dnes veľmi časté, ešte zhoršiť. Napätie svalov narastá a ťažkosti sa len manifestujú alebo vystupňujú. Ďalší faktorom je aj to, že na rozdiel od krčnej či driekovej oblasti chrbtice, máme hrudnú časť zvyčajne dobre chránenú oblečením,“ pokračuje MUDr. Mária Petrincová zo SZC Hippokrates.

Bolesti chrbta nepodceňujte

Ak ste identifikovali niektoré z vyššie spomenutých problémov a ste vystavovaní klimatizácii, lekárka odporúča vzdialiť sa od intenzívneho zdroja chladného vzduchu. Ofúknutie, ako sa tomuto stavu ľudovo hovorí, treba riešiť bezprostredne po prvotných príznakoch. V niektorých prípadoch totiž môže dôjsť aj k obrne tvárového nervu. „Všeobecne sa odporúča pokoj, teda nehýbať sa. Veľmi významné je aj odľahčenie postihnutého pohybového segmentu, napríklad použitím krčného goliera či driekového pásu. Nápomocná môže byť jemná klasická masáž, mäkké a uvoľňovacie techniky a tiež nahrievanie chrbta elektrickou poduškou. Na bolestivé miesto možno prikladať teplé obklady či kapsaicínové náplasti. Teplo účinkuje na spastické svaly prostredníctvom zvýšeného prekrvenia a relaxácie, hlboko pôsobiace teplo tlmí zápalové procesy a bolestivé podnety zo šliach a hlbokých štruktúr chrbtice,“ radí neurologička, ktorá sa s dôsledkami nesprávne používanej klimatizácie stretáva po celý rok. Vhodné je siahnuť aj po  analgetických mazadlách, prípadne užiť analgetiká a lieky uvoľňujúce svaly.

Rada od odborníka

„Zanedbanie liečby môže mať za následok chronické bolesti hlavy a chrbtice. Tá sa môže prenášať aj na ďalšie vnútorné orgány. Ľudia tak pociťujú bolesť v hrudníku pri dýchaní, niekedy sa bolesti premietajú do oblasti žlčníka, žalúdka. Pri vyžarovaní na pravú stranu podbruška sa môžu zamieňať so zápalom slepého čreva “ MUDr. Mária Petrincová.

Čo ešte môže pomôcť

V klinicky ľahších prípadoch sa osvedčili rehabilitačné procedúry, akými je napríklad uvoľnenie svalových spazmov mäkkými a uvoľňovacími technikami, jemnejšia klasická masáž, či Bemer terapia. V ťažších prípadoch je nevyhnutné podávanie analgetík a myorelaxancií. Rýchlu úľavu pacientom prináša aj infúzna liečba či priamo obstrekové ošetrenie, ktoré umožňuje redukciu celkovo podávaných medikamentov, čím sa znižujú ich možné vedľajšie účinky. Aj v týchto prípadoch sú neoddeliteľnou a významnou súčasťou liečby rehabilitačné procedúry. Myslite na to, keď si budete nastavovať teplotu, silu a smer prúdenia chladného vzduchu.

Návrat hore