Migréna je tretie najčastejšie ochorenie na svete, trpí ňou celosvetovo viac než 12% populácie a je trojnásobne častejšia u žien ako u mužov. Prečo to tak je a ako vieme ženám pomôcť pri migrénach?
Drahé ženy, poznáte tie opakujúce sa epizódy silnej bolesti hlavy, ktoré zvyčajne postihujú jednu stranu hlavy? Och áno, bohužiaľ vieme, že pravdepodobne vtedy ide o migrénu. Tá je sprevádzaná aj ďalšími symptómami ako sú citlivosť na svetlo a zvuk, nevoľnosť a zvracanie, čo výrazne znižuje kvalitu našich životov.
Prečo práve ženy?
Prečo sa migréna vyskytuje najmä u žien a ako sa jej vieme zbaviť? V období pred dospievaním sa migréna vyskytuje rovnako často u chlapcov aj dievčat, pričom postihuje približne 4% z nich. Avšak s nástupom puberty sa situácia výrazne mení. Zatiaľ čo u žien sa výskyt migrény zvyšuje až na 17%, u mužov zostáva na úrovni 5%. Tento rozdiel jasne poukazuje na význam ženských pohlavných hormónov- estrogénu– v procese vzniku migrény.
Avšak zaujímavé je taktiež, že pri migréne hrá veľkú úlohu nielen vplyv hormónov, ale aj faktory ako menštruačné ťažkosti, ktoré môžu situáciu mnohonásobne zhoršovať. Dokonca 50 % žien trpiacich migrénou hlási určitú spojitosť jej výskytu s menštruačným cyklom.
Menštruácia + migréna = horšiu kombináciu nepoznáme
Spája sa vám migréna s vašim menštruačným cyklom? Existujú tri hlavné typy migrén spojených s menštruáciou, ktoré sa odlišujú podľa ich časového vzniku v cykle. Sú to tieto typy:
- Nemenštruačná migréna: Táto forma migrény sa môže objaviť kedykoľvek počas cyklu a postihuje 50% žien s migrénou.
- Predmenštruačná migréna: Objavuje sa od 7 dní pred menštruáciou až po jej začiatok, často spojená s predmenštruačným syndrómom a rôznymi psychickými a fyzickými symptómami.
- Menštruačná migréna: Nastupuje v období od jedného dňa pred menštruáciou až po štyri dni po jej začiatku, pričom niekedy môže byť doplnená o záchvaty migrény, ktoré nemajú priamy časový vzťah k menštruácii.
Tieto poznatky nám umožňujú lepšie porozumieť migréne a významu personalizovaného prístupu k liečbe, zohľadňujúceho jedinečné potreby každej ženy.
Mávate migrény? Pomoc existuje!
Existujú preventívne a liečebné postupy, ktoré môžu pomôcť nielen zmierňovať symptómy, ale v niektorých prípadoch aj predchádzať vzniku samotných bolestí hlavy a migrén. Častou príčinou migrény býva zablokovaná a stuhnutá krčná chrbtica, stres, potravinové intolerancie, dehydratácia či deficit vitamínov.
Migréna z krčnej chrbtice a jej prevencia
Krčná chrbtica je kľúčovým hráčom v príbehu migrén. Napätie a zlé držanie tela môžu viesť k zvýšenému riziku migrén. Jednoduché zmeny, ako sú pravidelné strečingové cvičenia, či fyzioterapeutické ošetrenie, môžu výrazne prispieť k zmierňovaniu alebo odstráneniu bolesti. Overenou a efektívnou metódou, ako odblokovať krčnú chrbticu, je obstreková liečba, ktorú vykonáva neurológ.
Arteterapia
Arteterapia ponúka jedinečný spôsob, ako zmierniť stres nahromadený v tele a predstavuje spôsob ako uvoľniť emócie, ktoré môžu výrazným spôsobom pôsobiť ako prevencia vzniku migrény. Skrz kreatívny proces tvorby- maľby, kreslenia či modelovania, môžu klienti nájsť úľavu od stresu a zároveň posilniť svoje duševné zdravie.
Deficit vitamínov
Vitamíny a minerály sú základnými stavebnými kameňmi nášho zdravia, a ich nedostatok môže viesť k rôznym zdravotným problémom, vrátane migrén. Vitamín D, B2, ako aj horčík, môžu hrať kľúčovú rolu v prevencii a liečbe migrén. Doplnenie spomenutých látok a živín môže zlepšiť celkovú pohodu a znížiť frekvenciu a intenzitu migrén.
Potravinové intolerancie
Identifikácia a eliminácia potravín, ktoré spúšťajú migrény, ako sú napríklad červené víno, syr alebo čokoláda, môže byť účinnou stratégiou pre niektorých ľudí. Vedenie denníka stravy a postupné odstraňovanie podozrivých potravín môže pomôcť identifikovať tieto intolerancie. Ak si nie ste istý, či je hlavným dôvodom migrény potravinová intolerancia, odporúčame absolvovať testy vo forme odberov krvi s následnou lekárskou konzultáciou s internistom.
Dehydratácia
Dehydratácia je častou, ale ľahko odstrániteľnou príčinou migrén. Dostatočný príjem vody je zásadný pre udržanie zdravého fungovania tela a môže pomôcť predchádzať vzniku migrén. Experti odporúčajú piť aspoň 8 pohárov čistej vody denne, aby ste udržali optimálnu hladinu vody v organizme.
Je dôležité, aby nie len ženy s migrénou hľadali odbornú pomoc u špecialistov na túto problematiku. Liečba vždy začína dôkladnou diagnostikou a vytvorením individuálneho plánu liečby. U nás v centre Hippokrates nájdete odborníkov v oblasti neurológie, rehabilitácie, internej medicíny či poradenstva, ktorí vám radi pomôžu pri liečbe migrény.