Spolu s migrénou a intoleranciou lepku a laktózy sa stala už bežnou konverzačnou témou. Obzvlášť medzi ženami po tridsiatke až štyridsiatke. Histamínová intolerancia sa maskuje za najrôznejšie príznaky.
Trápi vás žihľavka, nádcha, kašeľ, opuchy, kŕče, časté hnačky, nadúvanie, migréna, búšenie srdca, poruchy srdcového rytmu, únava, bolesti kĺbov, depresia či úzkosť? Za týmito mimoriadne rôznorodými ťažkosťami sa môže skrývať alergia, ochorenie tráviaceho traktu alebo obehového systému, neurologický problém aj psychiatrická diagnóza. Neraz ich však má na svedomí histamínová intolerancia, známa pod skratkou HIT.
Dôležitá je životospráva
Alene roky znepríjemňuje život chronický kašeľ. Vyšetrenia u alergiológa i pľúcneho lekára nepotvrdili astmu ani alergiu. Vyšlo však najavo, že má histamínovú intoleranciu: „Lekár mi odporučil niekoľko týždňov dodržiavať nízkohistamínovú diétu. Začala som čítať dlhočizný zoznam zakázaných potravín a hneď na začiatku som našla paradajky, ryby a syry, ktoré milujem. Akurát červené víno by som bola schopná oželieť. Rozhodla som sa, že radšej budem žiť s kašľom, ako s nejakou komplikovanou „hitkou“.“
Denisa má úplne opačný postoj. Po pôrode ju začali trápiť vyrážky na tvári, časté hnačky a ťažká migréna. „Až tretia lekárka mi spravila test na histamínovú intoleranciu. Asi mesiac som jedla len povolené potraviny, postupne som si pridávala tie zo zakázaného zoznamu. Zistila som, ktoré mi škodia, a tým sa snažím vyhýbať. Konzumujem len čerstvo pripravené jedlá, prestala som kupovať polotovary a chodiť do fast foodov. Pravidelne cvičím, obmedzila som alkohol aj užívanie liekov, napríklad aj tých najbežnejších – proti bolesti. Tento režim si vyžaduje disciplínu, ale stojí mi za dobrý životný pocit,“ konštatuje.
V hlavnej úlohe histamín – HIT je skrátka hitom
Aj vy obiehate ambulancie lekárov, ktorí napriek nespočetným vyšetreniam nevedia zistiť, čo vám vlastne je? Mnohí na histamínovú intoleranciu ani nepomyslia. Iní majú, naopak, sklon pripísať na jej konto takmer všetko. Do akej miery je „HIT“ hitom, módnou diagnózou živenou internetovými fórami, a do akej miery skutočne spúšťa či zhoršuje rôzne zdravotné problémy? Môžete sa z nej vyliečiť, alebo je už na celý život?
Histamínová intolerancia je stav nerovnováhy medzi zvýšenou hladinou histamínu a neschopnosťou organizmu primerane ho odbúravať. O čo presne ide? Histamín patrí k biogénnym amínom – je to produkt metabolizmu rastlín a živočíchov. Tvorí sa aj v ľudskom tele a človek ho zároveň prijíma potravou. No pozor: histamín nie je zbytočný. Plní niekoľko dôležitých funkcií:
- v mozgu pôsobí ako hormón bdelosti,
- zabezpečuje prirodzenú obranyschopnosť v prípade úrazu, operácie či infekcie,
- podporuje vylučovanie hlienov,
- riadi delenie a rozmnožovanie buniek,
- stimuluje nervové zakončenia,
- pôsobí na hladké svaly.
Rozklad a odbúravanie histamínu má zasa na starosti špecifický enzým: diaminooxidáza, DAO. Nachádza sa v tenkom čreve. Jeho nedostatok alebo znížená aktivita zapríčiňuje, že sa histamín nadmerne uvoľňuje a hromadí v tele. Ženy postihuje nedostatok diaminoxidázy tri až štyri razy častejšie ako mužov!
Vedeli ste?
Zatiaľ čo histamín bol objavený už na začiatku dvadsiateho storočia, diagnostiku histamínovej intolerancie máme – konkrétne na Slovensku – k dispozícii len posledných desať, jedenásť rokov.
Spúšťač obrovskej škály problémov
Na vyššiu hladinu histamínu môže nevhodne zareagovať takmer každá časť tela – preto je paleta príznakov veľmi široká.
- Na koži sa prejavujú svrbením, začervenaním, žihľavkou, opuchom.
- V dýchacích orgánoch nádchou, upchatým nosom, zvýšenou tvorbou hlienu, kýchaním, kašľom či sťaženým dýchaním.
- V tráviacom trakte kŕčmi, nadúvaním, hnačkami, bolesťami brucha.
- U žien môže ísť o poruchy menštruačného cyklu, bolestivá menštruácia.
- Rovnako sú to zmeny krvného tlaku, búšenie srdca či poruchy srdcového rytmu.
K nemenej nepríjemným príznakom však patria aj bolesti hlavy a migrény. Dokážu byť natoľko intenzívne, že vyhľadať pomoc neurológa je pri nich výzvou o to viac, že urgentný termín, ktorý potrebujete, neraz nie je ľahké zohnať. Bolesti svalov, šliach a zhybov, neprimeraná alebo chronická únava, depresie a úzkostné stavy, mozgová hmla – dokonca aj za týmito problémami nachádzajú skúsení lekári histamínovú intoleranciu.
Pýtate sa, ktorý z príznakov sa u koho prejaví a od čoho závisí? Odborníci sa zhodujú, že s najväčšou pravdepodobnosťou od toho, či ide o primárnu, sekundárnu alebo terciárnu intoleranciu histamínu. Primárna je genetická. Telo má menej enzýmu DAO, takže histamín sa odbúrava pomalšie. Pri sekundárnej má telo dostatok enzýmu DAO, ale problém spočíva v jeho nižšej účinnosti. „Príčinou tu môže byť nedostatok minerálov v organizme, ďalších enzýmov alebo nesprávna výživa. Terciárna je už z iného súdka: hladina DAO aj jeho účinnosť je v poriadku, no buď kvôli strave, alebo vplyvom produkcie buniek telo produkuje priveľa histamínu,“ vysvetľuje známy internista MUDr. Vladislav Abbafy.
Ak ste sa v množstve príznakov spoznali, nespoliehajte sa na samodiagnostikovanie ani na rady z internetu. Stanovenie diagnózy patrí do rúk špecialistov, ktorí vám na základe opísaných ťažkostí navrhnú laboratórne vyšetrenie. „Odberom krvi možno zistiť, koľko má pacient diaminooxidázy a či je funkčná. Je to jediná diagnostika, ktorá sa u nás zatiaľ robí. V zahraničí je už možné jedným odberom preveriť diaminooxidázu, množstvo histamínu aj genetické nastavenie. Až potom sa potvrdzuje, či ide o histamínovú intoleranciu, alebo nie,“ upozorňuje internista a dodáva, že histamínová intolerancia je skutočne ťažko uchopiteľné ochorenie. Najťažšie je správne diagnostikovať jeho terciárnu formu.
Kladiete si otázku, ktorý špecialista by vlastne mal „HIT-ku“ diagnostikovať, keďže jej príznaky sú mimoriadne široké? V. Abbafy tvrdí, že ideálne ten, ktorý príde s podozrením ako prvý: „Môže to byť gastroenterológ, ale aj imunológ, alergiológ či internista.“
Zakázané a povolené potraviny
Histamínová intolerancia odráža zmeny v črevnom mikrobióme, alebo, ak chcete, v črevnej mikroflóre. Dôležité je preto začať ozdravením čriev. Základom liečby je prísny eliminačno-expozičný test. Čo sa skrýva pod týmto komplikovaným odborným termínom? Jednoducho povedané, dočasná, ale prísna diéta. Najprv na tri týždne vylúčite rizikové potraviny, potom ich budete cielene konzumovať a sledovať reakcie organizmu. Ak sa ťažkosti vrátia, pravdepodobne je na príčine skutočne „HIT-ka“.
Zoznam vysokohistamínových, teda zakázaných potravín je rozsiahly, nie však univerzálny. Niektorí pacienti tolerujú určité množstvo konkrétnej potraviny a nežiaduce reakcie majú, len keď jej skonzumujú viac. Niekto zareaguje hneď a s vážnymi prejavmi. Iný má nepatrné príznaky, ktoré si ani nevšimne, ďalší zas trpí dlhotrvajúcimi ťažkosťami.
Náš tip:
Keď zistíte, ktoré potraviny a pokrmy netolerujete, snažte sa im čo najviac vyhýbať, prípadne ich nahradiť inými. Dávajte si pozor aj na ich kombinácie. Jedzte len čerstvo pripravené jedlá, odloženým v chladničke sa vyhýbajte. Histamín sa v nich totiž skladovaním hromadí. Obmedzte konzumáciu priemyselne spracovaných potravín, ktoré obsahujú množstvo potravinárskych farbív, konzervačných látok a dochucovadiel.
Nie je to alergia
Niekedy stačí, ak je diéta dočasná, inokedy treba z jedálneho lístka všetko „zakázané“ vyškrtnúť na celý život. Závisí to okrem iného aj od toho, či je histamínová intolerancia základnou príčinou vašich ťažkostí, alebo je súčasťou iného ochorenia.
K potravinám s vysokým obsahom histamínu a látkami, ktoré blokujú jeho odbúravanie, patria napríklad:
- paradajky, baklažán, špenát,
- jahody, papája, ananás, citrusové plody, kivi, avokádo,
- výrobky obsahujúce kvasnice,
- zrejúce syry, jogurty, acidofilné mlieko, údeniny, kyslá kapusta, ocot,
- ryby a plody mora,
- čokoláda, kakao, kečup, surový vaječný bielok,
- lieky, alkohol,
- konzervačné látky, farbivá a zvýrazňovače chuti.
Náš tip:
Máte pocit, že nemôžete jesť takmer nič? Nie je to tak. Univerzálny zoznam povolených potravín neexistuje. Každému môže škodiť niečo iné a v rôznom množstve. Jedinou cestou je odskúšať si, čo všetko pôjde do vášho osobného zoznamu tabu potravín, a tým sa vyhýbať. Stále to neznamená, že je to už na celý život. Možno vám po dočasnej prísnej diéte postačí korigovať si množstvo a kombinácie surovín. A možno ich nahradíte inými, ktoré ste doposiaľ nepoznali a zachutia vám.
Na hodnoty enzýmu DAO však vplývajú aj iné faktory, napríklad užívanie alkoholu, liekov, fajčenie, stres, tehotenstvo. Okrem špeciálnej diéty „na mieru“ budete pri ťažkostiach ponášajúcich sa na alergiu pravdepodobne trvalo užívať antihistaminiká. V lekárni si môžete kúpiť aj voľne predajný výživový doplnok s obsahom chýbajúceho enzýmu. Nie je však lacný, treba ho brať dlhodobo a zdravotné poisťovne ho neuhrádzajú.
Vedeli ste?
Keďže hodnoty enzýmu DAO môžu byť u každého pacienta znížené v rôznom rozsahu, aj postupy liečby sa môžu líšiť. Okrem prísnej diéty sa osvedčila infúzna terapia vitamínom C. Množstvo histamínu v tele ňou možno výrazne obmedziť.
Histamínová intolerancia nie je potravinová alergia, hoci sa na ňu ponáša. Pri alergii hrá prím imunitný systém. Spustí ju už minimálne množstvo alergénu v konkrétnej potravine.
Pod pojmom potravinová intolerancia sa skrývajú všetky reakcie precitlivenosti na potraviny, na ktorých sa nepodieľa imunitný systém. Často sa prejavia, až keď zjete väčšie množstvo konkrétnej potraviny, a neraz až po dlhých hodinách. Okrem histamínovej intolerancie sem patrí laktózová intolerancia s nedostatkom enzýmu zodpovedného za štiepenie mliečneho cukru, intolerancia lepku, ale v poslednom období už aj intolerancia sóje. Internista MUDr. Vladislav Abbafy potvrdzuje, že lekárska a vedecká obec hľadá za všetkými intoleranciami spoločnú podstatu: „Zdá sa, že je ňou skutočne priemyselné spracovávanie potravín a používanie pesticídov a iných pomocných látok pri pestovaní rastlín.“
Tušili ste?
Mozgová hmla, „brain fog“, nemusí byť len sprievodným znakom starnutia. Vedci zistili, že sa neraz spája s histamínovou intoleranciou či potravinovými alergiami. Býva tiež sprievodným znakom zápalov mozgu, vírusovej hepatitídy i Covid infekcie. O čo ide? Pacienti pri nej najčastejšie uvádzajú pocit, akoby „mali mozog obalený vatou či zahalený hmlou“. K jej ďalším prejavom patria:
- poruchy sústredenia a pamäti, najmä krátkodobej,
- neschopnosť jasne myslieť, nájsť správne slová,
- zmätenosť a poruchy orientácie,
- problémy so spracovávaním informácií a neschopnosť multitaskingu,
- nedostatok energie a motivácie, chronická únava, náladovosť, depresívnosť, pocit depersonalizácie.