V dnešnej zrýchlenej dobe sa ľudia čoraz častejšie ocitajú v kolotoči povinností, termínov, informačného pretlaku a nedostatku času na oddych a svoje koníčky. Vysoké životné tempo si vyberá daň v podobe stresu, vyčerpania, porúch spánku či dokonca syndrómu vyhorenia. Preto je dôležité nájsť spôsoby, ako sa zastaviť, spomaliť a vedome sa venovať vlastnému zdraviu a psychickej pohode. Jednou z účinných metód je sú jednoduché relaxačné techniky prostredníctvom výtvarnej tvorby a arteterapie. Prečítajte si tipy a rady od skúsenej arteterapeutky S.Točík Berkyovej z centra Hippokrates.
1. Uvedomenie si hraníc a nastavenie priorít
Prvým krokom je uvedomiť si, že nie všetko musíme zvládať a urobiť naraz. Naučte sa povedať „nie“ bez pocitu viny, stanovme si priority a venujme sa veciam, ktoré vás napĺňajú a majú pre vás skutočný zmysel. Deň má len 24 hodín a je dôležité si uvedomiť, že aj oddych je činnosť, ktorá má svoje pravidlá.
2. Mikroprestávky a dych
Arteterapeutka Sasha Točík Berkyová odporúča počas dňa robiť aspoň 4 krátke pauzy. Stačí 5 minút vedomého dýchania, prechádzky alebo len zatvoriť oči a na niekoľko nádychov všetko pustiť. Techniky ako 4-7-8 dýchanie (nádych na 4 sekundy, zadržaný dych na 7, výdych na 8) pomáhajú uvoľniť stres a aktivovať parasympatický nervový systém.
3. Vytvorenie rituálov
Každodenné malé rituály pomáhajú vytvoriť pocit istoty a bezpečia, to prináša benefit v podobe pravidelného priestoru pre seba. Napríklad: večerná šálka čaju pri svetle sviečky, večerné spontánne kreslenie, prechádzka so psom bez telefónu a iné.
4. Vnútorný dialóg a sebaláska
Naučte sa všímať si, ako so sebou hovoríte a aké myšlienky vami denne prechádzajú, čomu venujete svoju pozornosť najviac. Skúste si do svojho vnútra ,,nahrať“ hlas, ktorý je láskavý, povzbudzujúci a trpezlivý. Výtvarná tvorba môže byť cestou, ako tento dialóg zhmotniť- nakresliť ho alebo prepísať ho na papier.
5. Arteterapia ako cesta k uvoľneniu napätia
Arteterapia je terapeutická metóda, ktorá využíva tvorivý proces na podporu sebavyjadrenia, spracovanie emócií a vnútorný oddych. Nejde o estetický výkon, ale o proces. Nie je potrebné mať umelecký talent – ide o slobodu, hru a o prepájanie sa s vlastnými pocitmi a potrabymi.
Ako na relaxačné arteterapeutické techniky:
Arteterapeutka Sasha pre vás pripravila niekoľko príkladov tvorivých relaxačných aktivít, dovoľte vášmu telu aj mysli, oddýchnuť si pri tvorbe:
- Maľovanie na obľúbenú hudbu – Pustite si obľúbenú alebo inšpiratívnu hudbu a nechajte sa viesť ťahmi farieb. Môžete použiť tempery, vodovky či pastelky.
- Denník farieb – Každý deň si nakreslite obraz v jednej farbe, ktorá reprezentuje vašu aktuálnu náladu.
- Koláž pocitov – Z vystrihnutých obrázkov, slov či farieb vytvorte na výkres koláž, ktorá vystihuje, ako sa v danom momente cítite.
- Maľovanie mandál – Kreslite alebo vyfarbujte mandaly pre vnútorný pokoj a posilnenie koncentrácie.
- Maľovanie s vodovkami – Spontánna technika, ktorá aktivuje zmysly a podporuje radosť z tvorenia.Stačí si iba ľubovoľne farby a nechať ich postupne rozpíjať na výkrese fomátu A3.
5 tipov od arteterapeutky:
- Vytvorte si pomocou farieb a dekorácii vo svojej izbe, byte a dome priestor, ktorý vám robí radosť.
- Doprajte si pravidelné prechádzky v lese, všímajte si prírodu a jej tempo, v ktorom funguje.
- Nebojte sa skúšať nové aktivity, športy, chodiť na nové zaujímavé miesta, všetko toto náš organizmus veľm potrebuje.
- Aspoň na jeden deň v týždni si úplne vypnite mobilný telefón a chodťe sa prejsť.
- Aktualizujte si svoj šatník a doplnky, tak aby odzrkadľovali to kým ste a v čom sa cítite najlepšie.