Medzi najčastejšie príčiny návštev v ambulancii praktického lekára či neurológa sú bolesti chrbta, ktoré sa zaraďujú medzi civilizačné ochorenia. Bolesti sú spôsobené najmä sedavým spôsobom života, zlými pohybovými návykmi, nadmerným preťažovaním sa, či preto, že často žijeme pod veľkým tlakom.
Najčastejšími problémami, prečo vyhľadávame lekára býva práve spomenutá bolesť chrbta. Okrem ťažkostí s chrbtom sú však časté príčiny aj bolesti bedrových a kolenných kĺbov, chodidiel, päty, bolesti kĺbov horných končatín – najčastejšie ramenných, lakťových (napr. tzv. tenisový lakeť). Pri problémoch s pohybovým aparátom, by mal byť pacient vyšetrení komplexne, aj keď ide iba o určitú časť tela, hlavne ak sú problémy dlhodobejšieho charakteru Vyšetrenie prebieha v stoji, sede, ľahu a pri chôdzi, pohybový systém totiž tvorí jeden celok a môže sa stať, že príčina bolesti nemusí byť tam, kde ju pacient pociťuje.
Prevencia bolesti chrbta je základ
Naša doba prináša nielen pokrok, ale aj také nevhodné návyky v každodennom živote, ktoré sú pre nás škodlivé. Veľa sedíme, nemáme čas na pohyb, často sme vystavení stresu, chýba nám psychohygiena. Proces ako ideálne zaťažovať pohybový aparát, treba nie len pri cvičení a športe, ale najmä v bežných každodenných pohybových aktivitách sa môžete najlepšie naučiť pod vedením kvalitného fyzioterapeuta. ,,Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates sa už od roku 1995 špecializuje na neurologické ochorenia a komplexnú liečbu pohybového aparátu. Úspech liečby tkvie vo vysokej profesionalite lekárov, a tiež v dostatočnom čase na pacienta (60-90 min.). Táto súhra nám potom umožňuje mať individuálny prístup, vysokú kvalitu práce a spolupracujúci vzťah s pacientom. Dostatočná časová dotácia na našich pacientov znamená aj možnosť získať kompletné informácie o chorobe a životnom štýle, ktoré sú častokrát rozhodujúce pre určenie správnej diagnózy a spôsobu liečby,“ hovorí zakladateľ centra MUDr. Karol Točík, PhD.
Fyzioterapia na mieru
,,Každý z nás je individuálny, a preto v centre Hippokrates pracujeme s pacientom najmä individuálne a snažíme sa pacientom vypracovať plán ,,terapie na mieru“,“ hovorí MUDr. Točík. Fyzioterapeut na základe lekárskeho odporučenia pacienta vedie a aplikuje rôzne techniky. Pri rehabilitácii sa využívajú pasívne techniky ako elektroliečba, ultrazvuk, magnetoterapia, kolorterapia, Bemer terapia, uvoľňovacie techniky, kde však už pacient musí aj aktívne spolupracovať (dýchaním a pohybmi). Pri aktívnej liečbe máme k dispozícii sadu z jednotlivých metodík – z tzv. pražskej školy, SM systém, Pilatesa, spinálnych cvikov, cvičení podľa Brunkowej a iné. Taktiež, ak je to vhodné, využívame viaceré druhy liečebných masáží ako klasická masáž, Breussova masáž, manuálna medicínska lymfodrenáž, či antimigrénová masáž, pomáhajúca najmä pri stuhnutej šiji a v období nadmerného stresu.
Prečo často nestači iba prístrojová liečba
Prístrojová liečba má hlavne protibolestivé a relaxačné účinky, prekrvuje, pôsobí protizápalovo, zmierňuje opuch, alebo môže dráždiť- a tým aktivovať oslabený sval. Má nezastúpiteľné miesto hlavne pri akútnych stavoch. Takáto forma liečby však nedokáže zmeniť zlé pohybové návyky, či nesprávne držanie tela- s tým nám dokáže pomôcť systematická práca so skúseným fyzioterapeutom.
Akú úlohu zohráva v liečbe chrbtice fyzioterapia?
,,Myslím si, že kvalitná rehabilitácia prebieha vtedy, ak fyzioterapeut spolupracuje s ošetrujúcim lekárom„, hovorí medicínsky riaditeľ MUDr. Točík. Lekár dáva odporučenie a fyzioterapeut potom následne podľa svojich znalostí a schopností vykonáva jednotlivé techniky a cvičenia. V priebehu terapie sa stav pacienta môže meniť a fyzioterapeut, keďže je s pacientom omnoho častejšie, môže zmeny vyhodnotiť a správne na ne reagovať. Odborník nakonie dodáva: ,,Všetkým skupinám pacientov sa nám darí zlepšovať kvalitu života, najmä vďaka prístupu, ktorý potrebujú. Okrem odbornej zdravotnej starostlivosti aj orientáciu v možnostiach svojej ďalšej sociálnej existencie, potrebujú psychoemočnú podporu a niekedy aj dodanie sily a energie do života. Práve pri liečbe bolestí hlavy a pohybového aparátu, je dostatočný čas na riešenie pacienta a výborná spolupráca s rehabilitáciou nevyhnutná, pretože napr. bolesť hlavy je jedným z najkomplexnejších ochorení neurológie.„