O bolesti zuba sa hovorí, že prichádza zakaždým v tej najnevhodnejšej chvíli. Najčastejšie je to počas hlbokej noci, prípadne cez víkend. No nielen zuby vedia potrápiť a znepríjemniť život. Človeka zaskočí aj pálčivá bolesť zápästia alebo lakťa. Hoci ste o syndróme karpálneho tunela alebo tenisového lakťa nemuseli počuť, jeho príznaky už môžete pociťovať.
Pomôžme si ešte na chvíľu príkladom so zubami. Čo sa stane, ak ich budeme vystavovať neustálemu prísunu sladených nápojov a jedlám so zvýšeným množstvom cukru? Ich prirodzená ochrana postupne zlyhá a nebezpečné baktérie za sebou zanechajú spúšť v podobe zubného kazu. Podobne sú na tom aj šľachy a svaly v našom tele. Ak sú neustále vystavované nadmernej záťaži, prípadne musia vykonávať svoju funkciu v neprirodzenej polohe, jedného dňa vypovedajú poslušnosť.
V našom zápästí je situovaný karpálny kanál, známy tiež ako karpálny tunel. Z anatomického hľadiska ide o zložitú štruktúru, cez ktorú sú vedené ohýbače šliach a stredový nerv. Na relatívne podobnom princípe funguje aj náš lakeť. V prípade, ak je táto časť ľudského tela pravidelne a nadmerne preťažovaná, môže dôjsť ku vzniku mikrotráum. Podceňovanie príznakov má potom za následok zhoršenie stavu a vznik chronického ochorenia.
Remeselníci, grafici, športovci…
Syndróm karpálneho tunela postihuje rovnako mužov aj ženy. Nezáleží na tom, či človek pracuje so zbíjačkou, skalpelom, počítačovou myšou, nožnicami… Kostýmový dizajnér Kristián denne sedí za šijacím strojom a veľmi obratne dokáže narábať s ihlou aj niťou. Napriek praxi a skúsenostiam pociťoval v tŕpnutie zápästia a v prstoch cítil jemné mravčenie. „Nakoľko som od svojho remesla finančne závislý, dbám o svoje zdravie a akékoľvek zmeny konzultujem s odborníkmi. Spočiatku som sa pýtal na názor fyzioterapeuta a povedal mi, že môže ísť o syndróm karpálneho tunela. V našej brandži ide o častý jav, dokonca poznám grafika, ktorý mal v dôsledku podceňovania stavu značne obmedzenú hybnosť ruky. Vyhľadal som preto neurológa, ktorý diagnózu potvrdil,“ spomína Kristián.
A urobil dobre. Ľudia, ktorí stav podcenili, mali v jeho dôsledku skutočne horšiu motoriku. Problematickým sa tak môže stať uchopenie bežných vecí či písanie správy na telefóne alebo držanie pohára. Karpálny tunel sa preto často rieši na operačnej sále. Pri včasnej diagnostike, dodržiavaní určitých zásad a prevencii sa však dá nutnosť operačného zákroku oddialiť a ani bolestni nie sú také pálčivé. Rovnaké je to aj v prípade tzv. tenisové lakťa. Napriek tomu, že si ho mnohí spájajú s tenisom, môže prekvapiť aj človeka, ktorý tomuto športu neholduje. Opäť ide o dôsledok preťaženia.
Návšteva neurológa je nevyhnutná
„Návšteva neurológa sa v prípade správnej diagnostiky karpálneho tunela a tenisového lakťa skutočne vypláca. Dobrou správou totiž je, že osvojenie si správnych návykov pomôže oddialiť operáciu, v niektorých prípadoch sa jej dá dokonca úplne vyhnúť. Ľudia, ktorí dlhodobo pri práci využívajú klávesnicu alebo počítačovú myš, si dnes môžu zaobstarať špeciálne podložky alebo aj vhodné pracovné prostriedky. V kooperácii s fyzioterapeutom naučíme klienta užitočné cviky, vďaka ktorým dochádza k precvičeniu všetkých ohrozených partií. Vhodné sú aj ortézy určené práve pri diagnostikovanom karpálnom tuneli alebo tenisovom lakti. Aplikujú sa v noci. Ak sú bolesti pretrvávajúce, tak aj počas pracovného alebo športového výkonu,“ hovorí neurológ MUDr. Karol Točík, PhD. zo Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates.
Pomáhajú tiež voľnopredajné gély zmierňujúce opuchy a uľavujúce od bolesti. Ak však bolesti a problémy neustupujú ani po dobu dvoch mesiacov, je nutné zvoliť operáciu. „Na základe relevantných dát dnes vieme vyhodnotiť, že vhodnejšia forma zákroku je tá endoskopická. Ide o miniinvazívny zákrok, po ktorom nezostávajú tak viditeľné jazvy a možné pooperačné komplikácie sú minimalizované. Pre rýchlejšiu rekonvalescenciu je vhodné obrátiť sa následne na profesionálneho fyzioterapeuta. Ruku je totiž potrebné postupne zaťažovať,“ radí neurológ. Rýchlejšiemu hojeniu tiež napomáha magnetoterapia, relaxačné i liečebné masáže. Dnes už našťastie existujú zdravotnícke zariadenia, kde nájdete všetko pod jednou strechou. Od diagnostiky až po kvalitnú fyzioterapiu.
Tip od nás
Na tenisový lakeť či bolesti karpálneho tunela vyskúšajte kineziotejping. Pomáha odľahčovať štruktúry zužujúce karpálny tunel, zlepšuje cirkuláciu krvi a blahodarne pôsobí proti opuchu.
Ak cítite stuhnutosť a bolesť -uľavte si jednoduchým cvikom, karpálny kanál ochránite pravidelným uvoľnovacím cvičením. Robte si pravidelné prestávky a krúžte počas nich zápästiami do pravej a aj ľavej strany, takisto pomôže, ak prestanete umývať riad vo veľmi horúcej vode, zabránite tak odvápňovaniu kostných štruktúr.