Leto je pravdepodobne najobľúbenejšie obdobie roka, je to obdobie, kedy sa viac pohybujeme vonku, berieme si dovolenky, trávime viac času s rodinou a priateľmi. Leto so sebou prináša aj túžbu vyzerať v plavkách, čo najlepšie. Pred dovolenkou sa mnohí zaujímajú o kritické partie a nostalgicky si zaspomínajú na novoročné predsavzatia súvisiace s pravidelným pohybom, zdravým životným štýlom, lepšou životosprávou. Pekné počasie skutočne praje viacerým druhom športu, no nárazové a nesprávne cvičenie môže spôsobiť viac škody ako osohu.
Preceňovanie schopností môže spôsobiť vážne, v niektorých prípadoch až fatálne dôsledky. Odhodlanie je jedna vec, správna technika druhá. Kondiční tréneri, fyzioterapeuti aj lekári sa zhodujú na tom, že pohyb je telu prospešný a je najlepšou prevenciou kardiovaskulárnych a pohybových ochorení. V lete nás to ťahá najmä k vode, ale svoje čaro má aj beh, turistika, bicyklovanie či loptové hry. Ktoré z nich preferujete?
V prvom rade je dôležité poradiť sa s odborníkom. Pohyb je nám prirodzený, no to ešte neznamená, že ho budeme vykonávať kvalitne a precízne. „Na úvod je viac než vhodné telo na športový výkon pripraviť. Veľa ľudí podceňuje rozcvičovanie a naťahovanie pred samotným športom. Ľudské telo však nie je stavané na to, aby podalo požadovaný výkon náhle, bez zahriatia. Týka sa to každého športu a úrovne záťaže. V opačnom prípade si koledujeme o nežiadúce zranenia, od ktorých nás práve rozcvička môže uchrániť,“ hovorí fyzioterapeutka Mgr. Helena Škultétyová zo SZC Hippokrates.
Predíďte zraneniam
Najideálnejšie je zahriať všetky veľké svalové skupiny. Predídeme tak natiahnutiam svalov, šliach, zraneniam chrbtice či kĺbov. Dôležité je uvedomiť si, že rozohriatie pozitívne vplýva na celý organizmus, zvyšuje teplotu tela a na výkon pripravuje aj naše pľúca. Správnu techniku rozcvičenia si človek môže osvojiť s fyzioterapeutom alebo kondičným trénerom. Rozhodne sa neodporúčajú prudké a trhané pohyby. Populárne sú dnes tzv. rollery, ktoré je možné prakticky využiť kdekoľvek. Nemenej dôležité je zadovážiť si vhodné športové náčinie, odev a obuv. Najmä v prípade behu, loptových hier, turistiky aj cyklistiky. Opäť tu treba dbať o individuálne potreby každého z nás. „Časy jedných botasiek na všetky druhy športov sú už minulosťou. Každá športová disciplína alebo aktivita vplýva iným rozložením síl na naše kĺby, päty, svaly. Obuv bežca musí veľa vydržať, ale zároveň musí poskytovať vynikajúcu fixáciu päty. V hľadáčiku treba mať aj priehlavok, no najmä voľnú plochu vpredu, ideálne medzi piatimi až desiatimi milimetrami. Iné je to zas pri výbere turistickej obuvi, ktorá by mala chrániť najmä členok. Dnes existujú mnohé špecializované predajne s kvalifikovaným personálom ochotným poradiť,“ pokračuje Mgr. Helena Škultétyová. Ak chcete výber obuvi dotiahnuť do dokonalosti, podebatovať o nej môžete so svojím ortopédom alebo podológom. Oblečenie by malo byť tiež prispôsobené druhu vykonávaného športu, ročnému obdobiu a priepustnosti potu či vlhkosti.
Správna technika je dôležitá
Treťou dôležitou prísadou zdravého športového výkonu je správna technika. V lete praktizujeme najmä plávanie. „To je odporúčané aj ako forma rekonvalescencie a rehabilitácie pre mnohé neurologické a pohybové ochorenia, napríklad pacientom s vysunutými platničkami. No ideálny a želaný výsledok zabezpečí jedine správna technika plávania, čo platí aj pri iných typoch pohybu a športu. V opačnom prípade si stav môžeme ešte zhoršiť, prípadne dáme zabrať krčnej chrbtici, čo si tiež môže vyžiadať svoju daň,“ pripomína neurológ MUDr. Karol Točík, PhD. Málokto vie, že aj ľudia s horšou kondíciou môžu pri kvalitnom technickom prevedení dosiahnuť lepší a rýchlejší výsledok ako fyzicky zdatnejší človek vo vode. Rekreačných plavcov nesprávna technika rýchlo vyčerpá a zabrať dostane chrbtica s priľahlým svalstvom. Boli by ste prekvapení, koľkí z nás také prsia plávajú úplne zle. Hlavy sú príliš zaklonené a nohy zbytočne vysoko. A pritom ide o najobľúbenejší plavecký štýl. Obľuba plaveckých trénerov však začína aj u nás postupne narastať.
Tip od nás
Šport by mal byť v prvom rade o zdraví a radosti z pohybu. Ak by ste sa pri športe cítili nekomfortne, či pociťovali bolesť, neváhajte sa obrátiť na fyzioterapeutov s dlhoročnou praxou, ktorí sú ochotní poradiť, pomôcť a odporučiť nielen vhodné športové techniky, ale individuálne vedia vypracovať plán fyzioterapie pri rôznych druhoch pohybových ťažkostí.
Častých chýb sa dopúšťame aj počas cyklistiky. Správny postoj nám môže doslova zachrániť život. Pri jazde dole kopcom je dôležité mať pokrčené kolená, aby jazdec dokázal lepšie a efektívnejšie kopírovať terén. Prikrčené by mali byť aj lakte. Výber samotného bicykla by sme tiež mali realizovať s odborníkom.