Arteterapia je forma umeleckej terapie, ktorá spája tvorivosť a starostlivosť o duševné zdravie. Svoje uplatnenie nachádza nielen v oblasti terapii, ale aj v školstve, poradenstve, sociálnej práci či zdravotníctve. Arteterapeuti využívajú liečivý proces tvorby, aby pomohli ľuďom lepšie porozumieť a vnímať svoje emócie, potreby či vzorce správania. Prostredníctvom arteterapeutických stretnutí tak môžu klienti podporiť nie len svoj osobnostný rast či naučiť sa oddychovať, ale aj zlepšiť svoju celkovú pohodu.
Čo sa deje na arteterapeutickom stretnutí? Klienti tu majú vlastný osobný priestor na vyjadrenie svojich pocitov, potrieb, strastí, problémov a pod., zároveň tu nachádzajú riešenia a prichádzajú k rôznym uvedomeniam prostredníctvom tvorivých techník ako je napríklad kreslenie, maľovanie, tvorba koláží, či modelovanie. Podporujú tým, nie len svoje komunikačné schopnosti a osobný rozvoj, ale zlepšujú sa tiež v porozumení sebe samému. Arteterapia je preto jedinečným nástrojom, ktorý v sebe spája kreativitu, terapiu a odborné vedenie arteterapeutov.
Arteterapia: dieťa vedy a umenia
Rozdiel medzi arteterapiou a psychoterapiou spočíva v prístupe a nástrojoch, ktoré tieto disciplíny využívajú. Zatiaľ čo sa psychoterapeut zameriava najmä na verbálnu komunikáciu a analýzu psychických procesov, arteterapia používa ako komunikačný kanál umenie a tvorbu. Prepožičiava si a kombinuje techniky umenia aj psychoterapie, pričom vytvára priestor, kde môžu klienti pracovať so svojimi emóciami a prežívaním, ktoré je pre každého jednotlica individuálne a jedinečné. ,,Prostredníctvom tvorivého procesu sa klient môže vyjadriť aj inak ako slovne, čo poskytuje hlbšie a intuitívne sebavyjadrenie a následnú refelxiu. Ide o veľkú výhodu, pretože nie vždy vieme pomenovať a popísať to, čo cítime alebo ako danú situáciu prežívame. Aj preto je napr. kreslenie považované za ,,malé esperanto” v arteterapii, pretože kresliť vieme, aspoň na základnej úrovni všetci…,” hovorí arteterapeutka Sasha Točík Berkyová.
,,Čo ak by nás umenie mohlo vyliečiť ?"
Presne takto znie heslo tohtoročného Európskeho dňa arteterapie, ktorý si pripomenieme 24. septembra. Európska federácia arteterapie (EFAT), ktorá vznikla v roku 2011, každoročne organizuje a združuje rôzne inštitúcie či samotných arteterapeutov po celej Európe, aby spoločne oslávili tento významý deň. Vo väščine krajín Európy sa tak konajú a organizujú rôzne akcie ako dni otvorených ateliérov, prednášky, workshopy, tvorivé stretnutia a pod. Tento deň je výnimočný nielen svojou myšlienkou, ale aj príležitosťou pre všetkých, ktorí chcú vyskúšať liečivý potenciál arteterapie. Pri tejto príležitosti môžete využiť špeciálnu ponuku v našom eshope – so zľavovým kódom ARTE24 máte -10% zľavu na všetky poukážky v kategórii Arteterapia. Kód má platnosť do 30. septembra 2024.
Tri tvorivé techniky účinné proti stresu
Aby sme vám čo najlepšie priblížili, ako môže také stretnutie s arteterapiou vyzerať, pripravili sme pre vás niekoľko inšpiratívnych videí, ktoré vám môžu pomôcť zbaviť sa stresu.
Arte relaxačné techniky
1. V oblakoch s vodovkami
Táto technika slúži ako relaxačná činnosť na doma, ktorá má priniesť odpočinutie, pocity úľavy a ľahkosti. Pri tejto aktivite nezabudnite zhlboka a voľne dýchať, urobte si doma bezpečnú a príjemnú atmosféru.
2. Sloboda a ľahkosť
Túto aktivitu si takisto môžete vyskúšať u vás doma. Má pomôcť priniesť oslobodenie sa od ťaživých pocitov a myšlienok. Pri tejto aktivite nezabudnite zhlboka a voľne dýchať. Na aktivitu si vyhraďte dostatok času a nenechajte sa nikým a ničím rušiť.
3. Relaxácia s prstovými farbami
Prstové farby nie sú iba pre deti, môžu nám poskytnúť tak prepotrebný kontakt s reálnymi farbami, ktorý má na nás relaxčné účinky. Takáto aktivita na doma môže priniesť radosť i pocit pokoja zo spontánnej tvorby bez konceptu. Je veľkým pomocníkom pri ventilovaní pocitov rôzneho typu.
Ak vás arteterapia oslovila, teraz je ten najlepší časju vyskúšať! Rezervujte si termín na arteterapiu online.