Vitamín D – väčšina ľudí v Európe trpí jeho nedostatkom

Nedostatok vitamínu D postihuje ľudí žijúcich prevažne v Európe počas celého života. S pribúdajúcim vekom je pre pokožku stále ťažšie produkovať dostatočné množstvo vitamínu D, a ešte stále málo ľudí si vitamín D dopĺňa prostredníctvom výživy či výživových doplnkov.  Odborníci sa zhodujú na tom, že vitamín D je pre naše zdravie nevyhnutný a jeho nedostatok v našom organizme môže viesť k rôznym zdravotným problémom. 

V Strednej Európe sa vitamín D prirodzene vyskytuje v malom množstve aj v potravinách, sem môžeme zaradiť napríklad mliečne výrobky, morské ryby vajíčka, či huby. Hlavným zdrojom vitamínu D  však naďalej zostáva dostatočné vystavovania sa slnečnému žiareniu a doplnkovo prísun vitamínu D z potravy

Dôležitosť vitamínu D

Vitamín D je potrebný pre správne vstrebávanie vápnika a fosforu, tie sú potrebné najmä pre zdravé kosti a zuby, no okrem významnú zohráva úlohu aj pri svalovej sile, liečbe psoriázy, prevencii niektorých druhov rakoviny, sklerózy multiplex, cukrovky a vysokého krvného tlaku. U novorodencov a detí vitamín D znižuje riziko vzniku cukrovky 1. typu a pomáha predchádzať krivici.

Vitamín D a serotonín

Výskumy z roku 2015 ukázali, že vitamín D tiež zohráva dôležitú úlohu nielen pri podpore imunity a zdravia kostí, ale aj pri regulácii serotonínu v tráviacom trakte. Serotonín, známy ako „hormón šťastia“, je kľúčový pre naš psychické zdravie. Vitamín D môže zvýšiť produkciu serotonínu reguláciou génov, podporou zdravej črevnej mikroflóry a protizápalovými účinkami. Zdravá hladina vitamínu D tak prispieva k zdravému tráveniu a k našej celkovej fyzickej a psychickej pohode.

Hlavné zdroje vitamínu D

Iba približne 5 – 10 % vitamínu D získame zo stravy. Potraviny bohaté na vitamín D sú napríklad: morské ryby (losos, makrela), mäso (pečeň), vaječný žĺtok, mliečne výrobky či huby. Pre nedostatok vitamínu D v populácii sa preto niektoré potraviny umelo obohacujú- fortifikujú. Až 90 % vitamínu D sa u človeka tvorí pôsobením slnečného žiarenia na kožu. Pri jeho nedostatku ho môžeme prijať aj prostredníctvom výživových doplnkov, ktoré sa odporúčajú užívať najmä v jesennom a zimnom období. 

Vitamín D si treba dopĺňať

Nedostatok vitamínu D je vážnym zdravotným problémom, ktorý postihuje nielen rozvojové, ale aj rozvinuté krajiny, pričom celosvetovo sa pohybuje medzi 30 % až 80 % u detí a dospelých. Dokonca aj v krajinách, kde je celoročný prístup k slnečnému žiareniu, sa u ľudí vyskytujú nízke hladiny vitamínu D naprieč všetkými vekovými skupinami, čo vedie k zlému zdravotnému stavu kostí. Hoci je vitamín D dostupný v rôznych potravinách a nápojoch, jeho nedostatok sa vyskytuje u 12-24 % dojčiat, detí a adolescentov. Vitamín D je vitamín rozpustný v tukoch, čo znamená, že jeho vstrebávanie a ukladanie v tele závisia od prítomnosti tukov. Z tohto dôvodu je najlepšou formou vitamínu D lipozomálna podoba, ktorá zaručuje efektívnejšiu absorpciu a lepšiu biologickú dostupnosť.

Vedeli ste, že

v minulosti bolo zistené, že pridávanie mikronutrientov, vrátane vitamínu D, do potravín môže pomôcť predchádzať rôznym nedostatkom vitamínov v populácii? Napríklad, v Mongolsku sa zaviedlo obohacovanie múky vitamínom D kvôli nízkym hladinám tohto vitamínu medzi obyvateľmi, čo bolo spojené s viacerými zdravotnými problémami, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, cukrovka a iné.

Návrat hore