MUDr. Vladislav Abaffy: ,,Vitamín C má dosah na všetky systémy v našom organizme.“

Niekedy máme pocit, že slovo vitamín sa tak často používa, že nám úplne zovšednelo a spojenie „dajte si nejaké vitamíny“ ako odporučenie na akúkoľvek liečbu, znie pre pacienta akoby lekár nemal záujem o riadne nastavenie jeho medikamentóznej terapie. Aké úlohy má vitamín C a prečo ho potrebujeme pravidlne dopĺňať, porozprával v interview internista MUDr. Vladislav Abaffy zo SZC Hippokrates.

Aký je všeobecný význam vitamínu C pre ľudský organizmus?

Hlavne spojenie „nejaké vitamíny“ je problematické, pretože vieme presne ktoré vitamíny musíme mať v strave. Vitamín znamená v preklade životne dôležitý amín a takto ich označili ich objavitelia pred viac ako storočím preto že sú nevyhnutne dôležité pre naše zdravie, čo na druhej strane ale znamená že ak ich nemáme dostatočné množstvo ochorieme. Vitamín C tak ako aj ďalšie vitamíny má u človeka zásadný význam. Človek patrí k malému počtu stavovcov, ktoré si nevedia syntetizovať vlastný vitamín C, nakoľko nám chýba jeden rozhodujúci enzým. Tým sme odkázaní na jeho príjem v strave. Vitamín C je hlavne antioxidant a má dosah na všetky systémy v našom organizme – imunita, srdcovo-cievny systém, neuroendokrinný, spojivové a podporné tkanivá, metabolizmus pečene, jednoducho povedané na metabolizmus každej jednej našej bunky. 

Aké sú limity ústneho užívania vitamínu C a kedy už začína význam jeho nasadenia v infúznej podobe?

Príjem vitamínu C je závislý od zloženia stravy, takže sa musíme pozrieť v prvom rade na tú našu stravu. To používané klišé ,,jedzte veľa ovocia a zeleniny a budete mať dosť vitamínu C“ už dnes v našej strave žiaľ neplatí. Stačí si pozrieť rozbory stravy z výskumných laboratórií potravinárskej komory a máte jasno – úbytok vitamínu C napr v jablkách za posledných 50 rokov je až dramatický – viac ako 60%. Skladovaním dnešných šľachtených odrôd jabĺk sa už po niekoľkých dňoch stráca ďalší vitamín C,  s ostatnými výživovými prvkami v ovocí je to rovnako – veľký úbytok za posledných 50 rokov. Nemecká odborná spoločnosť pre výživu (DEG) doporučuje 5 porcií (300 až 400 gramov každá) ovocia a zeleniny denne, ale je reálne sa takýmto spôsobom stravovať? Napriek tomuto odporučeniu sa eviduje nárast hypovitaminózy C. A tým ďalším problémom je jeho vstrebávanie. Človek vie jednorazovo vstrebať asi 80 – 100 mg vitamínu C zo stravy, samozrejme za predpokladu že máte v dobrom stave črevnú bakteriálnu flóru, ktorú označujeme ako mikrobióm a dostatok receptorov vitamínu C v črevách. Ak užívame vitamín C v tabletách, je vhodnejšie užívať 250 mg tablety 3x denne, aby bolo vstrebávanie na receptoroch časovo rozložené. Vitamín C sa v tele neukladá do zásoby, sme odkázaní na jeho denný príjem. Pri zvýšenej potrebe je vhodná aj infúzna forma, ktorá jednorazovo zabezpečí dostatok vitamínu pre každú bunku.

Pri akých diagnózach či zdravotných problémoch sú najväčšie benefity podávania vysokodávkovaného vitamínu C v infúziách?

Je zaužívané myslenie že vitamín C potrebujeme ak sme chorí alebo máme zdravotné problémy.  Je to ale veľká chyba v našom myslení a podcenenie úlohy vitamínu C a jeho úlohy v organizme. Náš organizmus pracuje neustále, imunita nepretržite stráži naše zdravie, biochemické pochody v tele potrebujú vitamíny aby orgány správne fungovali, stres, športová záťaž, ochorenie zvyšujú potrebu vitamínov a medzi nimi hlavne vitamínu C. Je dokázané že ľudia s chronickými ochoreniami sú poddávkovaní vitamínom C. Nepotrebujeme dodávať vitamín C len pri ochorení alebo zdravotných problémoch, ale neustále, a pri ochorení niekoľko násobne viac. Infúzne podanie vitamínu C zvýši jeho dostupnosť pre každú jednu bunku nášho tela tým, že zvýši jednorazovo jeho prísun. Skúste sa zamyslieť – ak ste chorí, máte teplotu, bolesti, kašeľ, sprievodným príznakom je zväčša aj nechuť do jedla – práve vtedy, keď organizmus potrebuje zvýšený prívod vitamínu. Dalo by sa povedať že čím nižšia východisková hladina vitamínu C na začiatku ochorenia, tým dlhší a ťažší priebeh ochorenia.

V súvislosti s našim nezdravým spôsobom života, ale aj s prirodzeným starnutím organizmu sa často spomína tzv. oxidačný stres, ktorý je príčinou mnohých ochorení. Čo je jeho podstatou a dá sa ho eliminovať vitamínom C ako najsilnejším antioxidantom? Majú aj tu opodstatnenie jeho vysoké dávky?

 Oxidatívny stres nás sprevádza celý život, biochemici by asi povedali že každá jedna bunka sa pohybuje na hrane oxidatívneho stresu v každom momente, pretože biochemická činnosť každej bunky prebieha nepretržite, veľa reakcií pri metabolickej aktivite bunky prechádza do oxidatívneho stresu a vitamin C (a nielen on) pôsobia proti tomu aby bunka prešla do stavu oxidatívneho stresu. Môžeme povedať že vitamín C je najsilnejší antioxidant. Keď bunka nemá dostatok antioxidantov  a nevráti sa späť do rovnovážneho stavu, vtedy vzniká zápal tkaniva a každý zápal generuje voľné radikály. Voľné radikály bojujú proti patogénom a podporujú zápal, ktorý je dôležitou obrannou reakciou organizmu na patogén. Ale v správny čas musia byť voľné radikály neutralizované antioxidantom ako je napr vitamín C. A musí to byť skôr ako zápal zničí aj zdravé tkanivo. Vieme si predstaviť že v takomto prípade je potreba antioxidantov zvýšená. Organizmus využije všetky svoje zásoby na zvládnutie patogénu. Potreba vitamínu C vtedy niekoľko násobne stúpa. Práve tento moment sa často podceňuje a je rozhodujúci pre priebeh liečby, pretože voľné radikály sú spolu zodpovedné za mnohé príznaky ako sú bolesti, opuchy, únavu. Ako sme hovorili vyššie – práve vtedy máme nechuť do jedla a 1000 mg vitamínu podaného v tabletke problém nerieši, pretože nevieme aká bola východisková hladina vitamínu C a jeho strebávanie je dané množstvom voľných receptorov. V takýchto prípadoch majú opodstatnenie vysoké dávky vitamínu C podaného infúziou. Zvlášť u pacientov s chronickými zápalovými ochoreniami, ktorí v prevažnej miere trpia jeho nedostatkom.

Pre optimálny chod organizmu je mimoriadne dôležitý správne fungujúci imunitný systém. Ako sa prejavuje jeho narušenie a kedy je ako „prvú pomoc“ možné nasadiť vysoké dávky vitamínu C?

Áno, imunitný systém je mimoriadne dôležitý a pokiaľ sa cítime zdraví, tak predpokladáme že funguje správne. V imunitnom systéme má vitamín C nezastupiteľnú úlohu, pôsobí na tvorbu bielych krviniek v kostnej dreni a umožňuje ich správnu funkciu – fagocytózu a produkciu protilátok. Naviac v imunitnom systéme vitamín C zvyšuje produkciu interferónov, komplementu, znižuje hladinu histamínu, CRP, IL-6. Je potvrdené, že podaním vysokej dávky vitamínu C v infúznej forme sa zvýši produkcia bielych krviniek v kostnej dreni. Najvyššiu spotrebu vitaminu C v krvi majú biele krvinky. Správne fungovanie bielych krviniek je dôležité v prvotnej obrane organizmu proti patogénom. Správna funkcia imunitné systému je spojená so správnym fungovaním tráviaceho systému, presnejšie povedané od črevného mikrobiomu a jeho správneho zloženia. Najbohatšia sieť nervových vlákien, krvných kapilár a lymfatických ciev ako aj najvyšší počet lymfatických uzlín je práve v črevách (presnejšie hovoríme o lymfoidnom tkanive a lymfoidných noduloch v črevnej stene, ktoré súbore označujeme GALT). Obsah čreva je od krvnej cievy oddelený membránou tenšou ako vlas. V poslednej dobe sa čoraz väčší význam pre naše zdravie prikladá bakteriálnej črevnej flóre, označovanej súborne ako mikrobióm (kedže sa v črevách nachádzajú aj vírusy a huby). Každá jeho zmena v počte a pomere baktérií ovplyvní psychosomatický stav organizmu práve hustými nervovými prepojeniami medzi mozgom a črevom. A samozrejme zareaguje ihneď aj imunitný systém ktorý má informácie „z prvej ruky“, z GALT systému. Prejavom môže byť únava, pocit zníženej výkonnosti, častejšie infekcie, reaktivácia herpes vírusu (ústne kútiky). V takýchto prípadoch je vhodné doplnenie vitamínu C aj infúznou cestou.    

Infúzna terapia vitamínom C v zdravotníckom centre Hippokrates
Infúzna terapia vitamínom C v zdravotníckom centre Hippokrates

Aké je optimálne dávkovanie infúzneho „céčka“?

Dávkovanie závisí od konkrétnej situácie je iné pri preventívnom podaní (napr pred operačným zákrokom, nakoľko vitamín C zlepšuje hojenie poškodených tkanív), iné dávky a frekvencia pri akútnej infekcii, chronických infekciách, alergiách, zvýšenej hladine histamínu (označuje sa ako histamínová intolerancia) a pod.

Mnohé chronické ochorenia sprevádza bolesť a niektorí odborníci na jej komplexnú liečbu odporúčajú aj zaradenie infúzneho vitamínu C. Aký je váš názor a ako konkrétne by mohol pomôcť?

Áno, sú dostupné klinicky overené poznatky z podania vyšších dávok vitamínu C v infúznej forme s cieľom dosiahnutia analgetického účinku pri chronických ochoreniach klbov a spojivových tkanív. Vitamín C znižuje tvorbu prozápalových molekúl, pomáha pri tvorbe kolagénu, endogennych opioidov, neurotransmiterov, teda jeho podávanie vedie k redukcii spotreby analgetík. Podporou tvorby telu vlastných endogénnych opioidov sa znižuje pocit bolesti

Máte aj vlastnú skúsenosť s užívaním infúzneho C-vitamínu?

Samozrejme, snažím sa mať dostatočný príjem vitamínu C, ale v ambulancii sa skôr stretnete s infekciou ako je viróza a vtedy je infúzna forma vítaná.

S pandemickou situáciou ochorenia COVID-19 sa okrem zvládania jeho priebehu a očkovania, čoraz viac spomína tzv. „postcovidový syndróm“ alebo „dlhý covid“, čiže dlhodobé následky po prekonaní ochorenia, ktoré môžu trvať niekoľko mesiacov. Aké konkrétne následky sa najčastejšie uvádzajú a ako by pri ich zvládaní mohol pomôcť vysokodávkovaný vitamín C?

Najčastejšie sa spomína únavový syndróm, ktorý ak trvá viac ako 3 mesiace označujeme za chronický únavový syndróm. Podobný sa vyskytuje aj po infekcii herpetiformnými vírusmi u niektorých ľudí, spravidla u tých, ktorí už pred ochorením mali problémy s imunitou. Post-covidový únavový syndróm je podobný, vyskytuje sa asi u 20% pacientov po prekonaní ochorenia. Môže prejsť do chronického štádia, predpokladá sa že ho spôsobuje vyčerpanosť imunitného systému, pretože koronavirus napadá viacero orgánov súčasne. A pri obnove funkčnosti je vitamín C potrebný, rovnako ako aj vitamín D a ďalšie vitamíny, minerály a samozrejme treba myslieť na správnu výživu a prívod kvalitných bielkovín (presnejšie aminokyselín), ktoré organizmus potrebuje k tvorbe vlastných bielkovín. Vysokodávkovaný vitamín C významnou mierou prispieva k imunomodulácii, obnove funkcií imunitného systému.

Ako správne užívať vitamín C

Ak užívame vitamín C v tabletách, je vhodnejšie užívať 250 mg tablety 3x denne. Ak užívame lipozomálnu formu vitamínu C, vhodné je užívať 1-2 tobolky denne. Nezabúdajme na príjem potravín bohatých na vitamín C ako je kapusta, bobuľové ovocie, paprika, jablká, citrusy a iné.

Návrat hore