...

Kolagénové injekcie dokážu viac než bežné lieky

Bolievajú vás kĺby či chrbát? Ešte stále cítite koleno po vlaňajšom úraze? Zabúdate na denné užívanie kolagénových tabliet či prášku? S bolesťami a inými problémami pohybového aparátu sa dá rozlúčiť s pomocou Guna MD kolagénových injekcií. Pomôže už jedna? Ako účinkujú? Prinášame vám odpovede neurologičky MUDr. Terézie Mackovej na najčastejšie otázky.

Pre koho je prípravok určený?

Vďaka MD kolagénovým injekciám sa môžu lepšie cítiť ľudia, ktorých trápi artróza, problémy s medzistavcovými platničkami, so svalovo-šľachovými syndrómami, seknutiami v krížovej oblasti, bolestivými spazmami svalov. Nie sú však určené iba im. Naprávajú aj poškodenia spôsobené starnutím, nesprávnym držaním tela, sprievodnými chronickými ochoreniami, poraneniami a úrazmi. Pomáhajú pri neuralgii trojklaného nervu i postherpetickej neuralgii. Vyrába ich talianska spoločnosť Guna, ktorá sa 20 rokov zaoberá farmaceutickým výskumom. Vo svojich prípravkoch využíva najmä telu vlastné látky vo fyziologických koncentráciách a v kombinácii s rastlinnými extraktmi a ďalšími prírodnými látkami. Konceptom je teda čo najprirodzenejšie regulovať fyziologické funkcie organizmu tam, kde je to potrebné.

Existujú aj špecifické problémy alebo skupiny pacientov, ktorým môžu pomôcť?

Hojne sa využívajú pri migrenóznych bolestiach hlavy. Výborný efekt dosahujeme pri piskote a šume v uchu. Tým, že tento preparát je čistý a obsahuje len látky prírodného pôvodu, je vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy. Je to špecifická skupina pacientok, pre ktoré sú typické stavy ako bolesť chrbtice a väčšina liekov je pre nich kontraindikáciou. Už po prvom ošetrení Guna MD prípravkom im dokážeme výrazne zlepšiť pohyblivosť, zmierniť lokálnu bolesť a zároveň posilniť svalové tkanivo.

Čo dokážu?

Zmierňujú bolesť a zlepšujú pohyblivosť kĺbov. Spomaľujú fyziologickú degeneráciu v nich i v pridružených tkanivách. Zároveň majú regeneračný účinok na kĺby, medzistavcové platničky, väzy, šľachy a svaly. Spúšťajú tzv. samouzdravovacie mechanizmy tela – nemajú iba analgetický efekt. Potláčajú tiež lokálne zápalové zmeny v oblasti šliach a kĺbov. Ak je cieľom starostlivosti aj spomaľovanie starnutia tkanív, možno Guna MD Neural kombinovať s MD prípravkami na ochranu proti voľným radikálom a na posilnenie bariérového efektu (Guna MD Tissue a Guna MD Matrix).

Môže sa takáto terapia kombinovať s inými formami liečby?

MD kolagénové injekcie sa zvyknú aplikovať osobitne, ale aj ako súčasť rehabilitačnej terapie po úrazoch a pri chronických ochoreniach kĺbov a šliach, spomínanej artróze, svalových a neurologických bolestiach či zápalových ochoreniach pohybového aparátu. Pri tomto type kolagénovej liečby je možné užívať aj kortikoidy, perorálne analgetiká či nesteroidné antireumatiká. Prekážkou nie je ani podávanie preparátov s obsahom kyseliny hyalurónovej.

Keďže ide o aplikáciu nízkych dávok, navyše látok, ktoré sú v našom organizme, majú len liečebný efekt – bez nežiaducich účinkov. Výsledkom je zmiernenie až potlačenie nielen bolestí, ale aj zápalu. Preto sú vhodné aj u pacientov, kde je užívanie nesteroidných antireumatík či analgetík nevhodné z dôvodu vysokého veku, pridružených chorôb a iných kontraindikácií.

V čom sú kolagénové injekcie lepšie?

Prinášajú okamžitý efekt. Už po prvom ošetrení vníma pacient výraznú úľavu a zmiernenie spazmov. Užívanie klasických, tabletových nesteroidných antireumatík zaťažuje celé telo. Guna MD obstrekové ošetrenie je lokálne a nevyžaduje si každodennosť. Injekcie obsahujú kolagén, ktorý pôsobí proti ochabnutosti spojivového tkaniva. Sú v nich aj látky rastlinného a minerálneho pôvodu, ktoré podporujú transport kolagénu do cieľového tkaniva.

Spája sa aplikácia s bolesťou či opuchom miesta, kde boli podané?

Nie. Lokálne ošetrenie je bezbolestné. Ľahšie začervenanie v oblasti vpichu môže byť spôsobené mechanickým pôsobením ihly alebo povrchovou kožnou reakciou. MD kolagénové injekcie nemajú závažnejšie vedľajšie nežiaduce účinky. V tom sa líšia najmä od syntetických prípravkov proti zápalom a bolestiam. Nesteroidné analgetiká či myorelaxanciá sú síce bežné a osvedčené prípravky na liečbu ťažkostí s pohybovým aparátom, ich užívanie však môže mať za následok nepríjemné tráviace ťažkosti alebo problémy s obličkami. Pri kolagénových injekciách to nehrozí. Naopak. Skúsenosti pacientov hovoria, že vďaka nim tablety proti bolesti a zápalu postupne vysadzujú a organizmus odľahčujú od dôsledkov užívania perorálnych liekov.

Ako sa injekcie podávajú?

Aplikujú sa v mieste bolesti, buď ako podkožná, alebo ako vnútrosvalová injekcia, ale podať ich možno aj do boľavého kolena. Tento terapeutický úkon je dobre tolerovaný, trvá len pár minút a sprevádza ho minimálna bolesť. Injekcie nie sú viazané na lekársky predpis.

Možno očakávať úľavu už po prvej injekcii?

Požadovaný efekt neprinesie len jedna injekcia. Počet aplikácií sa odvíja od závažnosti a klinického stavu pacienta. Štandardne sa odporúča podanie jednej až dvoch ampuliek 2- až 3-krát týždenne počas prvých dvoch týždňov. Následne stačí jedno ošetrenie týždenne až do úľavy od bolesti. Tá sa obvykle dostavuje po prvom až treťom ošetrení. Skúsenosti potvrdzujú, že po prvých injekciách sa bolesť zmenší o 60 až 70 %, po aplikácii 9. – 10. injekcie až o 80 – 90 %.

Je potrebné sa na aplikáciu nejako špeciálne pripraviť? Možno sa po nej sprchovať alebo fyzicky pracovať?

Nie je tu nutná nijaká špecifická príprava. Avšak pri bolestiach chrbta a spazmoch je vždy lepšie aplikovať Guna obstreky po rehabilitácii, ideálne po mäkkých technikách. Našim pacientom odporúčame v deň aplikácie obstrekov šetriaci režim, nedráždiť ošetrenú oblasť, neodporúčame kúpeľ vo vode, masáže ani akupunktúru.

Sú tieto obstreky vhodné pre všetkých ľudí s problémami s pohybovým aparátom, alebo majú aj nejaké kontraindikácie?

Hovoríme o čistom kolagéne a pomocných látkach prírodného pôvodu, preto sú vhodné pre všetky vekové kategórie bez ohľadu na anamnézu a výskyt iných ochorení.

Ako dlho vydrží efekt?

To závisí od klinického stavu pacienta. Pri bolestivých stavoch sa odporúča aplikácia 8 až 10 obstrekov s frekvenciou 2-krát do týždňa. Ak pacient dodržiava vertebrogénny režim, efekt je dlhotrvajúci, aj 3 až 6 mesiacov. Pri migrenóznych bolestiach hlavy je tiež vhodná séria obstrekov, následne – pri dobrom stave – stačí ošetrenie raz za mesiac a efekt je dlhotrvajúci.

Je táto terapia určená aj mladým ľuďom po osemnástke, ak utrpeli úraz, alebo môže pomôcť skôr starším pacientom?

Je naozaj pre všetky vekové kategórie.

Benefity Guna MD kolagénových injekcií:

  • Účinnosť
  • Bezpečnosť
  • Výborná znášanlivosť
  • Bez alergických reakcií
  • Prírodný pôvod
  • Pre všetky vekové kategórie
  • Bez rizika liekových interakcií
  • Možnosť kombinácie s inou liečbou
Návrat hore