Súkromné zdravotnícke centrum, ktoré sa sústreďuje na liečbu neurologických ochorení, no najmä na liečbu bolesti chrbta, oslavuje svoje jubilejné 30. výročie. Rodinná firma dokázala to, čo sa podarí málokomu, a to uspieť v tvrdom konkurenčnom prostredí súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a udržať si vysokú kvalitu liečby po tri dekády svojej existencie. Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s medicínskym riaditeľom a zakladateľom Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates, s.r.o., neurológom MUDr. Karolom Točíkom, PhD.
Pán doktor, Vaše zdravotnícke centrum je známe predovšetkým úspechmi v liečbe ochorení pohybového aparátu. Vieme, že bolesti chrbta sa radia medzi najčastejšie príčiny návštev v ambulancii lekára a patria medzi civilizačné ochorenia, ktoré súvisia s nedostatkom pohybu, sedavým zamestnaním a rýchlym životným štýlom. Dá sa týmto problémom vôbec nejako predchádzať?
S prevenciou ochorení pohybového aparátu by sa malo začať podľa môjho názoru už na základných školách výučbou vhodných rehabilitačných cvičení. Deti sedia viac, ako by mali, a preto sa už v detstve dostatočne nerozvíjajú svaly tzv. hlbokého stabilizačného systému chrbtice, ktoré ju podopierajú a spevňujú. Nedostatočný vývoj týchto svalov pokračuje v dospelosti. Keď používame nesprávne pohybové stereotypy, čo je u moderného človeka pravidlom, vzniká degenerácia pohybového aparátu spojená s bolesťou. Sedavé zamestnanie rovnako ako fyzická práca a časté šoférovanie situáciu zhoršujú. Kompenzačné športové aktivity – beh, golf, fitnes centrá…podporný svalový systém chrbtice nerozvíjajú. Chrbtica zlyháva. My sa potom stretávame v ambulanciách nielen s pohybovo zanedbanými ľuďmi, ale aj s vyšportovanými pacientmi, u ktorých MRI vyšetrenie (nukleárna magnetická rezonancia) ukáže, že miesto svalov hlbokého stabilizačného systému majú tuk. Na výzor môžu byť dokonale štíhli. Uvedomelé trénovanie svalov tohto systému pomocou komplexu vhodných rehabilitačných cvikov spolu s individuálnou fyzioterapiu zameranou na korekciu prítomných porúch je liečbou aj prevenciou ochorení pohybového aparátu zároveň. Zároveň sa treba starať aj o odstránenie, zmiernenie alebo tzv. rozpustenie následkov stresu, ktorý zohráva (už u detí) nedocenenú úlohu vo vývoji týchto ochorení.
Čoraz viac mladých ľudí trpí bolesťami hlavy, chrbta,tetániou... často to riešia voľno predajnými liekmi, čo sa môže stať, ak sa daný problém dlhodobo správne nerieši?
A tento problém sa bude prehlbovať. Môžu vzniknúť aj tzv. liekové bolesti hlavy, ktoré vyvoláva užívanie liekov proti bolesti. To je vážny stav, vyžaduje hospitalizáciu na neurológii a detoxikáciu. Pokiaľ chceme akýkoľvek zdravotný problém odstrániť alebo zmierniť, musíme pátrať po príčinách jeho vzniku. U bolestí chrbta sú to vo väčšine prípadov už spomínané príčiny, ale pacient môže mať aj vrodené deformácie chrbtice, alebo celkové ochorenia napríklad reumatického charakteru. Preto by každé dlhotrvajúce a opakujúce sa bolesti chrbta mal vyšetriť lekár. Bolesti hlavy sú jedným z najkomplexnejších ochorení neurológie. My rozpoznávame mnoho druhov bolestí hlavy, liečia sa špecifickým spôsobom, preto je až nebezpečné, ak človek svoje chronické bolesti hlavy rieši sám. Môže tak prísť k zanedbaniu vážneho ochorenia. Najčastejšie k nám chodia pacienti s migrénami, a to najmä takými, ktoré sa údajne nedajú liečiť. Často však migrénu v skutočnosti nemajú, je za tým iný problém. Práve pri liečbe bolestí hlavy je nevyhnutný čas na riešenie pacienta a výborná spolupráca s fyzioterapeutmi a inými odborníkmi.
V čom spočíva tajomstvo úspešnej liečby? Často sa totiž stretávame so skúsenosťami pacientov, ktorým sa iba opakovane predpisujú lieky, no ich zdravotný problém sa z dlhodobého hľadiska nerieši. Váš prístup je zrejme iný...
Myslím, že úspech tkvie vo vysokej profesionalite práce, na pacienta musíte mať dostatok času, nesmie chýbať aj citlivé vnímanie celého človeka -nie len jeho telo (alebo dokonca len časť chorého tela), ale aj ako bytosť emočnú, sociálnu, duchovnú… Jednoducho mať celostný prístup. Štandardne sa u nás objednáva na minimálne 40 min. vstupné vyšetrenie (výnimkou nie sú ani 90 min. vyšetrenia), a to potom umožňuje aj individuálny prístup, aj vytvorenie spolupracujúceho vzťahu. Pacient musí mať pravdivú informáciu o zdravotnom probléme a možnostiach liečby. Pokiaľ sme presvedčení, že choroba sa dá celkom vyliečiť, dlhodobo a trpezlivo sa o to pokúšame. Pokiaľ vieme, že ochorenie nemožno vyliečiť, snažíme sa zmierniť jeho príznaky tak, aby sa zlepšila jeho kvalita života. To znamená, že musíme okrem liečby poskytnúť pacientovi víziu života s ochorením, ktorá bude pre neho prijateľná. Toto je nesmierne ťažké. Všetko sa ale podarí, ak pacient prijme počas svojej liečby rolu spolupracujúceho partnera. Teda žiadna nadriadenosť a podriadenosť – partnerský vzťah. To ale samozrejme obnáša aj prijatie spoluzodpovednosti za svoj zdravotný stav, čo mnohí pacienti odmietajú.
Bežnou súčasťou liečby je u vás prepojenie neurológie, rehabilitácie, infúznej liečby a obstrekovej liečby tak, aby pacienti mali možnosť terapiu začať čo v najkratšom možnom čase. Ako to v praxi funguje?
Rehabilitácia sa vo väčšine prípadov musí začať hneď – spolu s medikamentóznou liečbou, infúziami či obstrekmi a musí byť individuálne nastavená podľa zdravotného stavu. Každý pacient prejde dôsledným neurologickým vyšetrením a terapia sa mu potom doslova ušije na mieru. Medikamentóznu liečbu podávame čo možno najkratšie, potom leží liečba najmä na pleciach fyzioterapeutov. Je to preto, lebo pri ochoreniach pohybového aparátu môže len rehabilitácia a aktívne cvičenie odstrániť či skompenzovať príčinu ochorenia, nie sú to samotné lieky. A tu je dôležitá vôľa pacienta pracovať na sebe. Väčšina ľudí, keď sa zbaví bolestí, v rehabilitácii nepokračuje. Po čase sa vrátia s tým istým alebo podobným problémom. Pritom vhodné rehabilitačné cviky by mal človek cvičiť doživotne, ak sa chce v zdraví dožiť vysokého veku. K tomu potom môže robiť aj iné športy, ktoré ho bavia.
Čomu sa vo vašom zdravotníckom centre venujete ešte okrem ochoreniam chrbtice?
Všetkým neurologickým ochoreniam tak, ako to z našej špecializácie vyplýva. Sústreďujeme sa však najmä na liečbu blestí hlavy, tetanického syndrómu, nespavosti, syndrómu vyhorenia, neuralgie… Kvalitnú starostlivosť vieme poskytnúť aj pacientom s polyneuropatiou (bolestivé ochorenie nervov). Sú to ľudia s chronickými ochoreniami, ktorí potrebujú okrem odbornej zdravotnej starostlivosti aj orientáciu v možnostiach svojej ďalšej sociálnej existencie, psychoemočnú podporu a niekedy dodanie sily a energie do života. Toto všetko u nás nájdu, môžu sa na nás spoľahnúť. Dúfam, že aj oni sami to vedia.
Hippokrates oslavuje v januári 2025 svoje významné jubileum, vedeli ste si predstaviť pred tridsiatimi rokmi, keď ste kliniku založili, že pretrvá a bude mať podobu v akej je dnes?
Príbeh centra Hippokrates sa začal písať v roku 1995, keď som opustil prácu klinického neurológa na bratislavských Kramároch a založil som úplne prvé súkromné zdravotnícke centrum konvenčnej medicíny na Slovensku. Klinika sa spočiatku venovala výlučne neurologickým pacientom, ale v priebehu prvých dvoch rokov svojej existencie sa pretransformovala na polikliniku a rozšírila svoju činnosť. Spočiatku malé súkromné zdravotnícke centrum vzniklo ako rodinný podnik z túžby realizovať v praxi vysoký ideál medicíny, ktorý je v plnom objeme vyjadrený v Hippokratovej prísahe. Iba tvrdá tímová práca, nie len rodinných príslušníkov ale aj celého personálu a dôvera vo vlastné sny, dokáže priniesť ovocie vo forme fungujúcej spoločnosti, ktorá dokáže pretrvať desaťročia. To v akej podobe je dnes je úžasné a veľmi by som si želal, aby tomu tak bolo aj po ďalšie roky.