Dôležitosť vitamínu C pre fungovanie organizmu asi netreba špeciálne prízvukovať – potrebuje ho každá bunka ľudského tela. Keďže telo si ho samo vytvoriť nedokáže, je nevyhnutné prijímať ho zo stravy, z tabliet či iných výživových doplnkov. No čo ak toto množstvo nestačí? Možnosťou je infúzna liečba vitamínom C.
Nenahraditeľné céčko
Vitamín C je dôležitý pre imunitný, srdcovo-cievny i neuroendokrinný systém. Podieľa sa na metabolizme každej bunky v tele a chráni ich pred oxidačným stresom i voľnými radikálmi, ktoré podporujú zápaly. Vitamín C pomáha pri tvorbe kolagénu zabraňujúcemu starnutiu buniek a neurotransmiterov, teda chemických látok slúžiacich na prenos signálov medzi bunkami, čo vedie k lepšej činnosti mozgu. Znižuje aj pocit únavy a hladinu histamínu.
Na rozdiel od zvierat si vitamín C, nazývaný aj kyselina askorbová, ľudský organizmus nedokáže vytvoriť sám. Práve preto sme odkázaní na jeho príjem zo stravy alebo prostredníctvom tabliet a iných doplnkov. Prirodzene sa céčko nachádza najmä v ovocí a zelenine, napríklad v citrusoch, čiernych ríbezliach, kivi, šípkach, kapuste, brokolici či paprike.
Tablety sú po strave druhou najdostupnejšou formou doplnenia vitamínu C. Z bežných tabliet je však tenké črevo schopné vstrebať len časť vitamínu, zvyšok sa z tela vylúči. Lepšiu vstrebateľnosť zabezpečuje tzv. lipozomálny vitamín C, ktorý je šetrnejší k tráviacim orgánom. Ak sú však potrebné vysoké dávky, výbornou voľbou môže byť infúzia. V takom prípade sa do tela dostane 7,5 g vitamínu C, ktorý môže telo využiť na 100 percent.
Vedeli ste?
Vitamín C sa vstrebáva v tenkom čreve pomocou špeciálnych transportných molekúl, ktoré ho prenášajú do krvi. Ich počet je obmedzený, takže do krvi sa dostane len časť vitamínu C prijatého stravou či formou vitamínových tabliet. K nedostatku céčka prispieva aj fakt, že je rozpustný vo vode a telo si ho nevie uložiť na neskôr. Za najlepší spôsob podávania ústnou formou (perorálne) sa považuje rozdelenie dennej dávky na viaceré menšie (pričom optimálnu dennú dávku možno aj mierne prekročiť) alebo voľba vitamínu C s postupným uvoľňovaním. Dosiahne sa tým maximálna dostupnosť a minimálne vylučovanie močom.
Na chronické ochorenia aj pri rekonvalescencii
Infúzie s vysokodávkovým vitamínom C sú účinné v prípade oslabenej imunity, dlhodobého stresu či nadmernej záťaže organizmu. Pomáhajú pri chronickom únavovom syndróme, syndróme vyhorenia, pri vyčerpaní organizmu aj psychických problémoch. Aplikované môžu byť aj pri histamínovej intolerancii, reumatologických ochoreniach, alergiách alebo ochoreniach, ktoré vznikli z oxidačného stresu.
Keďže vitamín C napomáha obnove buniek, pacientom sa infúzia odporúča aj pred operáciami alebo počas rekonvalescencie. Podľa medicínskeho riaditeľa SZC Hippokrates MUDr. Karola Točíka, PhD., je veľmi aktuálna aj pri liečbe postcovidového syndrómu. „Podávanie infúzií s vysokodávkovým vitamínom C, podporná kyslíková terapia a rehabilitácia sa začínajú v súčasnosti štandardne používať na mnohých pracoviskách, ktoré sa zaoberajú liečbou následkov po ochorení covid-19. Výsledky takejto liečby sú podľa dostupných údajov veľmi nádejné.“
Vysokodávková infúzna liečba vitamínom C sa niekedy využíva aj ako doplnková liečba onkologických ochorení. V tomto prípade je však možné k infúzii pristúpiť len po súhlase onkológa. Štúdie zaoberajúce sa touto problematikou nie sú jednoznačné a názory na prínos vitamínu C pri liečbe rakoviny sa podstatne líšia. Vo všeobecnosti sa však podľa MUDr. K. Točíka, PhD., infúzna liečba vitamínom C môže podať vždy, ak je na základe vyšetrenia pacienta jasné, že trpí nedostatkom vitamínu C a že podaním vitamínu C vzniká reálna možnosť zlepšiť jeho zdravotný stav.
Vedeli ste?
Ako prvý na svete izoloval vitamín C maďarský biochemik a fyziológ Albert Szent-Györgyi, ktorý svoju vedeckú kariéru odštartoval na Alžbetínskej univerzite v Bratislave. Za objavy v spojitosti s vitamínom C získal v roku 1937 dokonca Nobelovu cenu.
Prvý krok k infúznej terapii vitamínom C: konzultácia a krvné testy
Ak máte podozrenie, že by za vašimi zdravotnými problémami mohol byť nedostatok vitamínu C, prvým krokom je návšteva všeobecného lekára.
Infúzia je viazaná na lekársky predpis, preto je pred samotnou aplikáciou potrebné absolvovať konzultáciu s lekárom a vyšetrenie krvi na hladiny feritínu (hovorí sa mu aj zásobné železo), železa a kreatinínu (ide o odpadový metabolický produkt, ktorého úroveň napovedá o správnej funkcii obličiek). Medicínsky riaditeľ K. Točík pripomína, že liečba nemá žiadne vedľajšie účinky: „Infúzia trvá polhodinu až hodinu a pacient sa po celý tento čas cíti komfortne.“
Vysokodávková infúzia vitamínu C však nie je vhodná pre pacientov s poruchou metabolizmu železa a jeho ukladania v organizme (tzv. hemochromatózou), pre pacientov s ochorením obličiek či predispozíciou na vznik obličkových kameňov a pre pacientov s precitlivenosťou na kyselinu askorbovú alebo s neliečeným vysokým krvným tlakom. Potrebná je aj konzultácia vo veci užívaných liekov, keďže infúzia vitamínu C môže účinok niektorých z nich znižovať.
Pár faktov na záver:
- Čím viac vitamínu C sa v tele nachádza, tým je priebeh prípadnej choroby kratší a ľahší. Aj preto sa na začiatku ochorení, akými sú napríklad chrípka či covid-19, odporúča prijať vyššie dávky céčka.
- Vitamín C je nevyhnutný pre život, no jeho vysoké dávky nie sú pre každého. Dôležitá je konzultácia s lekárom a komplexné vyšetrenia.
- Aj keď dnes máme k dispozícii veľa možností, nezabúdajte na fakt, že v prvom rade treba vitamín C prijímať z jeho primárneho zdroja – z ovocia a zo zeleniny –, a to pravidelne.
- Odporúčaná denná dávka vitamínu C pre dospelého človeka je minimálne 200 mg. Táto hodnota sa týka zdravého človeka. Alergici a aj ľudia s chronickými či infekčnými ochoreniami by mali svojmu organizmu dodávať viac vitamínu C.