Pohyb v zatrávnených územiach je v týchto dňoch veľkým rizikom. Paradoxom je, že si dávame väčší pozor na našich domácich miláčikov než na seba. Sme to práve my – ľudia, ktorých najviac ohrozuje kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Pred prvým z ochorením sa dá chrániť, a to účinným očkovaním.
Hygienici upozorňujú, že počet ľudí nakazených kliešťovou encefalitídiou neustále rastie. Pôvodcom tohto ochorenia je vírus a sezónne sa zvykne vyskytovať len v určitých oblastiach Slovenska. V súčasnosti sú najviac postihnutými Žilinský a Banskobystrický kraj. Matematika je v tomto prípade jednoduchá. Zaočkovanosť proti ochoreniu u nás je nízka, počet nakazených a agresívnych kliešťov vysoký.
Pozor aj na salaši
Kliešťová encefalitída postihuje centrálnu nervovú sústavu, a preto si treba všímať príznaky, ktoré sú s ňou spojené. Človeka trápia bolesti hlavy, svalov, horúčka, stuhnutie šije, výnimkou nie sú poruchy vedomia a závraty. Ľudia si ju zvyknú často zamieňať za chrípku, čo môže mať v konečnom dôsledku veľmi nepríjemné, ba priam fatálne dôsledky na zdravie a život jedinca. Napáda totiž aj mozog a mozgové blany. Antibiotiká pri liečbe kliešťovej encefalitídy nepomôžu, nakoľko ide o spomínané vírusové ochorenie. Opatrní by sme však mali byť aj pri konzumácii nepasterizovaného kozieho i ovčieho mlieka a výrobkov z nich, kliešťová encefalitída sa totiž šíri aj takýmto spôsobom. Najlepšou prevenciou je podľa odborníkov vakcinácia.
Zahaľte sa
Ostražitosti nikdy nie je dosť, a to nielen počas pobytu v prírode, ale dokonca i v mestách, kliešte dnes vôbec nie sú vyberavé. Ich prítomnosť dokonca potvrdili aj v našich veľhorách. Preto je vhodné zahaliť všetky časti tela čo najdôslednejšie, používať repelenty a preferovať biele či svetlé odevy – na tých kliešťa rýchlejšie a ľahšie spozorujete.
Všímavosť je veľmi dôležitá pre včasnú diagnostiku oboch ochorení. Lymská borelióza sa totiž prejavuje na koži, a to veľmi špecificky, postihnuté miesto, kde bol pôvodne kliešť prisatý, najprv sčervená, pričom smerom do stredu neskôr bledne. V tomto prípade však ide o infekčné ochorenie vyvolané baktériou, a preto sú do boja s ním nasadzované účinné antibiotiká. Dnes rozlišujeme viacero typov ochorenia, prejavy sú tiež podobné chrípke – únava, teplota, bolesť svalov či kĺbov. V krajnom a neliečenom prípade tiež môže napadnúť nervový systém a životne dôležité orgány. Pri včasnej diagnostike postačí ambulantná a domáca liečba vďaka návšteve praktického lekára, neskorším štádiám by sa už mal venovať infektológ a antibiotiká sú už podávané intravenózne. Všetko však závisí od stavu pacienta a od miery postihnutia jednotlivých orgánov.
Tip od nás
Vypočujte si zaujímavý rozhovor o lymskej borelióze so spoluzakladateľkou SZC Hippokrates MUDr. Ester Točíkovou v podcaste ZDRAVÉ REČI
Kiešťa nedusiť a netočiť
Keď už kliešťa na svojom tele objavíte, treba konať rýchlo. Čím dlhšie je prisatý, tým je totiž vyššie riziko prenosu vírusu alebo baktérie. Dodnes sa medzi ľuďmi šíria viaceré rady starých materí, vďaka ktorým je kliešťa možné „bezpečne a rýchlo odstrániť.“ Ak je ich súčasťou udusenie parazita olejom alebo mydlovou vodou, mali by ste sa mať na pozore. Dôležité je kliešťa vybrať celého a zbytočne ho nedráždiť, aby do rany nepúšťal ešte viac nebezpečných látok. Preto ho ani nevytáčame. Ťaháme opatrne, kolmo nahor. Vhodné je použiť pinzetu, dnes sú v lekárňach dostupné aj špeciálne nástroje. Nikdy ho nepomliaždite vlastnými prstami, ani mu nedovoľte uniknúť. Nezabudnite si vyčistiť ruky pred manipuláciou s ním a hlavne po nej. Veľmi dôležité je následne vydezinfikovať aj postihnuté miesto.
Ak dôjde ku komplikáciám, prípadne sa vám kliešťa nepodarí vybrať celého, vyhľadajte odbornú lekársku pomoc. Dobrá rada na záver – oplatí sa použiť lupu, ak uvidíte na konci hlavičky dlhý ciciak, kliešť je bezpečne vonku.