Seknuté kríže sa ohlásia, keď to nečakáte

Chrbát súčasníka trpí viac ako chrbty našich predkov. Príčinou, paradoxne, nie je ťažká fyzická práca, chrbát ničí najmä nečinnosť, sedavý spôsob života, počítače a smartfóny. Dôsledkom sú bolesti chrbta a hlavy, vyskočené platničky a seknutie v krku, pod lopatkami či v krížovej oblasti.

Petra nikdy nemala veľký problém s chrbticou. Sem-tam ju síce chrbát pobolieval, no nevenovala tomu veľkú pozornosť. „Až prišiel deň, keď som sa s dcérou jašila na trampolíne. Len som sa zohla po gumičku spadnutú z vlasov a bolo to. Do krížov mi vystrelila ostrá bolesť. Ostala som ohnutá, bez schopnosti pohybu. Ešte šťastie, že bol doma muž a pomohol mi dostať sa z trampolíny do postele a neskôr k lekárovi.“ Petra dostala infúziu a na domov silné lieky proti bolesti. „Napriek tomu ma kríže boleli neznesiteľne, ako-tak som vedela existovať len v predklone,“ spomína na svoje ťažké obdobie.

Toto obdobie sa však pre Petru ešte ani zďaleka neskončilo. O pár dní jej totiž bolesť začala vystreľovať do ľavej dolnej končatiny. „Lekár ma varoval, že sa to môže prihodiť, pretože pri prudkom pohybe mi mohla vyskočiť platnička. A dodal tiež, že by sa tomu nedivil. Chrbát som podľa jeho slov mala zanedbaný – svalstvo buď stuhnuté, alebo nevhodne uvoľnené.“

Hlavným dôvodom bolo Petrino sedavé zamestnanie, málo pohybu a 20 kíl, ktoré po pôrode nedokázala odbúrať. „Upozornil ma, že ak nezačnem cvičiť a neschudnem, nabudúce sa to môže skončiť oveľa horšie. Odporúčal mi tiež okamžite začať s rehabilitáciami. Viem, že má pravdu, ale… Nie som práve športovec, do cvičenia sa musím nútiť. Ale nič iné mi neostáva. Nechcem byť každú chvíľu seknutá a znovu skončiť na viac ako mesačnej péenke. Máme hypotéku, preto je to viac ako neprijateľné,“ priznáva Petra.

Stiahnuté svaly

Hovorí sa, že každý človek aspoň raz za život okúsi na vlastnej koži, čo sú to seknuté kríže. Ide o veľmi bolestivú epizódu. Prejaví sa náhle a často bez väčšieho varovania. Stačí, že sa zle pohnete, podobne ako Petra, niečo dvihnete zo zeme či z iného povrchu alebo to urobíte nesprávnym pohybovým stereotypom, teda že k bremenu sa predkloníte hlboko a dvihnete ho tak, že všetku záťaž prenesiete cez chrbát. To je najväčšia chyba. Fyzioterapeuti tvrdia, že si priam koledujete o bolestivé seknutie, čiže o nežiaducu kontrakciu niektorých svalov obklopujúcich chrbticu. Stiahnu sa, žiaľ, hlavne svaly, ktoré nie sú v stopercentnom stave.

Príznačné pre seknutie je, že postihnutá oblasť bolí v pokoji a bolesť sa zvýrazňuje i pri najmenšom pohybe. Zvyčajne vás donúti zaujať úľavovú polohu – či už v predklone, alebo v úklone s miernym ohnutím v bedrových kĺboch. Bolesť sa v tomto prípade sústredí hlavne v oblasti krížov. Po niekoľkých dňoch však môže začať vyžarovať cez sedaciu časť až do dolnej končatiny.

To je už signál, že príčinou nie je len seknuté chrbtové svalstvo, ale aj vysunutá medzistavcová platnička. V chrbtici je ich až 23. Sú jedinečným tkanivom, ktoré hrá rozhodujúcu úlohu pri tlmení nárazov, zabezpečovaní opory hornej polovici tela a pohyblivosti chrbtice v najrôznejších záťažových situáciách. Vypĺňa ich gélové jadro, ktoré obkolesujú elastické a tuhšie vlákna tvoriace prstence. Práve ony sa starajú o to, aby rôsol jadra neprenikol mimo svojho priestoru. Ak sa však poškodia, najčastejšie následkom opakovaných nevhodných pohybov, narušené prstence tlak nevydržia a jadro unikne zo svojho priestoru.

Ide o veľmi bolestivý stav. Vysunutá gélová hmota môže navyše tlačiť na cievy, nervy alebo miechu. Posledný prípad je už veľmi vážny, hrozí pri ňom aj samovoľný únik moču, stolice a poškodenie sedacieho nervu.

Prečo?

Za seknutia v oblasti driekovej chrbtice niekedy môže osteoporóza, zápalové a reumatické ochorenia a vyprovokovať ich môžu aj nádory. Za 90 % prípadov však môžu funkčné poruchy na úrovni svalstva, ktoré obklopuje chrbticu.

Hlavným dôvodom je sedavý spôsob života vrátane zamestnania, ale aj stres, obezita, nesprávne formy pohybu či vrcholový šport. Nepríjemným dôsledkom sú preťažené, ale aj oslabené a skrátené chrbtové svaly. V nedokonalej forme neodvádzajú dokonalú prácu, a to nepriaznivo vplýva aj na kĺby medzi stavcami. Každý kĺb má totiž daný istý rozsah pohyblivosti. Ak sa väčšmi vytočíte, môže vás seknúť. Stane sa to, keď niektoré preťažené svaly nezastavili extrémny pohyb kĺbov v správnom čase. Seknutie je skrátka obranný reflex, ktorý má chrbticu ochrániť pred ďalším poškodením.

Poznáte pojem reťazenie?

Možno o tom neviete, no na počiatku seknutých krížov môže byť „iba“ boľavá a poškodená krčná oblasť. Ak nad ňou mávnete rukou, zakrátko sa ťažkosti môžu presunúť do driekovej časti chrbtice. Ide o takzvané reťazenie porúch, ktoré je pre choroby pohybového aparátu typické.

Oblasť krčno-hlavového prechodu je dôležitá pri regulácii svalstva celého chrbta. Postihnutie v krčnej oblasti môže viesť k väčšej záťaži drieku a krížov, čo sa môže skončiť nepríjemným seknutím. Ide už o vážnejší stav na úrovni svalstva, ktoré kontroluje státie i sedenie. Za tým, že to medzi nimi zrazu nefunguje, je opäť najmä súčasný spôsob života. Stačí jeden zlý pohyb či dvihnutie ťažkého bremena a seknutie je na svete.

Lekári nabádajú, aby sme problém nepodceňovali, a ak sa opakuje častejšie, treba vyhľadať odbornú pomoc. V tomto prípade je prioritná náprava svalovej nerovnováhy. Obvykle pomôže rehabilitácia, špeciálne masáže na uvoľnenie stuhnutého svalstva, elektroliečba, vodoliečba alebo ultrazvuk.

POZOR

Neutiekajte sa ku chiropraktikom, ktorí vás nepošlú na röntgen. Liečba chrbtice patrí výlučne do rúk skúsených lekárov a fyzioterapeutov, ktorí vás okrem iného naučia, ako predchádzať seknutiam v krížovej oblasti. Vďaka nim si osvojíte aj takzvanú školu zdravého chrbta – správne pohybové stereotypy. Nacvičíte si, ako si správne sadať, dvíhať sa z postele a zohýbať sa. Chrbtici tento nácvik veľmi prospeje.

Prvé varovné signály

Seknutie v krížovej oblasti zvyčajne neprichádza len tak. Chrbát na problémy upozorňuje, napríklad bolesťami v krížovej oblasti, pocitmi napätia v krčnej oblasti, bolesťami hlavy, tupými bolesťami v oblasti chrbta. Objaviť sa môžu aj pocity tŕpnutia v horných či dolných končatinách. Neignorujte to a neriešte to iba prehĺtaním liekov proti bolesti. Čo najskôr vyhľadajte fyzioterapeuta alebo iného kompetentného odborníka.

Náš tip: Začnite používať fitloptu

Dlhé sedenie môžete kompenzovať občasným presadnutím na fitloptu. Pomôže vám so spevnením chrbtových i brušných svalov. Pre dospelých existujú tri základné veľkosti: s priemerom 55 cm, 65 cm a 75 cm. Ktorá je správna? Ideálne je najskôr si ich vyskúšať. Vaša veľkosť je tá, pri ktorej máte pri sedení kolená nižšie ako bedrový kĺb, to znamená, že vaše stehná sa zvažujú smerom nadol. A uhol, ktorý zviera váš vypnutý trup so stehnami, má byť väčší ako 90 stupňov. Pozor! Na fitlopte si môžete posedieť maximálne 1 až 2 hodiny denne.

Časom totiž hrozia funkčné zmeny, ktoré neraz vedú k štrukturálnym následkom, a to najmä na úponoch – tie sa totiž na rozdiel od svalov nenatiahnu. Vznikajú v nich drobné trhlinky, ktoré sa hoja jazvou a môžu sa zapáliť. Ak preťaženie chrbtice a svalov trvá pridlho, môže vyústiť do tvorby kostných výrastkov a chronických bolestí. Tie však už v niektorých prípadoch treba riešiť až v algeziologických ambulanciách. V nich sa odborníci zaoberajú chronickou silnou bolesťou, pri ktorej nepomáhajú bežné analgetiká.

Ako liečiť seknuté kríže?

Seknutie je komplexný problém. Liečbu nemá tvoriť len podanie analgetického lieku a viera, že problém sa už nezopakuje.

Pri akútnom seknutí v krížoch je potrebný hlavne pokoj a úľavová poloha, pri ktorej človek leží na chrbte na tvrdej podložke a nohy má vyložené na stoličke. Medzi stehnami a lýtkami má byť 90-stupňový uhol. Pomôže aj bedrový pás, ktorý boľavé miesto spevní a zahreje. Dá sa kúpiť aj bez receptu v zdravotníckych potrebách a používať ho možno i preventívne. Pred náročnejšou prácou alebo pri dvíhaní bremien môže ochrániť pred ďalším boľavým seknutím.

Seknuté miesto si treba nahrievať, ale len suchým teplom. Vhodné sú aj nahrievajúce náplasti, kineziologické tejpy, termofor alebo elektrické podušky. Niekomu sa však uľaví po priložení vrecúšok s ľadom. Ak teplo nepomáha, treba to vyskúšať. Chlad má tiež uvoľňujúci účinok a pôsobí proti bolesti.

Počas problémov je dovolená len sprcha. Vaňa plná horúcej vody je síce lákavá, lebo bolesť oslabí, ale zároveň riskujete vážnejšie ťažkosti. Horúci kúpeľ zvyčajne podporí vznik prekrvenia a opuch mäkkých tkanív s následným zvýraznením ťažkostí.

Okrem aplikácie chladu alebo suchého tepla je potrebné vziať si aj lieky na uvoľnenie svalstva. Ak ich, samozrejme, máte – sú totiž na lekársky predpis. K nim by ste si určite mali pridať tablety proti bolesti, ideálne nesteroidné antireumatiká. Nemali by ich však užívať ľudia, ktorí berú aj lieky na riedenie krvi. Pri nich totiž hrozí tvorba žalúdočných vredov. Bezpečné sú pre nich napríklad tablety s obsahom paracetamolu.

Kedy treba ísť k lekárovi?

  • pri bolesti trvajúcej vyše týždňa
  • ak ťažkosti neustúpia ani po užití analgetík
  • keď vnímate pocity tŕpnutia v rukách a nohách
  • v prípade, že sa vám začali z ničoho nič podlamovať dolné a horné končatiny a pociťujete v nich slabosť
  • ak postrehnete úbytok svalstva na horných či dolných končatinách
  • keď vnímate občasné šklbnutia vo svaloch; môžu byť prejavom problémov s nervami v blízkosti chrbtice

Pri seknutí je potrebné poležať si, no nie zostať bez pohybu celý týždeň. V tom prípade by ste riskovali nevhodné uvoľnenie svalov, čo sa môže, paradoxne, skončiť zhoršením bolestí. „Seknutý človek“ by sa mal postaviť a trochu si pochodiť už na druhý deň od bolestivého incidentu. Chôdza je pre ľudí najprirodzenejšia a navyše môže prispieť aj k uvoľneniu svalového spazmu a rýchlejšej úľave. Mnohí si pri seknutých krížoch doprajú masáž. Radšej to nerobte. V akútnom štádiu nie je vhodná, dopriať si ju smiete až po ústupe bolestí.

Náš tip na záver:

Pri akútnom seknutí môže pomôcť aj tejping. Nelepte si ho však sami, vždy sa zverte iba do rúk odborníka, ktorý vie, ako špeciálnu pásku správne nalepiť.

Návrat hore