Svetový deň chrbtice si v SZC Hippokrates pripomíname každý rok 16. októbra, tento deň vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Organizácia Spojených národov. Na zdravie chrbtice by sme však mali dávať pozor po celý rok. Cieľom svetového dňa chrbtice je prinášať užitočné informácie o problémoch s chrbticou. Vedeli ste, že bolesť chrbta trápi väčšinu dospelej populácie? Väčšinou je za príčinou bolesti chrbta najčastejšie nesprávny pohyb, chybné držanie tela či stres.
Nevhodné pohybové návyky, nedostatok aktivity či sedavý spôsob života- to sú jedny z hlavných dôvodov, ktoré prispievajú k zvyšujúcemu sa trendu bolesti chrbta ako civilizačnému ochoreniu. V našom zdravotníckom centre zameranom na liečbu bolestí chrbta a pohybového aparátu sa zameriavame už vyše 30 rokov. Zdravie chrbtice a liečba bolestí bolesť chrbta sú prirodzene hlavnou témou, a pri poskytovaní kvalitnej zdravotnej starostlivosti sa vždy usilujeme o to nájsť čo najoptimálnejšie riešenie a vytvoriť čo najkvalitnejší individuálny liečebný plán.
Včasné zahájenie liečby môže dopomôcť predísť bolestivým stavom do chronického štádia. Neváhajte sa preto obrátiť sa na našich špecialistov a odborníkov na tému zdravého pohybového aparátu.
5 faktov, ktoré možno o chrbtici neviete
1. Chrbtica ,,má spomienky”
Denne prebehne prostredníctvom neurónov čiže nervových buniek miechy medzi mozgom a telom okolo milióna elektrických nervových správ. Pokiaľ sa nám prihodí určitá bolestivá udalosť, potom si vnem bolesti mozog aj telo zapamätá po dlhší časový úsek. Je to preto, že chrbtica má vďaka mieche schopnosť si pamätať. Preto by sme mali našu chrbticu udržiavať v dobrej kondícii ako prevenciu bolesti chrbta. Za základ zdravej chrbtice považujeme – správne držanie tela, posilňovanie chrbtového svalstva, strečingové cviky a uvoľňovacie cvičenia.
2. Nervy sa hoja „rýchlosťou“ len 1 mm za deň
Regeneráciu a výživu poškodených nervov je možné liečiť aj pomocou vysokých dávok vitamínov skupiny B – najmä benfotiamínu (B1), B6 a B12. Benfotiamín sa až 5-krát lepšie vstrebáva v porovnaní s bežnou formou vitamínu B1. Do jedálnička skúste zaradiť viac vápnika a draslíka. Tieto minerály urýchlia hojenie a zlepšujú celkový stav vášho organizmu.
3. Závraty sú často dôsledok zablokovanej krčnej chrbtice
Častou oríčiny návštevy neurológa bývajú závraty alebo tŕpnutie rúk spôsobené zablokovanou krčnou chrbticou. Každý impulz či podráždenie nervu môže úzko súvisieť s chrbtic no i s inými časťami nášho tela. Znamená to, že sa k chrbtici môže pripájať rôznorodá paleta zdanlivo nesúvisiacich problémov. Za najčastejšie môžeme uviesť napríklad: bolesti ramena od krčnej chrbtice, bolesť nôh, bolesti v hrudnej časti chrbta, bolesti pri srdci, bolesti v oblasti tvárových nervov, ale i žalúdka či iných orgánov.
4. Najčastejší dôvod návštevy lekára na svete
Vedeli ste, že podľa štatistík hneď po bežných ochoreniach dýchacích ciest ako je prechladnutie, chrípka, či angína je bolesť chrbtice najčastejším dôvodom návštevy lekára na svete? Trpí ňou aspoň raz za život 80 až 90% populácie.
5. Bolesť chrbta zo stresu na svete
Prvým miestom, kde sa bolesť chrbta zo stresu ozýva, je najčastejšie oblasť krčnej chrbtice a trapézov. Nie nadarmo sa oblasti šije hovorí aj „stresové“ svaly. Častokrát sú bolesti v tejto oblasti spojené aj s bolesťou hlavy, migrénami či bolesťami ramien. Ak dlhodobo pociťujeme stres trapézy môžu byť stiahnuté. Väčšinou sa takto somatizuje dlhodobý stres ženám. Toto všetko dokáže dlhodobý nekompenzovaný stres. V miestach, kde je chrbtica najstuhnutejšia sa časom vytvoria zatvrdliny, tzv. trigger pointy. Sú to bolestivé miesta, ktoré môžu dokonca sťažovať dýchanie.