...

Liečba bolestí chrbta – ako sa o chrbticu starať, aby nás nebolela?

Tak ako každý rok, aj tentokrát si 16. októbra pripomíname Svetový deň chrbtice. Ak máte bolesť chrbta či celkové problémy s pohybom je najvyšší čas niečo zmeniť. Bolestivá chrbtica trápi čoraz mladších ľudí, a preto je dôležitá nie len individuálne nastavená liečba bolesti chrbta, ale aj prevencia. Poďme si teda pri príležitosti Svetového dňa chrbtice pripomenúť, ako sa správne starať o chrbát a čo robiť, keď vás začne trápiť bolesť.

Naša chrbtica je základom celej našej pohybovej sústavy a je preto nevyhnutnosťou, aby sme sa o ňu primerane starali. Správna starostlivosť o zdravie nášho chrbta totiž môže mať pozitívny vplyv na náš celkový zdravotný stav a pohodu. Bezproblémová chrbtica nám umožňuje nie len pohybovať sa bez obmedzení, ale tiež napríklad znižuje riziko bolestivých zranení. S nástupom  chladnejšieho počasia a jesene sa totiž môžu objaviť rôzne problémy spojené s bolesťami chrbtice ako sú bolesti kĺbov, prechladnutie či preťaženie. Chladné počasie môže spôsobiť  nepríjemné stuhnutie svalov chrbta, čo môže viesť k nepohodliu a bolestivým stavom. Je preto dôležité venovať dostatok pozornosti svojmu telu, nepreťažovať ho a pravidelne cvičiť pre udržanie flexibility chrbtice. Odporúčajú sa najmä cvičenia na spevnenie hlbokého stabilizčného systému ako SM Systém či cvičenie na stroji Pilates Reformer. Zároveň je vhodné dbať na správnu polohu tela počas spánku a zakúpiť si kvalitný matrac a vankúš.

Bolesť chrbta a stres

Bolesť chrbta spôsobená stresom je častým problémom, s ktorým sa v dnešnom uponáhľanom svete stretáva čo raz viac ľudí. Dlhodobý psychický stres môže viesť k napätiu chrbtových svalov- trapézov, a to najmä v krčnej oblasti, čo má za následok nepohodlie a často aj bolesť. Je preto nesmierne dôležité zaoberať sa aj fyzickými, ale aj emocionálnymi aspektmi tohto typu bolesti. Pravidelné cvičenie, techniky zvládania stresu, jóga, meditácia alebo arteterapia, môže pomôcť zmierniť bolesti chrbta spôsobenú nadmerným stresom. Väčšinou sa dlhodobý stres prejaví na miestach, kde je chrbtica najstuhnutejšia, časom sa vytvárajú zatvrdliny, tzv. trigger pointy. Sú to bolestivé miesta, ktoré môžu dokonca sťažovať dýchanie. Vyhľadanie pomoci zdravotníckeho pracovníka, ako je fyzioterapeut alebo psychológ, môže navyše poskytnúť ďalšiu podporu pri manažmente liečby bolestivých stavov chrbta. Ak vás dlhodobo trápi stuhnutá kčná chrbtica neváhajte a neodkladajte návštevu skúseného neurológa, ktorý vám pomôže správne nastaviť liečebný plán

Pozor na "esemeskový krk"

Výraz „esemeskový krk“ je moderný fenomén spojený s nadmerným sklonom hlavy pri používaní smartfónov a práca s notebookom. Dochádza k tomu vtedy, keď sedíte s nesprávne ohnutou krčnou chrbticou, ktorá sa následne začne posúvať. Ideálne ohnutie by malo byť maximálne do 40° uhla. Následkom toho potom vzniká veľké napätie a tlak v oblasti šije, pliec, bolesti hlavy a krčnej chrbtice. Pri častom sledovaní smartfónu teda neprirodzene zaklonenú hlavu smerom nadol. Ak sa chcete esemeskovému krku vyhnúť – mimochodom spôsobuje aj nevhodné držanie tela – používajte smartfón tak, že si ho rukou zdvihnete približne do roviny pohľadu očí, aby ste hlavu nezkláňali.

Myslite na výživu

Aby sme udržali zdravú chrbticu, je veľmi dôležité venovať pozornosť správnej výžive. Jedným z kľúčových prvkov je pravidelný príjem vápnika, ktorý posilňuje kosti a chrupavku chrbtice. Okrem toho by sme mali dbať na dostatočný príjem vitamínu D, ktorý pomáha pri absorpcii vápnika. Zelenina a ovocie bohaté na antioxidanty a protizápalové látky môžu tiež prispieť k zdraviu chrbtice. Je dôležité tiež dodržiavať správnu hydratáciu a udržiavať zdravú hmotnosť, aby sa zmiernil tlak na chrbticu. Pri dlhodobých problémoch s pohybovým aparátom sa tiež odporúčam pravidelne užívať kvalitný kolagén.

Návrat hore