Neurologička MUDr. Macková: „Pri liečbe bolestiach hlavy odporúčam viesť si denník o intenzite bolesti.“

Občas ju zvykneme zneužiť aj ako výhovorku v situáciách, keď chceme mať od niečoho alebo niekoho pokoj. Každý totiž vie, ako sa treba správať v prítomnosti človeka, ktorý má bolesť hlavy. Ľudia, ktorí ju pociťujú, si skutočne zaslúžia nielen našu pozornosť a pochopenie, ale v mnohých prípadoch aj záujem lekára. Renomovaná neurologička MUDr. Terézia Macková zo Súkromného centra Hippokrates zodpovedala otázky, ktoré možno behajú aj po vašom rozume.

Z akých najčastejších príčin dnes dochádza k bolestiam hlavy a ktoré z nich majú neurologický pôvod?

V tomto prípade ide o viacero faktorov, dokonca aj o ich vzájomnú kombináciu. Najčastejším spúšťačom je zablokovanie krčnej chrbtice, nesprávne držanie tela, cievne príčiny, nízka hladina sérotonínu, nedostatok vitamínu B, anémia, poúrazové stavy. Menované premenné sú aj neurologického pôvodu, z čoho vyplýva, že pacient s bolesťami hlavy patrí do ambulancie neurológa. Samozrejme v tom prípade, ak nejde o dôsledok onkologického ochorenia. Nádor na mozgu bolesť hlavy vyvoláva tiež.

Dá sa niektorej z vyššie spomínaných príčin predchádzať zdravým životným štýlom a životosprávou?

Dá. Degeneratívnym zmenám na krčnej chrbtici je možné predchádzať správnym držaním tela. V tomto smere pomôže pravidelné cvičenie pod dohľadom fyzioterapeuta alebo skúseného trénera. Pozor si treba dávať aj na klimatizovaný priestor a miestnosti, v ktorých sa vyskytuje prievan. Tým by som odporúčala vyhýbať sa. Zvýšiť hladinu sérotonínu pomáha pravidelný pohyb, racionálna strava, minimalizovanie stresu a väčší priestor pre relax.

A čo konkrétne ochorenia? Ktoré majú bolesť hlavy medzi symptómami?

Ide o cievne ochorenia, migrény, spomínané nádorové ochorenia, boreliózu, vírusovú encefalitídu, infekčné ochorenia, akým je napríklad covid-19, vnútroočný tlak, hernie disku, sklerózu multiplex, depresiu, podvýživu, choroby krvného tlaku a mnohé ďalšie.

Ako ku bolesti hlavy vlastne dochádza? Dá sa to vysvetliť stručne a zrozumiteľne?

V prvom rade musí dôjsť k depolarizácii neurónov, ktorými je popretkávaná mozgová kôra. V dôsledku tohto javu dochádza k aktivácii vlákien obklopujúcich meningeálne cievy. Následne sa uvoľnia látky podporujúce zápal, napríklad kalcitonín. Od zápalu je len na skok k vzniku bolesti. Výrazný vplyv na procese zanecháva tiež sérotonínový systém a dysfunkcia mozgového kmeňa.

Bolesti hlavy dnes ľudia riešia najmä tabletkami. Kedy je však potrebné vyhľadať lekára?

Pri akútnej bolesti bez predchádzajúcich, ale aj s predchádzajúcimi príznakmi, pri nevoľnosti a vracaní. Bolesť v dôsledku úrazu je tiež potrebné konzultovať s lekárom a neurológ by mal určiť aj príčinu migrény. Tie totiž môžu byť rôzne. Podceňovať zdravotný stav sa nevypláca. Tiež si netreba nahovárať, že zajtra bude lepšie. U nás máme termíny dostupné vo veľmi krátkom čase.

Spomenuli ste, že chrbtica výrazným spôsobom prispieva k bolesti hlavy. Prečo je to tak?

Pomôžem si Gutmanovým výrokom: ,,Krčná chrbtica musí byť tak pohyblivá, ako je to len možné. A tak pevná, ako je to len nutné.” Preto sa funkcie chrbtice môžu navzájom ovplyvňovať. Pri poškodení medzistavcovej platničky v krčnej oblasti sa narušuje ochranná funkcia. Dochádza tak k útlaku miechy a odstupujúcich nervových koreňov v chrbticovom kanáli. Výsledok? Bolesť hlavy. Pri nesprávnom držaní tela pre zmenu dochádza ku statickej poruche funkcie chrbtice. Dôsledkom je porucha statodynamiky. To má tiež za následok bolesť hlavy.

Spomenuli ste migrény, počet ľudí na Slovensku, ktorých trápia, rastie?

Ročná prevalencia u žien je 20%, u mužov 10%. Najčastejšie sa migrény vyskytujú u ľudí medzi 20. a 50. rokom života. Pôvod nie je známy, väčšinou je to kombinácia genetických faktorov a tých z vonkajšieho prostredia. Rodinný výskyt bol označený asi v dvoch tretinách prípadov. Migrenózna bolesť hlavy sa objaví buď v detskom veku, alebo v období dospievania, prípadne krátko po ňom. S pribúdajúcim vekom výskyt migrén klesá.

Stretávate sa aj s chronickými stavmi?

Žiaľ áno. Migréna je chronické ochorenie. Bolesti sa opakujú pravidelne a spontánne odznievajú. Najčastejšie pritom postihujú zväčša jednu stranu hlavy.

Existuje vôbec prevencia migrén?

V prvom rade je dôležité odhaliť, čo je spúšťačom. Pokiaľ je to nedostatočný príjem tekutín a nepravidelné stravovanie sa, mal by človek dbať o zlepšenie svojich návykov. Zmena počasia tiež môže zhoršiť stav, vtedy je dobré siahnuť po vyšších dávkach magnézia. Vhodné je tiež vyhýbať sa priamemu slnku, prievanu, miestnostiam s neregulovanou klimatizáciou. Už v úvodných štádiách migrénového záchvatu odporúčam siahnuť po voľnopredajných liekoch na báze nesteroidných protizápalových látkach. Nečakajte, kým bolesť prerastie do záchvatu. U žien môže byť spúšťacím faktorom aj menštruácia. Mojím odporúčaním je viesť si o záchvatových stavoch akýsi denník. V ňom si pacient zapíše, kedy a za akých presných okolností k bolesti hlavy došlo. V rámci prevencie sa osvedčila antimigrénová masáž v kombinácii s Bemer terapiou. Vhodné sú aj guna obstreky. Konkrétne možnosti liečby však dokáže stanoviť neurológ až po komplexnom vyšetrení pacienta, vrátane paraklinických vyšetrení.

Ako vlastne liečba neurológom prebieha?

Rozhodujúca je diagnóza. Vyšetrenie pozostáva z viacerých úkonov, začína sa objektívnym posúdením, nasledujú odbery, RTG lebky a vybranej časti chrbtice, CT alebo MR vyšetrenie mozgu a špecifických ciev. Ak je predmetom našej liečby bolesť hlavy, dôležitá je dôkladná anamnéza. Rozhodujúce je pomenovať charakter a intenzitu bolestí. Rozlišujeme 10 stupňov, pričom 0 je najnižšia, 10 najvyššia – najintenzívnejšia. U novovzniknutých bolestí je dôležité vylúčiť krvácanie do priestoru obklopujúceho mozog, tiež meningitídu, akútny zelený zákal, cievnu trombózu a pod.

Prečo by mali ľudia navštíviť neurologickú ambulanciu práve v SZC Hippokrates?

U nás nájde klient všetko pod jednou strechou. Je to najväčší benefit nášho zariadenia. Komplexné vyšetrenie pozostáva nielen z toho neurologického, ale aj pomocných vyšetrení ako sú napr. odbery krvi, EKG. Ak je nutné, aby bol pacient ošetrený okamžite, sme pripravení poskytnúť mu infúznu liečbu, antimigrénovú masáž, magnetoterapiu, kolorterapiu,… Na pacienta máme čas a pristupujeme k nemu s ohľadom na jeho stav, ktorý môže ovplyvňovať nie iba jeho samotného, ale aj jeho rodinu. Preto podľa mnohých spokojných pacientov u nás prevláda rodiiná atmosféra.

Návrat hore