...

Treatment of tetanus syndrome

Tetanický syndróm, teda tetánia, vlastne nie je choroba. Nie v pravom zmysle slova. Hrozivé príznaky patria skôr do skupiny psychosomatických problémov a považujú sa za epidémiu 21. storočia. Diagnostika patrí do rúk odborníka – neurológa. Okrem anamnézy a klinického vyšetrenia je dôležité elektromyografické vyšetrenie, tzv. EMG. Pacienti SZC Hippokrates majú tú výhodu, že za ním nemusia dochádzťa do iných zdravotníckych zariadení. Podmienkou úspešnej liečby nie je len pravidelné užívanie magnézia a vitamínov, ale aj zmena životných návykov s dôrazom na zvládanie stresu a relaxáciu.

Čo hovorí odborník?

Rozhovor s neurologičkou MUDr. Teréziou Mackovou.

Existuje správny čas na návštevu terapeuta?

Arteterapeutke S.Točík Berkyovej prichádzajú klienti s rôznymi prejavmi tetanického syndrómu: „Najčastejšie majú ťažkosti spojené s celkovou vyčerpanosťou. Bývajú v psychickom i fyzickom diskomforte, trápi ich bolestivosť, pichanie či mravčenie v rôznych častiach tela. Na začiatku terapie nie sú schopní dlhšie sa sústrediť, sú ubolení. Tetánia je syndróm, ktorý sa spája aj s úzkosťou, depresiou, so strachom z úmrtia alebo vážnych chorôb. Rozptyl zdravotných ťažkostí je tu pomerne rozsiahly a prísť sa oplatí kedykoľvek.“

Celkovú liečbu nastavuje každému pacientovi neurológ a postupuje podľa jeho individuálnych potrieb. Potrebná je zmena životného štýlu a okrem dopĺňania minerálov a vitamínov sú obzvlášť vhodné podporné terapie. „V rámci svojej praxe vnímam, že klientom s tetániou pomáha viacero prístupov – psychoterapia, pravidelné liečebné masážekúpele v magnéziovej soli, meditačné relaxačné techniky, animoterapia a podobne. Podstatné je, aby boli správne skombinované a vhodne zvolené podľa individuality klienta. Mne osobne sa osvedčilo používať techniky arteterapie a muzikoterapie zamerané na relaxáciu, sebapoznávanie, prácu so životnými prioritami, prácu s posilnením sebavedomia. Účinné sú aj zvukoliečebné techniky, techniky spontánnej tvorby a mnohé iné,“ približuje Sasha Točík Berkyová.

Čo dokáže s tetániou tzv. liečba umením?

Terapii umením patrí dnes už osvedčené miesto pri liečbe a zvládaní tetanického syndrómu. Zaujímavým faktom je, že o jej konkrétnej podobe môže do veľkej miery rozhodovať aj klient. „Pre niekoho je to forma sebapoznania alebo aj rozpoznania spúšťačov nepríjemných príznakov tetánie. Pre iného je to forma zmysluplného využitia času na relaxáciu, rozhovor a takisto priestor na spontánnosť cez vlastnú tvorbu a osobnú výpoveď,“ vysvetľuje skúsená arteterapeutka.

Tetánia si svojimi nepríjemnými fyzickými prejavmi vyžaduje veľa pozornosti chorého, preto je dobré nájsť aktivity a druhy terapie, ktoré zohľadňujú práve tieto atribúty. Azda najväčší potenciál má arteterapia pri hľadaní cesty, ako to zvládať dlhodobo„Klient sa k nej môže vrátiť, kedykoľvek to potrebuje, a využiť jej rozmanité formy a vyjadrovacie prostriedky podľa svojho aktuálneho nastavenia a zdravotného stavu.“

Hádam neexistuje ochorenie, pri ktorom odborníci z lekárskej obce – vedeckej i praktickej, liečebnej – neprízvukujú prevenciu. Zdravý životný štýl, pravidelné lekárske prehliadky, niekedy očkovania… Podobné je to aj pri tetánii. Podľa Točíkovej Berkyovej všetok čas, ktorý venujeme sami sebe, nám pomáha liečiť sa„Tetánia nie je choroba v pravom zmysle slova. Jej prejavy spúšťa najmä vysoká miera nátlaku a stresu, a ak k tomu pridáme vyčerpanie organizmu, tak s takouto situáciou si telo nemôže dlhodobo bez problémov poradiť.“

S prevenciou začnite hneď dnes

Počet ľudí s tetániou v posledných rokoch prudko stúpa. Aj laici tušia, že zdravotné problémy zrkadlia rýchlu a nátlakovú dobu, v ktorej sa mnohí nachádzame. Chýba nám priestor a čas na pasívne oddychovanie i kvalitný spánok. V zhone vynechávame zmysluplné aktivity, ktoré nám prinášajú autentickú radosť. Mnohí sa snažíme fungovať v nefunkčných vzťahoch a stresujeme sa ešte viac, než musíme. Témy z oblasti duševného zdravia – najmä traumy a duševné bolesti – sa prehliadajú a neriešia… „Na takýto zhluk ťažkostí nie sme stavaní. Arteterapia priamo nezmení životné okolnosti žiadneho človeka, no ponúka množstvo techník, ktoré mu vedia poslúžiť. Hlavne v oblasti psychohygieny, relaxácie, sebaprijatia, uvedomenia si škodlivých podvedomých vzorcov zmýšľania a správania. Vyplývajú z nej aj mnohé iné poznatky, ktoré vedia posúvať k zdravšiemu životnému štýlu a nevyhnutným zmenám,“ uzatvára arteterapeutka Sasha Točík Berkyová.

5 krokov k zníženiu stresu, ktoré môžete urobiť už dnes a tetániu možno nikdy nespoznáte:

  1. Skúste ísť spať skôr a doprajte si ideálnych osem hodín odpočinku. Do postele si neberte mobil s otvorenými sociálnymi sieťami, len knihu. Alebo si pustite príjemnú hudbu na zaspávanie.
  2. Skúste piť odporúčané dva litre tekutín denne; najvhodnejšia je čistá voda. Položte si džbán plný vody na pracovný stôl a celý deň si z neho odlievajte. Ak na pitie aj napriek tomu zabúdate, stiahnite si mobilnú aplikáciu, v ktorej si svoj pitný režim môžete sledovať.
  3. Zaraďte do svojho dňa pohyb. Môže ísť o krátku prechádzku, cvičenie jogy, box, spinning, skupinové cvičenia, beh – čokoľvek, čo vám je príjemné. Ak ste sa dlhé roky nehýbali, začnite pomaly.
  4. Stiahnite si do telefónu aplikáciu na meditácie alebo dychové cvičenia. Päť alebo desať minút si na ne v priebehu celého dňa určite nájdete.
  5. Naplánujte si dovolenku, aj keby malo ísť len o predĺžený víkend. Pobyt v prírode, ale aj dobrá masáž v spa hoteli či obdivovanie umenia v galérii dokážu znížiť hladiny stresu. Zaslúžite si na pár dní vypnúť, ideálne bez sociálnych sietí a správ.

Náš tip:

Na psychoterapiu môžete ísť skôr, než sa stres začne prejavovať na vašom zdraví. Každý z nás si nosí mnoho tém, ktoré ho podvedome ovplyvňujú počas bežného života. Identifikovať a adresovať ich môže pomôcť práve terapeut.

Dajte seba na prvé miesto

Starostlivosť o samého seba je podľa arteterapeutky Točíkovej Berkyovej absolútnym základom liečby tetanického syndrómu a zvládania stresu: „Tetánia je fenomén doby. Ustupuje veľmi pomaly, no pacientov zároveň núti robiť zmeny v živote podľa možností ihneď. Akoby učila ľudí byť trpezlivými voči samým sebe. Z praxe je vidno, že kombinácia zmeny životného štýlu, správania k svojmu zdraviu spolu s konvenčnou medicínou a kvalitnými výživovými doplnkami naozaj účinne pomáha.“

Stále sa pýtate, kde sa vlastne tetánia vzala?

Arteterapeutka Sasha Točík Berkyová vidí častého spoločného menovateľa v strate zmysluplnosti a radosti zo života: „V človeku to vyvoláva veľmi nepríjemný chaos. Práve preto treba s touto témou pracovať opatrne a individuálne, aby sami klienti prišli na to, čo je v ich živote dôležité a čo nie, aký je ich vzťah k vlastnému ja a kde majú priority. Pozornosť, ktorú doposiaľ venovali prevažne prejavom tetánie, potrebujú pomaly presúvať na iné životné udalosti. Ak sa totiž zmení náš spôsob uvažovania o samých sebe a o svete, zmení sa úplne všetko.“

Patríte k šťastlivcom a o tetánii ste jakživ nepočuli? Tlaky okolia a vysoké nároky – na samých seba, na pracovný, študijný, športový či umelecký výkon, dokonca na krásu a vzhľad či bezchybný chod rodiny –, to všetko dokáže spustiť špirálu stresu, na ktorej konci sa ohlási tetanický syndróm. Prejav, nie choroba.

Neurologička SZC Hippokrates MUDr. Terézia Macková upozorňuje že, životné podmienky, v ktorých sme sa ocitli v dôsledku koronavírusovej pandémie, prajú tetánii viac, než bolo donedávna obvyklé. Ťarchy a obavy, všetko, čo sme dokázali ventilovať s kolegami či priateľmi na káve, výletmi za kultúrou či relaxačnými pobytmi, sa nútime zvládať sami – v uzavretých priestoroch, bez pomocných rúk či inšpiratívnych hláv nablízku. Vypočujte si ju v podcaste.

V našom e-shope

Scroll to Top