...

Infografika: Zásobte na zimu zdravím – telo i dušu

Jeseň a zima, množstvo chladných a sychravých dní, ktoré nás nútia zostávať doma viac, ako chceme. Zmeny počasia a teplotné rozdiely trápia kĺby, chrbát aj psychiku. Nehovoriac o tom, že na ľudí s nedostatočnou imunitou číhajú na každom kroku klasické zimné ochorenia. Predbehnite neduhy – zásobte sa na zimu zdravím.

Medzi najfrekventovanejšie zimné ťažkosti patria infekčné ochorenia. V centre pozornosti nás všetkých je covid-19. No pokiaľ ide o klasickú chrípku, podľa Úradu verejného zdravotníctva SR môže byť tento rok v porovnaní s vlaňajškom – keď ju utlmili výrazné protikoronové opatrenia a lockdown – rozšírenejšia a častejšia.

Situácia nie je ružová ani v súvislosti s duševným zdravím. V novom výskume Ligy za duševné zdravie sa každý štvrtý až piaty Slovák priznal k pomerne častým prejavom úzkosti a iným psychickým ťažkostiam. Najčastejšie sa skloňovala podráždenosť, problém uvoľniť sa, nervozita, obavy či tzv. strata nervov. O tom, že v našich končinách ide stále o pomerne chúlostivú tému, svedčí fakt, že pomoc odborníkov vyhľadáva len jeden zo štrnástich ľudí.

Ak sa chcete typickým zimným nástrahám a smútkom čo najlepšie vyhnúť, poobzerajte sa po prevencii – a to v oblasti fyzického aj duševného zdravia, ktoré sú navzájom úzko prepojené. Vytvorte si s nami plán na aktuálne obdobie, vďaka ktorému si zlepšíte imunitu, stanete sa odolnejšími zvonka i zvnútra, predídete bolestiam a chorobám či porazíte prípadnú úzkosť, depresiu a pocity samoty.

Návrat hore