...

Prekvapil vás v lete COVID-19? Takto bude vaša rekonvalescencia rýchlejšia a efektívnejšia

Máte za sebou namiesto dovolenky prekonanie Covidu ? Nezabudnite na dôkladné doliečenie a regeneráciu. Zvoľte si vhodné výživové doplnky, liečebné procedúry a veľa odpočinku. V zahraničných destináciách si síce nevedia letnú sezónu vynachváliť, no vyzerá to tak, že opatrení a koronavírusu a jeho následkom sa ešete úplne nevyhneme ani v nesledujúcom období.

Scenár, ktorý neprekvapil iba Lenku, vášnivú cestovateľku epidémia ochorenia Covid-19 na mnoho mesiacov značne zmarila plány. „Pred pár rokmi som si dala predsavzatie, že ročne musím navštíviť päť nových krajín, aby som do dôchodku stihla precestovať celý svet. Dva roky som z dôvodu obáv pred koronavírusom cesty oželela, no na prelome júna a júla som využila situáciu a vycestovala do Portugalska. Domov som sa vrátila s nielen peknými spomienkami, ale aj covidom,“ začína svoje rozprávanie mladá Bratislavčanka.

Mnoho ľudí sa rozhodlo počas tejto letnej sezóny vycestovať mimo Slovenska a dobehnúť zameškané dovolenkové radosti, v eufórii niektorí z nás zabudli na dôslednosť a prevenciu. A to nielen za hranicami vlasti, ale aj doma, v rámci bežného života a kontaktu s rodinou, kolegami, priateľmi. „Na Covid som ochorela už druhýkrát. Prvý raz som ho vyležala ešte počas prvej vlny,vtedy som prišla som o chuť a čuch. Teraz som mala pocit, že mi je o niečo horšie, dokonca som mala dva dni aj vysoké horúčky, takmer 40 stupňov Celzia,“ pokračuje Lenka.

Neuspokojte sa s únovou

Príznaky našťastie pominuli do týždňa, no slabosť ju neopúšťala. „Opäť sa mi osvedčili výživové doplnky- vitamíny a stopové prvky,najmä selén, zinok, vitamín D a C, na ktoré nedám. Postavili ma na nohy. Známa mi odporučila, aby som po skončení karantény podstúpila aj intravenózne podávanie vitamínu C a lepšie som urobiť nemohla. Únava aj slabosť mi do pár týždňov pominuli,“ hovorí Lenka. Kyselina askorbová, ako sa vitamín C označuje odborne, je skutočným štartérom a ochrancom nášho imunitného systému. Ten sa v boji s infekciami vyčerpá a navyše je v dôsledku prekonaní choroby vystavovaný oxidačnému stresu.

Evolúcia ľuďom veľa dala, no veľa nám aj vzala. Náš organizmus si nedokáže samostatne produkovať vitamín C, a preto sme odkázaní na jeho príjem zo stravy. Preto by sme mali denne jesť niekoľko porcií čerstvej sezónnej zeleninya ovocia. Náš bežný jedálniček nám však často nepokrýva požadované a potrebné výživové hodnoty. „Optimálne množstvo vitamínu C v organizme je podľa Nemeckej spoločnosti pre výživu približne 1,2 mg/dcl krvi. Minimum pre udržanie zdravia je 0,9. U ľudí, ktorí prekonali Covid-19 je táto hranica oveľa nižšia. Infúzne podanie vitamínu C umožňuje jeho rýchle doplnenie a prístup k nemu každej bunke organizmu tým, že na prechodnú dobu vytvorí jeho nadbytok v organizme,“ hovorí MUDr. Vladislav Abaffy zo Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates. Rovnakú terapiu podstúpila aj Lenka.

Absolvujte lekársku prehliadku

Ak vás po prekonaní koronavírusu trápia rôzne zdravotné ťažkosti, absolvujte lekársku prehliadku, meranie hladinu okysličenia krvi oxymetrom a odbery krvi, zistíte tak, čo vášmu telu momentálne chýba a v akej je kondícii. Takisto si môžete dopriať efektívnu regeneráciu síl aj pomocou rôznych liečebných procedúr ako je napr. oxygenoterapia, fyzioterapia, liečebné masáže či infúzna terapia vysokodávkovým vitamínom C. Túto terapiu podstúpila aj Lenka. „Prekvapilo ma, aký rýchly je účinok, ale aj to, že je pred jeho vnútrožilovým podaním potrebné absolvovať aj odber krvi. Lekári sledujú možné kontraindikácie a najmä hladinu železa, kreatinínu a feritínu. Tento druh odberu veľa napovie o úrovni zdravotníckeho zariadenia, ktoré človek navštívi,“ dodáva dnes zdravá mladá cestovateľka.

Je známe, že ľudia, ktorí prekonali koronavírus s príznakmi ako je horúčka, pridružené bakteriálne infekcie a podobne, by mali svoju rekonvalescenciu brať vážne a dopriať si potrebné zotavenie. Jendou z najodporúčanejších a najdostupnejších procedúr je oxygenoterapia. Kyslíková terapia nielenže podporuje imunitný systém po prekonaní infekcie, ale zvyšuje výkonnosť svalov i mozgu, zlepšuje prekrvenie tkanív a orgánov, priaznivo pôsobí proti celkovej únave a chronickej vyčerpanosti. Po dobu 30 minút človek cez špeciálne kyslíkové okuliare vdychuje vzduch, v ktorom je koncentrácia kyslíka na úrovni 95%, zatiaľ čo bežne je to iba 21%, radí MUDr. Abaffy. Dnes je možné kombinovať intravenózne podávanie vysokodávkového vitamínu C práve s kyslíkovou terapiou.

Tip od nás

Nezabúdajte na pravidelnú hygienu rúk a dodržiavanie všetkých protiepidemických zásad. Vhodné je sledovať aj oficiálnu stránku ministerstva zahraničných vecí, na ktorej nájdete stále aktualizované informácie o opatreniach a epidemickej situácii v krajinách sveta. Posilňujte svoju imunitu kvalitnou stravou a doprajte si aspoň 8 hodín spánku denne. Postkovidové zdravotné problémy ako únava, nechutenstvo, rôzne typy bolestí, či problémy s dýchaním nepodceňujte a vyhladajte odborníkov.

Návrat hore