Ako vyzerá vaše telo pri bočnom pohľade? Ako priamka? V tom prípade máte zdravé držanie tela. Chrbát je narovnaný, hlava v predĺžení chrbtice, ucho s ramenom, bedrovým kĺbom a kolenom i členkom sú v jednej osi. Ak ste, ale zaregistrovali odchýlku, máte sedavé zamestnanie,či u vás dochádza k častým bolestiam chrbtice, tento text je určený práve vám.
Bolesti chrbta patria v súčasnosti k najčastejším neurologickým problémom. Dôležité je však rozlišovať ich pôvod a príčinu. Ak je stav spôsobený zvýšeným napätím chrbtového svalstva, pomôže fyzioterapeut a pravidelné cvičenie. Ak ide o dôsledok vytlačenej platničky, tlačiacej na niektorý z nervov, je potrebné obrátiť sa na neurológa, ktorý stanoví komplexnú liečbu. „Bolesť je v tomto prípade ostrá, pulzujúca, elektrizujúca. Záleží od toho, ktorý nerv je stavom postihnutý. Objaviť sa môže tŕpnutie, pocit mravčenia, ale aj opuchy končatín. Úlohou medzistavcových platničiek je nielen stavce spájať, ale zároveň prerozdeľovať záťaž a tlmiť nárazy. Veľmi dobre odolávajú vertikálnemu tlaku, no zle znášajú rotačné a šmykové zaťaženie. Vtedy dochádza k vytlačeniu rôsolovitého jadra a k stláčaniu miechových nervov,“ hovorí Mgr. Helena Škultétyová, fyzioterapeutka zo Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates. Bolesť sa v tomto prípade rieši buď konzervatívne, teda medikamentózne a pokojom na lôžku, alebo chirurgicky. Táto možnosť sa volí v prípade, ak sa stav nezlepšuje, bolesť neustupuje, dochádza k problémom s vyprázdňovaním a chôdzou. Prevenciou je starostlivosť o samotnú chrbticu. „V praxi ide o obmedzenie dvíhania ťažkých bremien, vhodné je nezostávať v predklone a tiež je potrebné pravidelné cvičenie. S pribúdajúcim vekom sú totiž viditeľné prirodzené degeneratívne zmeny na našej chrbtici, vrátane medzistavcových platničiek. Vhodnými cvikmi sa však dá tento stav dobre zvládať,“ radí fyzioterapeutka.
Cvičiť, cvičiť, cvičiť…ale vhodne
Pravidelný a zdravý pohyb je pre našu chrbticu dôležitý. Treba si však uvedomiť, že všetkého veľa škodí a nadmerné zaťažovanie chrbtice aj chrbtového svalstva si môže vyžiadať svoju daň. Návšteva fyzioterapeuta je preto dobrou voľnou, aj skvelou prevenciou. „Súčasný životný štýl sa totiž markantným spôsobom podpisuje nad držaním nášho tela. Sedavé zamestnanie, práca s počítačom a stres sú spúšťačmi mnohých problémov. Pomôcť si pritom často dokážeme aj sami, napríklad správnym sedením v práci. Odporúčam zaujímať sa o vypodložený sed, robiť si pravidelné prestávky a kompenzovať statické zaťaženie vhodnou pohybovou aktivitou. Zabúdať by sme nemali ani na psychohygienu,“ pokračuje Mgr. Helena Škultétyová.
Ako však vyzerá prvotné vyšetrenie chrbtice a odhaľovanie možných problémov? Ako prvá sa skontroluje statika a dynamika chrbtice. „Statiku hodnotíme v stoji, pohľadom spredu, zboku, zozadu a v sede. Na orientačné vyšetrenie statiky tela nám poslúži skúška stoja na dvoch váhach. Pri rovnakom zaťažovaní dolných končatín by rozdiel nemal byť väčší ako štyri kilogramy. Dynamika chrbtice sa vyšetruje aktívnymi pohybmi ako sú predklon, záklon a úklony. Pomocou nich sa vyšetruje aj rozsah pohyblivosti chrbtice v jednotlivých častiach. Vyšetrujú sa skrátené a oslabené svaly a hlboký stabilizačný systém. Dôležitou súčasťou je aj vyšetrenie chôdze a vykonávanie určitých pohybových stereotypov,“ prezradila renomovaná fyzioterapeutka.
Navštívte aj očného
Problémy s chrbticou a zlé držanie tela však môžu vyvolať aj iné sprievodné ochorenia, nielen zlé pohybové návyky ako napríklad dlhodobé nakláňanie hlavy pri pozeraní do mobilu. Málokto vie, že poruchy príjmu potravy majú za následok nedostatočné množstvo vitamínov a minerálnych látok potrebných pre zdravú výživu stavcov a platničiek. Veľmi dôležité je dbať aj o dostatočný prísun vápnika, a to najmä u detí. Pri zhoršujúcom sa zraku tiež dochádza k zmenám polohy chrbtice. „Človek začína predsúvať hlavu dopredu, aby lepšie videl. Problémy môžu byť vyvolané aj infekčnými ochoreniami a tiež nádormi. Najdôležitejšie je však nevystavovať chrbticu polohe, ktorá je telu neprirodzená a pravidelne cvičiť- ideálne pod drobnohľadom certifikovaného trénera a fyzioterapeuta. Na záver odporúčam zaujímať sa aj o hmotnosť školských tašiek a ich obsah. Detská chrbtica je totiž na nadmernú záťaž veľmi citlivá. Čím skôr sa začne s prevenciou, tým dlhšie nám bude v zdraví a plnej podpore chrbtica slúžiť,“ dodáva Mgr. Helena Škultétyová.
Tip od fyzioterapeutky
Ľudská hlava môže vážiť až päť a pol kila. Čím väčšmi ju skloníte, tým je ťažšia a krčné stavce sa väčšmi namáhajú. Pri pätnásťstupňovom uhle sklonenia hlavy pôsobí na krk akoby mala približne dvanásť kilogramov. Čím väčšmi hlavu skloníte, tým vyšší tlak vyvíjame na našu krčnú chrbticu. Namiesto nakláňania celej hlavy a preťažovania krku, skúste myslieť na to, že aj oči majú svoj rozsah pohybu, ktorý vám umožní pozerať sa na telefón bez skláňania hlavy.