...

Alergie: Trápia dospelých aj deti, komplikácie im spôsobujú prekvapivo i ihličnaté stromy

Neustále kýchanie, opuchnutá nosová sliznica, slzenie očí, pocit rezania v nich, svrbenie pokožky, kašeľ, únava, sťažené dýchanie… Potrebujete ešte viac príznakov alergie? V druhej polovici mája dominuje vo vzduchu najmä peľ brezy, duba, buka, ale aj niektorých ihličnanov. Stopy zanechávali nielen na našom zdraví, ale aj majetku. 

O máji sa zvykne hovoriť, že je mesiacom lásky, no v prípade alergikov ide o týždne najťažších bojov s alergickými prejavmi. Intezívna peľová sezóna pretrváva často až do konca júna V ovzduší možno badať vysoké koncentrácie rôznych peľov a niektorých ľudí zvykne prekvapiť informácia, že bezsenné noci spôsobujú aj ihličnaté stromy, najmä tie z čeľade borovicovité. Každoročný zápas s alergiou zvádza aj tridsiatnik Štefan. „Na slzenie a pocit rezania v očiach som si už zvykol, nevadí mi dokonca ani vodnatý výtok z nosa. Najväčší problém mi spôsobuje únava, bolesť hlavy, strata koncentrácie a energie.“ Jeho prípad nie je jediný a štatistiky tiež nepotešia. Počet alergikov u nás z roka na rok pribúda, medzi deťmi je ich až tretina. 

Ako vzniká alergia

Vznik alergie je na základe doterajších výskumov a zistení geneticky podmienený. No v niektorých prípadoch môže jej nástup spôsobiť aj vonkajší faktor. Následky alergie sa prejavujú niekedy už v ranom detstve, ale najčastejšie trápia ľudí v adolescentnom veku. Čo sa však pri alergickej reakcii deje? Náš imunitný systém neprimeraným spôsobom zareaguje na podnety a látky (alergény), ktoré sa z okolitého prostredia dostanú do organizmu. Dochádza tak k tvorbe protilátok, ktorých cieľom je alergény v našom tele zneškodniť. Pamäť imunitného systému je viac než dobrá, a preto spôsobí, že ľudské telo na daný alergén rovnako, možno aj agresívnejšie, zareaguje tiež v budúcnosti. 

Výhodou súčasnej doby je, že drvivá väčšina alergikov má prehľad a vedomosť o tom, čo ich trápi. Ktorý alergén vyvoláva v ich tele príznačné problémy. Dobrou správou je, že alergie je dnes možné nielen včas odhaliť, ale aj liečiť. A to buď sezónne, ale celoročne. Navyše sa vďaka špeciálnemu peľovému spravodajstvu a aplikáciám v mobilných telefónoch vedia na útok peľových zrniečok alergici pripraviť. „Pravidelne sledujem situáciu a každoročne si vytváram dostatočné zásoby voľnopredajných liečiv, ktoré mi pomôžu ľahšie prekonať najťažšie obdobie,“ pokračuje Štefan. 

Podporte najmä imunitu 

Efektívnu a podpornú liečbu odporúča vyhľadať aj MUDr. Vladislav Abaffy zo Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates. „Štúdie naznačujú, že veľmi efektívny je vitamín C, ktorý práve alergikom zvykne chýbať, prípadne ho majú trpia na jeho nedostatok. V období najväčšej koncentrácie peľových častíc vo vzduchu by som preto odporúčal jeho intravenózne podávanie spolu s kyslíkovou terapiou. Vitamínom C sa podporí samotný imunitný systém, ktorý je pre boj s alergénmi veľmi dôležitý,“ radí renomovaný špecialista. 

Stopy peľu možno badať aj na kapotách áut. Najmä po daždi alebo pri silnom vetre. Vhodné je pravidelné voskovanie, ktoré môže usádzanie peľových zrniečok zmierniť. Žlté fľaky sa vytvoria aj na oknách, parapetoch či na okrajoch mlák. Vplyvom počasia a poveternostných podmienok sa čoraz častejšie bude zhoršená peľová situácia prejavovať aj vo vyššie položených územiach, preto je dôležité myslieť na prevenciu a efektívne dopomáhať imunitnému systému zvládať zvýšený nápor naň. 

Náš tip na záver

K správnej funkcii imunitného systému preukázateľne prispieva aj intravenózne podávanie vysokodávkového vitamínu C. Stačí necelá polhodina a vo vašom tele môže prúdiť tento silný antioxidant, ktorý pomáha znižovať vysokú hladinu histamínu, cca až o 40%. Histamín bol už v roku1920 potvrdený ako hlavný mediátor alergických chorôb.

Návrat hore