...

Arteterapia opäť zapálila tých, čo vyhoreli

Kedy ste si naposledy dopriali skutočný oddych? Nie prestávku medzi povinnosťami. Kedy ste naposledy vypli a zabudli na zhon, stres a povinnosti? Súčasnú mladú i staršiu produktívnu generáciu ľudí trápi fenomén tzv. bussy brain. Náš mozog je neustále zaneprázdnený a nevie vypnúť. Bez toho, aby sme si to uvedomovali, zamestnávajú ho problémy, termíny, zadania, starostlivosť o rodinu a domácnosť. Ak mu nedoprajeme čas na oddych a reštart, ľahko si môžeme takýmto spôsobom života privodiť nemalé zdravotné problémy. Opätovnú radosť a sebadôveru však môže pomôcť prinavrátiť liečba prostredníctvom tvorby a umenia.

Migrény, tetánia, syndróm vyhorenia, psychosomatické stavy, depresie a úzkosti, nespavosť, vzťahové a osobné problémy… Menovať diagnózy a stavy, pri liečbe ktorých má arteterapia preukázateľné blahodarné účinky, by bolo na samostatnú publikáciu.Určite ste sa aj vy pristihli pri činnosti, keď ste si počas nepríjemného rozhovoru alebo v nekomfortnej situácii kreslili niečo na papier. Prípadne ste z kancelárskej spinky niečo modelovali. Aktívna tvorivá činnosť pomáha odbúravať stres a napätie. Tak prečo túto skutočnosť nevyužiť aj v liečbe? Certifikovaná arteterapeutka s dlhoročnou praxou, Sasha Točík Berkyová, charakterizuje arteterapiu ako sebaliečebný proces, cieľom ktorého je klientovi dopomôcť k objaveniu a vyjadreniu vlastných emócií a pomôcť naštartovať jeho samoliečebné mechanizmy. Formy tejto jedinečnej terapie ponúkajú rôzne možnosti, pretože umenie ju nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie. „Niekto prirodzene inklinuje ku kresleniu, iní zasa preferujú modelovanie, maľovanie, fotografovanie alebo písanie básní, či viac pohybových činností. Naším cieľom nie je zdokonaľovať tieto zručnosti, ale využívať ich ako nástroj sebarealizácie a vyjadrenia svojich emócií, postojov a vnútorných vzorcov. Arteterapia má dar ukázať nám kto sme, ale aj prinavrátiť nám zdravé sebavedomie,“ hovorí obľúbená terapeutka. Jej služby možno využiť v Súkromnom zdravotníckom centre Hippokrates, alebo aj online.

Umenie a psychológia v jednom

Liečba výtvarným umením nie je výmyslom jednotlivca ani módnym výstrelkom, ide o rešpektovaný typ terapie. „Terapeutom je najčastejšie odborník z radov tzv. pomáhajúcich profesií, ktorý absolvoval dlhodobý arteterapeutický výcvik a má certifikáciu vykonávať túto činnosť.Najčastejšie sú to psychológovia, pedagógovia, lekári, zdravotné sestry, ale aj výtvarníci, či sociálni pracovníci a podobne. Na Slovensku v súčasnosti nemáme štandardizovanú profesiu arteterapeuta, no v zahraničí ide o samostatne rozvíjajúci sa odbor, ktorý je možný študovať na vysokých školách. U nás pôsobí Asociácia arteterapeutov, ktorá vznikla v roku 2017 a práve ona má jeden z cieľov- zlepšiť tento stav a dať tejto profesii patričnú pozornosť a legaslatívne ukotvenie, hovorí Sasha Točík Berkyová.

Hoci si klienti i odborníci prínos arteterapie pochvaľujú, jej vplyv na mozog človeka je stále v štádiu rôznych pozorovaní a meraní. Isté však je, že do terapie sa aktívne zapája hlavne pravá mozgová hemisféra, ktorej doménou je práve kreativita, ovláda naše emócie a vysiela signály, ktoré sú spracovávané vo forme neverbálnej komunikácie. Neurológovia a neuropsychológovia veľmi aktívne skúmajú procesy, ktoré sa v našom mozgu počas arteterapie uskutočňujú, nikto však jej pozitívne účinky nespochybňuje. „Naopak, všetci sa zhodujú v tom, že súčasné vedomosti o arteterapii súvisia s tým, ako málo o našom mozgu a o jeho fungovaní vieme. Veľkou výhodou mojej praxe je, že v našom zdravotníckom centre spolupracujem pod jednou strechou so špičkovými neurológmi, ktorí vedia vyhodnotiť, do akej miery môže byť arteterapia pre pacienta prínosná. A to bez ohľadu na vek, pohlavie, vzdelanie,či profesiu,“ pokračuje certifikovaná arteterapeutka.

Archív S.Točík Berkyová

Terapia do života a pre život

Výber aktivít na arteterapeutických stretnutiach je úzko spätý s tým, aké zámery a ciele má samotný klient, a tiež to, čo ho trápi. Vždy ide o individuálny prístup, ktorý zohľadňuje špecifické potreby a zdravotný stav každého klienta. Výhod arteterapie je nespočetné množstvo, no ide o druh terapie, ktorá má široké presahy do rôznych oblastí života. Klienti sa učia jednotlivé techniky a kedykoľvek ich môžu využiť doma, či v práci, pretože nie vždy musíme pri arteterapii využívať štetce či hlinu. ,,Terapeuticky môže pôsobiť už iba samotné prostredie, farby či afirmácie, ktoré nám pomáhajú držať sa v harmonickom stave.„Jednou z obľúbených arte metód je napríklad imaginácia. Klienta uvádza do akéhosi fantazijného sveta, kde môžeme naše vnímanie preniesť do iného času a priestoru. Dobre na to reagujú aj tí ľudia, ktorí sú spočiatku v strese, nevedia sa uvolniť a sú nútení vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Klienti však dobre reflektujú aj na modelovanie s rôznymi druhmi modelovacích hmôt a hliny“ dodáva Sasha Točík Berkyová.

Tip od nás

Ak ste prestali cítiť radosť zo života – skúste si nájsť nový koníček alebo si vytvorte nový príjemný rituál. Snažte sa nájsť „work-life balance“ – vnútornú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Venujte sa sebe, športujte, choďte do prírody, stretávajte sa s priateľmi.

Dobrou správou je, že na absolvovanie artetrapie nepotrebujete odporúčanie lekára, stačí sa len rozhodnúť a dohodnúť si termín. Ide o individuálne rozhodnutie, ktoré musí urobiť každý z nás. Rovnako tak urobila Timea, ktorá vplyvom nadmerného pracovného tempa vyhorela. Pre svoj stav bola dokonca hospitalizovaná a musela podstúpiť medikamentóznu liečbu. „Tou podpornou liečbou sa mi stala práve arteterapia, vďaka ktorej som našla nielen opätovnú radosť z bežných dní, ale aj nový zmysel svojho života. Vždy som snívala o tom, že budem niečo tvoriť, inklinovala som k móde a dnes mám vlastný ateliér a značku oblečenia pre deti, hovorí Timea. Ak sme vás inšpirovali, z pohodlia domova si môžete vybrať, o aký typ arteterapie máte záujem. Zúčastniť sa jej môžete osobne alebo online. V prípade, ak máte dodatočné otázky, odporúčame vypočuť si epizódu podcastu Zdravá duša, hosťkou ktorej bola práve naša arteterapeutka Sasha Točík Berkyová a neurologička MUDr. Ester Točíková.

Návrat hore